Rostoucí víra v mimozemské návštěvníky se stává pro naši společnost vážným problémem
Myšlenka, že Zemi mohli navštívit mimozemšťané, je stále populárnější. Přibližně pětina občanů Spojeného království věří, že Zemi navštívili mimozemšťané, a přibližně 7 % z nich se domnívá, že viděli UFO.
V USA jsou tyto údaje ještě vyšší, a stále rostou. Počet lidí, kteří věří, že pozorování UFO nabízí pravděpodobný důkaz mimozemského života, vzrostl z 20 procent v roce 1996 na 34 procent v roce 2022. Přibližně 24 procent Američanů tvrdí, že vidělo UFO.
Tato víra je poněkud paradoxní, protože máme nulové důkazy o tom, že mimozemšťané vůbec existují. Navíc vzhledem k obrovským vzdálenostem mezi hvězdnými soustavami se zdá zvláštní, že bychom se o nich dozvěděli až z návštěvy. Důkazy o mimozemšťanech spíše pocházejí ze signálů ze vzdálených planet.
V článku přijatém k publikaci ve sborníku Mezinárodní astronomické unie tvrdím, že víra v mimozemské návštěvníky už není výstřednost, ale rozšířený společenský problém. Tato víra nyní roste do té míry, že politici, přinejmenším v USA, cítí potřebu na ni reagovat. Zveřejnění informací o údajných neidentifikovaných anomálních jevech (UAP, spíše než UFO) ze strany Pentagonu si v zemi získalo velkou pozornost obou stran.
Velká část z nich hraje na známé protielitářské tropy, které byly obě strany ochotny použít, jako je například myšlenka, že armáda a tajnůstkářský spolek soukromých komerčních zájmů tají hlubokou pravdu o návštěvách mimozemšťanů. Domnívá se, že tato pravda zahrnuje pozorování, únosy a zpětně vyvinuté mimozemské technologie.
Víra v utajení je dokonce vyšší než víra v návštěvu mimozemšťanů. V roce 2019 průzkum Gallop zjistil, že neuvěřitelných 68 % Američanů věří, že „americká vláda ví o UFO více, než říká“. Tento politický trend trvá již desítky let. Jimmy Carter slíbil zveřejnění dokumentů během své prezidentské kampaně v roce 1976, několik let po svém vlastním nahlášeném pozorování UFO.
Hillary Clintonová během své prezidentské kampaně proti Donaldu Trumpovi také navrhla, že chce „otevřít [Pentagon] spisy, jak jen to půjde“. Jak je vidět na videu níže, Trump navrhl, že by se měl „zamyslet“ nad tím, zda je možné odtajnit tzv. roswellskou dokumentaci (týkající se známé údajné havárie UFO a nálezu těl mimozemšťanů).
Bývalý prezident Bill Clinton prohlásil, že poslal svého šéfa štábu Johna Podestu do Oblasti 51, přísně utajovaného zařízení amerického letectva, pro případ, že by zvěsti o mimozemských technologiích na tomto místě byly pravdivé. Není od věci připomenout, že Podesta je dlouholetým nadšencem pro vše, co souvisí s UFO.
Nejvýznamnějším současným zastáncem zveřejňování dokumentů je předseda demokratů v Senátu Chuck Schumer. Jeho návrh zákona o zpřístupnění UAP v roce 2023, který se týká odhalení některých záznamů UAP, spoluvytvářeli tři republikánští senátoři. Se zveřejňováním dokumentů Pentagonu se konečně začalo na počátku funkčního období Joea Bidena, ale zatím není nic vidět. Nic nevypadá na setkání. Nic nevypadá na blízké setkání. Přesto šum v pozadí nemizí.
Problémy pro společnost
To vše nakonec podporuje konspirační teorie, které by mohly podkopat důvěru v demokratické instituce. Objevily se žertovné výzvy ke šturmu Oblasti 51. A po útoku na Kapitol v roce 2021 to nyní vypadá jako stále nebezpečnější možnost. Příliš mnoho hluku v pozadí o UFO a UAP může také překážet legitimní vědecké komunikaci o možnosti nalezení mikrobiálního mimozemského života. Astrobiologie, věda zabývající se takovými záležitostmi, má mnohem méně účinnou propagační mašinérii než UFOlogie.
Kanál History, který na YouTube částečně vlastní společnost Disney, pravidelně přináší pořady o „dávných mimozemšťanech“. Pořad má již dvacátou sezónu a kanál má 13,8 milionu odběratelů. Astrobiologický kanál NASA má těžce vydobytých 20 000 odběratelů. Skutečná věda se ocitá v těžké převaze nad zábavou přebalenou jako faktografická. Vyprávění o návštěvách mimozemšťanů se také opakovaně pokouší zmocnit a přepsat historii a mytologii původních obyvatel.
První kroky tímto směrem vedou k vědeckofantastickému příběhu Alexandra Kazanceva Výbuch: (1946). V ní je událost dopadu tunguzského meteoritu z roku 1908 představena jako výbuch motoru mimozemské kosmické lodi podobný Nagasaki. V Kazancevově příběhu přežila jediná obří černoška, která byla vybavena zvláštními léčebnými schopnostmi. To vedlo k tomu, že ji domorodí Evenkové přijali za šamanku.
NASA a vědecká komunita zabývající se vesmírem skutečně podporují snahy, jako je iniciativa Native Skywatchers, kterou založily domorodé komunity Odžibvejů a Lakotů, aby zajistily přežití vyprávění o hvězdách. Existuje skutečná a rozsáhlá síť domorodých učenců o těchto záležitostech. UFOlogové však slibují mnohem větší zviditelnění domorodé historie výměnou za to, že skutečné domorodé příběhy o životě přicházejícím z oblohy budou spojeny s fiktivními příběhy o UFO, přebalenými jako potlačená historie.
Moderní vyprávění o návštěvách mimozemšťanů koneckonců nevzešlo z domorodých komunit. Právě naopak. Vznikl částečně jako způsob, jakým mohli konspirační myslitelé v Evropě zmítané rasismem „vysvětlit“, jak mohly složité městské civilizace v místech, jako je Jižní Amerika, existovat před evropským osídlením.
Když se toto vyprávění protlačilo skrze new age filtr kontrakultury šedesátých let, převrátilo se tak, že se domorodí obyvatelé začali považovat za ty, kteří kdysi disponovali vyspělou technologií. Podle tohoto názoru byla kdysi každá domorodá civilizace Wakandou, fiktivní zemí vystupující v amerických komiksech vydávaných společností Marvel Comics.
Kdyby to všechno zůstalo ve své vlastní škatulce, jako zábavná fikce, bylo by to v pořádku. Ale není tomu tak a nejsou. Návštěvnická vyprávění mají tendenci přepisovat domorodé vyprávění o nebi a zemi. To je problém pro všechny, nejen pro domorodé národy, které se snaží pokračovat v autentických tradicích. Ohrožuje to naše chápání minulosti. Pokud jde o vhled do našich vzdálených předků, zbytků prehistorického vyprávění je málo a jsou vzácné, například v rámci domorodého vyprávění o hvězdách.
Vezměme si příběhy o Plejádách, které se ve standardní podobě datují nejméně do doby před 50 000 lety. Možná právě proto jsou tyto příběhy ve velkém zájmu nadšenců pro návštěvy mimozemšťanů, z nichž někteří dokonce tvrdí, že jsou „Plejáďané“. Není divu, Plejáďané nevypadají jako Lakotové nebo Odžibvejové, ale jsou nápadně světlovlasí, modroocí a nordičtí.
Je stále jasnější, že víra v návštěvu mimozemšťanů už není jen zábavnou spekulací, ale něčím, co má reálné a škodlivé důsledky.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: news.ycombinator.com, youtube.com, bbc.com