Armagedon nebude. NASA spouští vývoj teleskopu, který bude sledovat pohyb nebezpečných asteroidů
NASA pokračuje ve vývoji kosmické sondy, která bude pátrat po potenciálně nebezpečných asteroidech, které mohou ohrozit planetu Zemi. Je to další krok, který zvýší bezpečnost naší planety.
Vesmírný dalekohled NEO (Near-Earth Object) Surveyor prošel klíčovým milníkem známým jako přezkum KDP-C (Key Decision Point C), oznámila NASA v aktuálním sdělení o misi z 6. prosince. Překonání milníku KDP-C zavazuje NASA k dodržení základního limitu nákladů na vývoj ve výši 1,2 miliardy dolarů a k plánovanému vypuštění nejpozději v červnu 2028.
„Úspěšné dokončení této revize sondy NEO Surveyor prohlubuje závazek NASA k planetární obraně a vyhledávání asteroidů, které by jednoho dne mohly představovat hrozbu dopadu na Zemi,“ uvádí se v prohlášení NASA.
Náklady na sondu NEO Surveyor se dříve odhadovaly na 500 až 600 milionů dolarů, což je přibližně polovina nového závazku. V prohlášení NASA se uvádí, že uvedené závazky týkající se nákladů a časového harmonogramu jsou v souladu s „osvědčenými postupy řízení programu, které zohledňují potenciální technická rizika a rozpočtovou nejistotu, jež jsou mimo kontrolu vývojového projektu“. Začátkem tohoto roku byl start projektu odložen o dva roky, z roku 2026, kvůli obavám o rozpočet agentury.
Nenechte si ujít:
Cílem mise je objevit 90 % asteroidů a komet potenciálně ohrožujících Zemi, které měří 460 stop (140 metrů) nebo více a které se dostanou do vzdálenosti 30 milionů mil (48 milionů kilometrů) od dráhy Země. Sonda bude průzkum provádět z Lagrangeova bodu č.1 mezi Zemí a Sluncem, což je gravitačně stabilní místo ve vesmíru asi 930 000 mil (1,5 milionu kilometrů) uvnitř dráhy Země kolem Slunce.
Vědci odhadují, že impaktory o velikosti přibližně 0,6 míle (1 km) by mohly ohrozit existenci lidské civilizace. Tyto asteroidy jsou však poměrně vzácné a vědci většinu z nich identifikovali. Existuje však mnohem více středně velkých asteroidů typu, který detekuje sonda NEO Surveyor a který by v případě dopadu mohl zničit celá města, a astronomové se domnívají, že zatím našli jen asi polovinu těchto vesmírných kamenů.
Misi NEO Surveyor řídí Laboratoř tryskového pohonu NASA v Kalifornii, průzkum povede Arizonská univerzita a na program dohlíží Úřad pro koordinaci planetární obrany NASA (PDCO). Úřad PDCO byl založen v roce 2016, aby řídil průběžné úsilí agentury v oblasti planetární obrany, které zahrnuje také misi DART, jež v září narazila do asteroidu.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: space.com