Zaměstnanec společnosti ASML obviněný z krádeže firemních tajemství odešel pracovat do Huawei

Huawei
Huawei Store Čína / Zdroj: Huawei

Ve společnosti Huawei Technologies se objevil bývalý zaměstnanec ASML obviněný z krádeže obchodních tajemství, což vyvolává obavy, jak hluboko se čínské firmy mohou snažit proniknout do přísně střeženého světa polovodičových technologií.

Společnost Huawei nedávno uvedla na trh chytrý telefon 5G se 7nm architekturou

V únoru 2022 společnost ASML, přední značka v oblasti polovodičových výrobních technologií, odhalila, že jeden z jejích zaměstnanců v Číně bez povolení převzal patentovaná data. Společnost tento dopad bagatelizovala a nedávné zprávy naznačují, že stejný člověk nyní pracuje pro Huawei. To by mohlo znamenat potíže vzhledem k tomu, že společnost Huawei je od roku 2019 zařazena na americký seznam subjektů, což omezuje její přístup k pokročilým čipovým technologiím.

Znepokojující je, že společnost ASML má téměř monopolní postavení v oblasti „extreme ultraviolet“ (EUV) litografických strojů, které jsou klíčové pro výrobu špičkových čipů. Její hlavní zákazník? Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), která byla až do amerických sankcí velkým dodavatelem společnosti Huawei.Čínská společnost sice v srpnu vydala chytrý telefon 5G se 7nanometrovým procesorem, ale tento čip pravděpodobně nevyužíval nejpokročilejší technologie společnosti ASML, což naznačuje, že společnost možná zkoumá alternativní cesty, jak si udržet náskok ve výrobě čipů. Tento krok lze také chápat jako snahu Číny ukázat odolnost uprostřed amerických sankcí.

Důležité je, že ASML není jedinou společností, která bije na poplach před ambiciózními aktivitami čínských firem. Krádeže duševního vlastnictví a kuplířství talentů jsou na vzestupu, Peking se zejména snaží získat tchajwanské technologické talenty a v USA probíhá řada vyšetřování dalších čínských společností, jako je Innoscience.

Vzhledem k tomu, že společnost ASML se musí podřídit novým nizozemským předpisům, které dále omezují její vývoz do Číny, vykresluje nová volba zaměstnavatele společnosti Huawei temnější obraz složité sítě, kterou je globální obchod s technologiemi.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, bnnbloomberg.ca

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *