Opravdu Saturnovy prstence do roku 2025 zmizí? Odborník vysvětluje tento zvláštní úkaz

Saturn
Autor: WikiImages / Zdroj: Pixabay

Pokud se vám podaří sehnat dalekohled, je jen málo úchvatnějších pohledů než na velkolepou planetu s prstenci. V současné době je Saturn dobře viditelný na večerní obloze, nejvýše je vidět těsně po západu Slunce. Je to ideální doba pro použití dalekohledu nebo dalekohledů, abyste si šestou planetu Sluneční soustavy a její slavné prstence dobře prohlédli.

V posledních dnech se však na sociálních sítích objevila řada článků. Tyto články tvrdí, že Saturnovy prstence rychle mizí, a do roku 2025 zmizí! Jak to tedy je? Může být příštích pár měsíců, než Saturn zmizí z dohledu večerní oblohy, opravdu poslední šancí spatřit jeho mohutné prstence?

Stručná odpověď zní: ne. Je sice pravda, že v roce 2025 se prstence stanou ze Země téměř neviditelnými, ale to není ani překvapení, ani důvod k panice. Prstence se brzy poté „znovu objeví“. Zde je důvod.

Naklánění a sklápění Země

Abychom pochopili, proč se náš pohled na Saturn mění, začněme tím, že se podíváme na Zemi na její neustálé cestě kolem Slunce. Tato cesta nás provází ročními obdobími, od zimy k jaru, létu a podzimu a pak zase zpět.

Co je příčinou ročních období? Zjednodušeně řečeno, Země je při pohledu ze Slunce nakloněna na jednu stranu. Náš rovník je od roviny naší oběžné dráhy odkloněn přibližně o 23,5 stupně.

Výsledek? Při pohybu kolem Slunce se střídavě nakláníme jednou polokoulí a pak druhou směrem k naší hvězdě. Když je vaše domovská polokoule nakloněna více ke Slunci, máte delší dny než noci a zažíváte jaro a léto. Když jste nakloněni směrem od ní, máte kratší dny a delší noci a zažíváte podzim a zimu.

Z pohledu Slunce se zdá, že Země při svém pohybu kolem naší hvězdy „kývá“ nahoru a dolů a střídavě ukazuje své polokoule. Nyní se přesuňme k Saturnu.

Saturn, obří nakloněný svět

Stejně jako Země i Saturn zažívá roční období, ale více než 29krát delší než to naše. Zatímco pozemský rovník je skloněn o 23,5 stupně, Saturnův rovník má sklon 26,7 stupně. Výsledek? Jak se Saturn pohybuje po své 29,4leté oběžné dráze kolem naší hvězdy, zdá se, že při pohledu ze Země i ze Slunce také kývá nahoru a dolů.

A co Saturnovy prstence? Obrovský systém prstenců planety, který se skládá z kousků ledu, prachu a hornin, se rozprostírá v obrovské vzdálenosti, konkrétně něco přes 280 000 km od planety. Je však velmi tenký a na většině míst má tloušťku jen několik desítek metrů. Prstence obíhají přímo nad Saturnovým rovníkem, a proto jsou také skloněny k rovině Saturnovy dráhy.



Proč tedy Saturnovy prstence „mizí“?

Prstence jsou tak tenké, že při pohledu z dálky se zdá, že při pohledu z boku zmizí. Můžete si to snadno představit, když vezmete list papíru a otočíte ho tak, aby byl okraj proti vám, papír téměř zmizí z dohledu.

Jak se Saturn pohybuje kolem Slunce, mění se náš pohled. Po polovinu oběhu je jeho severní polokoule nakloněna k nám a severní strana prstenců planety je nakloněna naším směrem. Když se Saturn nachází na druhé straně Slunce, je jeho jižní polokoule natočena naším směrem. Ze stejného důvodu vidíme jižní stranu prstenců planety nakloněnou naším směrem.

Nejlépe to znázorníte tak, že si vezmete list papíru a podržíte ho vodorovně – rovnoběžně se zemí – ve výšce očí. Nyní papír posuňte o několik centimetrů směrem k zemi. Co uvidíte? Objeví se horní strana papíru. Přesuňte papír zpět nahoru, přes linii očí, abyste ho drželi nad sebou, a uvidíte spodní stranu papíru. Jakmile však projde úrovní očí, papír téměř zmizí.

To vidíme u Saturnových prstenců. S postupujícími ročními obdobími na Saturnu přecházíme od jižní strany prstenců k severní. Pak se planeta překlopí zpět a opět se objeví jižní strana. Dvakrát za saturnský rok vidíme prstence na okraji a ty pak téměř zmizí z dohledu.

Přesně to se stane v roce 2025. Saturnovy prstence zdánlivě „zmizí“ proto, že se na ně budeme dívat z okraje. To se stává pravidelně. Naposledy to bylo v roce 2009 a prstence se postupně během několika měsíců opět zviditelnily. V březnu 2025 budou prstence opět na okraji. Poté se postupně opět dostanou do zorného pole při pohledu velkými dalekohledy, než se v listopadu 2025 opět sesunou z dohledu.

Poté budou prstence postupně stále zřetelnější a v následujících měsících se znovu objeví nejprve u největších dalekohledů. Není se čeho obávat. Pokud chcete jasně vidět Saturnovy prstence, máte nyní nejlepší šanci, přinejmenším do roku 2027 nebo 2028!

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: theconversation.com, theconversation.com (2)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *