Portugalsko plánuje vyřadit Huawei z budování 5G sítě

Huawei
Autor: Torsten Simon / Zdroj: Pixabay

Portugalsko má v plánu zakázat Huawei v rámci budování 5G sítě na jeho území, jak uvádí nejnovější zprávy agentury Reuters. Ta vychází z dokumentu rady pro kybernetickou bezpečnost země. Podle dokumentu se portugalská vláda obává o bezpečnost zařízení od Huawei. Zpráva nastiňuje plán na omezení používání vysoce rizikových sad, které mimo jiné zahrnují i čínského telekomunikačního giganta.

Rada pro kybernetickou bezpečnost doporučuje místním poskytovatelům sítě získávat zařízení pro provoz 5G pouze od dodavatelů se sídlem v Evropské unii nebo ze zemí, které patří do Severoatlantické aliance. Výjimkou by měly být i země, které patří do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Rozhodnutí je velkou ranou pro společnost Huawei, jelikož je předním a světovým výrobcem a dodavatelem součástek na 5G sítě. Pokud vláda na doporučení opravdu dá, tak to bude mít významný dopad na portugalském trhu pro čínskou společnost. Altice Portugal, největší mobilní operátor v zemi, před několika roky podepsal s Huawei dohodu o zavedení 5G v Portugalsku.

Huawei vyjádřil zklamání z doporučení bezpečnostní rady s tím, že dodal, že bude s vládou nadále spolupracovat tak, aby nemusela mít žádné obavy o bezpečnost. Dále čínská společnost uvádí, že věří v to, že bude schopna splnit veškeré bezpečnostní požadavky. Tento vývoj situace přichází uprostřed rostoucích obav o bezpečnost zařízení od této čínské společnosti. Společnost již byla v několika zemích světa obviněna z toho, že se její zařízení používají ke špionáži pro čínskou vládu. Řada zemí již 5G od Huawei u sebe zakázala. Mezi ně patří Spojené státy, Velká Británie, Austrálie, Japonsko nebo Itálie.

Musíme zmínit, že dodnes se nepotvrdilo to, že by Huawei jakkoli uživatele 5G sítě sledoval. V Evropě se daří nejvíce společnostem Nokii a Ericsson, které jsou tady v tuto chvíli bez konkurence v mnoha zemích. Jako první se zákazem přišly Spojené státy, které následovala Velká Británie a mnoho států Evropské unie. Čínský gigant je ve stavbě telekomunikačních sítí nejlepší na světě. V Číně ovládá drtivou většinu trhu, ale nejenom tam. Spoléhají se na něj i chudší země.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *