Policie zatkla pět Číňanů, kteří při podvodu s výměnou iPhonů vylákali od společnosti Apple miliony dolarů

Apple
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Překvapivé odhalení Úřadu státního návladního centrálního okresu Kalifornie odhalilo deset let trvající podvodné schéma zaměřené na společnost Apple a vedlo k zatčení pěti čínských státních příslušníků žijících v oblasti Los Angeles.

Podezřelí, identifikovaní jako Yang Song, Junwei Jiang, Zhengxuan Hu, Yushan Lin a Shuyi Xing, jsou obviněni ze zneužití zásad zákaznického servisu společnosti Apple k odcizení zboží v hodnotě více než 12 milionů dolarů.

Propracované schéma

Podezřelí údajně spolupracovali s komplici v Číně na získání padělaných iPhonů, iPadů a dalších produktů Apple. Tato nefunkční zařízení pak přivezli do různých obchodů Apple v jižní Kalifornii, včetně obchodů v Beverly Hills, Northridge a Rancho Cucamonga.

Podvodníci zmanipulovali identifikační čísla na padělaných zařízeních tak, aby se shodovala s identifikačními čísly legálních produktů Apple, které vlastní obyvatelé USA a které jsou ještě v záruce. Nic netušící zaměstnanci obchodů Apple Store, kteří nebyli schopni rozeznat padělky od pravých zařízení, vyměnili padělané produkty za pravé.

Pravé zboží Apple pak bylo odesláno ze země, zatímco podvodníci profitovali z dalšího prodeje pravých zařízení za vysoké ceny.

Rozsah a dopad podvodu

Celkem se podezřelí pokusili vrátit více než 16 000 padělaných zařízení Apple, což společnosti způsobilo ztráty ve výši nejméně 12,3 milionu dolarů. Podvod, který začal v prosinci 2015, pokračoval téměř deset let, než byl odhalen.

Státní zástupce Spojených států Martin Estrada jednání obžalovaných odsoudil a uvedl: „Obžalovaní jsou obviněni z toho, že využili zásad zákaznického servisu společnosti Apple k odcizení zboží v hodnotě více než 12 milionů dolarů. Společnosti by neměly být obětí a podváděny za to, že reagují na potřeby zákazníků, a tato federální obvinění jsou vzkazem, že náš úřad podnikne rozhodné kroky k odhalení a stíhání těch, kteří se dopouštějí podvodů.“



Obvinění a možné tresty

Pět podezřelých bylo obviněno z krádeže identity s přitěžujícími okolnostmi, ze spiknutí za účelem obchodování s padělaným zbožím a ze spiknutí za účelem spáchání podvodu. Za každé z obvinění ze spiknutí za účelem spáchání podvodu hrozí trest 20 let odnětí svobody. Za krádež identity hrozí až dva roky vězení.

V případě viny za spiknutí za účelem obchodování s padělaným zbožím může každému z podezřelých hrozit maximálně 10 let vězení. V současné době není stanoveno žádné datum soudního řízení.

Spolupráce s čínskými organizacemi

Ze soudních dokumentů vyplývá, že podezřelí spolupracovali s některými organizacemi v Číně. Tato spolupráce jim umožnila získat velké množství padělaných zařízení Apple. Tato zařízení vypadají velmi realisticky. Sériová čísla byla natolik přesvědčivá, že dokázala projít ověřením systému společnosti Apple.

Rizika pro skutečné vlastníky

Kvůli krádeži sériových čísel mohou skuteční majitelé zařízení použitých při podvodu čelit riziku, že nebudou moci využívat běžný poprodejní servis a záruky na opravu. Tím se případ stává složitějším, protože podvodné jednání podezřelých může mít dopad na nevinné spotřebitele.

Taktika vyhýbání se trestné činnosti

Aby se podezřelí vyhnuli soudnímu stíhání, často mění maloobchodní prodejny Apple, kde se podvodu dopustili. Během procesu výměny telefonu také uváděli nepravdivé osobní údaje, například adresu a jméno. To svědčí o úrovni propracovanosti a plánování podvodu.



Závazek k trestnímu stíhání

Zatčení slouží jako varování, že by se společnosti neměly nechat využívat pro svou vstřícnost k potřebám zákazníků. Americká prokuratura přislíbila, že bude stíhat ty, kteří se takových podvodných aktivit dopouštějí. Zvláštní agent HSI v Los Angeles Eddy Wang řekl.

„Ochrana americké vynalézavosti, zajištění ekonomické bezpečnosti a ochrana spotřebitelů v celé zemi je nejvyšší prioritou vyšetřování vnitřní bezpečnosti… Díky vynikající práci HSI Los Angeles s našimi partnery z oblasti vymáhání práva a soukromého sektoru, kteří se zaměřili na tuto rozsáhlou podvodnou operaci, jsme zabránili tomu, aby si tato nadnárodní zločinecká organizace namastila kapsy miliony dolarů.“

Zvláštní agent pověřený vyšetřováním Tyler Hatcher, IRS Criminal Investigation, Los Angeles Field Office, řekl.

„Obvinění se údajně snažili uvést do produktové řady společnosti Apple více než 16 000 podvodných zařízení s cílem vyměnit je za pravá zařízení, která by se prodávala se ziskem… CI jde za penězi a naše odborné znalosti nám pomáhají chránit americké podniky, když čelí podvodům. Jsme odhodláni spolupracovat s ostatními orgány činnými v trestním řízení, jako je Homeland Security Investigations, abychom chránili obchodní ekosystém naší země vyšetřováním těch, kteří se snaží zneužít programy na ochranu spotřebitelů v podnicích.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizchina.com, justice.gov

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *