Seattle žaluje YouTube, TikTok a další společnosti za narušení duševního zdraví dětí

YouTube
Autor: Erik Lucatero / Zdroj: Pixabay

Podle serveru GeekWire žalují veřejné školy v Seattlu několik aplikací pro sociální média a streamovaný obsah, protože „úspěšně zneužívají zranitelné mozky mladých lidí“ k vytváření zisku. A na oplátku žaloba uvádí, že tyto aplikace používaly psychologické metody k poškození duševního zdraví studentů. Mezi aplikace uvedené v žalobě patří TikTok, YouTube, Facebook, Snap a Instagram. Žalovanými jsou i jejich mateřské společnosti (včetně Googlu, jeho mateřské společnosti Alphabet, různých jednotek Meta a ByteDance).

Žaloba napadá několik sociálních médií za to, že používají psychologické triky, aby udržely děti při prohlížení svých aplikací.

Žaloba byla podána u okresního soudu Spojených států amerických v západním obvodu státu Washington v Seattlu a požaduje soudní proces s porotou. Školský systém uvádí: „Růst žalovaných je výsledkem jejich rozhodnutí navrhnout a provozovat své platformy způsobem, který využívá psychologii a neurofyziologii jejich uživatelů k tomu, aby na jejich platformách trávili stále více času. Tyto techniky jsou obzvláště účinné a zároveň škodlivé pro mladé publikum, které si žalovaní záměrně vypěstovali, a vytvářejí tak krizi duševního zdraví americké mládeže.“

Žaloba dále uvádí, že výše zmíněná krize duševního zdraví byla vedlejším produktem snahy obžalovaných dosáhnout co největších zisků. „Jejich obchodní modely jsou založeny na reklamě,“ uvádí se v žalobě. „Čím více času uživatelé stráví na jejich platformách, tím více reklam mohou žalovaní prodat.“

Soudní spis také vysvětluje, že „mládež je pro obchodní modely žalovaných klíčová. Mládež má s větší pravděpodobností telefon, používá sociální média a má čas, který může trávit na platformách sociálních médií žalovaných. Navíc mládež ovlivňuje chování svých rodičů a mladších sourozenců.“ Žaloba uvádí, že pokud by tyto online společnosti ztratily schopnost získávat uživatele z řad dospívajících, ztratily by možnost růstu.


Nenechte si ujít:


Státní školní obvod Seattle uvádí: „Mladiství jsou obzvláště náchylní k manipulativnímu jednání obžalovaných, protože jejich mozek není plně vyvinutý, a proto jim chybí stejná emoční vyspělost, kontrola impulzů a psychická odolnost jako jiným vyspělejším uživatelům. Žalovaní úspěšně zneužívají zranitelných mozků mladých lidí a zapojují desítky milionů studentů po celé zemi do pozitivní zpětné vazby nadměrného používání a zneužívání platforem sociálních médií žalovaných.“

Žaloba rovněž kritizuje obsah, který tyto aplikace šíří, a jako příklad uvádí dietu influencerky „mrtvolné nevěsty“, která omezuje příjem kalorií na pouhých 300 kalorií denně. Průměrný muž by měl denně přijmout 2 000 až 3 000 kalorií, zatímco průměrná žena 1 600 až 2 000 kalorií denně. Žalobci také obviňují tyto aplikace z propagace „sebepoškozování“.

Žalovaní používali různé metody, aby udrželi zájem dětí o své aplikace.

Graf od Pew Research Center, který je součástí žaloby, ukazuje výsledek průzkumu, který odhaluje, že 19 % dospívajících používá YouTube „téměř neustále“, zatímco 41 % jej používá několikrát denně. TikTok používá „téměř neustále“ 16 % dospívajících. U Snapchatu a Instagramu tato čísla činila 15 %, respektive 10 %.

V žalobě se uvádí, že žalované strany neustále zaplavují obrazovky dětí obsahem, aby je udržely v touze po dalším obsahu a aby eliminovaly jakékoli důvody, proč by mohly sezení s těmito aplikacemi ukončit. Další dvě metody používané k udržení dětí přihlášených k těmto aplikacím se nazývají „reciprocita“ a přerušované variabilní odměny (IVR). Druhá jmenovaná odměňuje uživatele za akce, které při prohlížení aplikace provedou.

„IVR funguje tak, že dopaminové podněty jsou rozděleny dopaminovými mezerami, které umožňují vznik očekávání a touhy, což posiluje touhu po zapojení se do dalších aktivit. Žalobci chtějí, aby soud vydal příkaz, v němž uvede, že jednání žalovaných představuje veřejný přestupek podle zákonů státu Washington. Školní obvod rovněž požaduje vydání Příkazu, v němž by bylo uvedeno, že „žalovaní jsou společně a nerozdílně odpovědní a musí zastavit jednání, které způsobilo veřejný nepořádek. Žaloba rovněž žádá, aby soud žalovaným zakázal činit kroky, které vedly k podání žaloby.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: geekwire.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *