Pozoruhodný návrat společnosti Huawei. Z režimu přežití na 100miliardové tržby během roku 2023

Huawei
Prodejna Huawei – Šanghaj / Zdroj: Huawei

Společnost Huawei, jeden z hlavních hráčů v eskalujícím technologickém soupeření mezi Washingtonem a Pekingem, oznámila, že její vývoj do roku 2023 je pozitivní.

Konglomerát se sídlem v Šen-čenu se v pátek podělil o to, že v roce 2023 očekává tržby přesahující 700 miliard jüanů (99 miliard USD). To odráží 9% nárůst oproti 642,3 miliardám jüanů (92,4 miliardy USD) zaznamenaným v roce 2022. Navzdory tomuto růstu zůstává pod úrovní přibližně 123 miliard dolarů, kterých společnost Huawei dosáhla v roce 2019.

Společnost Huawei oznamuje, že se s růstem příjmů „vrátila na správnou cestu“

Střídající předseda představenstva společnosti Huawei Ken Hu vyjádřil optimismus a ve zprávě zaměstnancům na konci roku uvedl: „Po letech tvrdé práce se nám podařilo přečkat bouři. A nyní jsme v podstatě zpět na správné cestě.“

Tyto pozitivní výsledky následují po srpnovém uvedení chytrého telefonu Huawei Mate 60 Pro. Tento přístroj překvapil odborníky v oboru, kteří zpochybňovali schopnost společnosti vyrábět tak pokročilé zařízení v situaci, kdy se USA snaží omezit přístup Číny k zahraničním čipům. Mate 60 Pro si získal značnou oblibu mezi spotřebiteli. To umožnilo společnosti Huawei získat podíl na čínském trhu od společnosti Apple, jak uvádí společnost Counterpoint Research.

Na konci září si společnost Huawei zajistila pátou pozici na čínském trhu a rozšířila svůj tržní podíl z 10 % v prvním čtvrtletí na 14 % ve třetím čtvrtletí. Společnost Apple mezitím ve stejném období zaznamenala pokles svého tržního podílu z 20 % na 15 %.

Podnikání společnosti Huawei v oblasti zařízení dosáhlo výsledků, které „předčily očekávání“, jak uvedl ve své zprávě rotující předseda společnosti Huawei Ken Hu. Konkrétní podrobnosti o výsledcích však společnost neuvedla.

Chytré telefony Huawei dříve soupeřily o první místo

Společnost Huawei, která byla dříve druhým největším světovým prodejcem chytrých telefonů, ztratila svou pozici kvůli přísným americkým sankcím v posledních letech. Tyto sankce bránily společnosti Huawei v přístupu k důležitým součástkám pro její zařízení.

Američtí politici soustavně tvrdí, že Huawei představuje hrozbu pro národní bezpečnost, a tvrdí, že čínská vláda by mohla potenciálně využívat zařízení této společnosti ke špionáži. Navzdory tomu, že společnost Huawei tato obvinění opakovaně popírala a snažila se zlepšit svou pověst ve Washingtonu, čelila značným problémům. V letošním roce se však společnost Huawei začala vracet zpět.

V březnu společnost Huawei prohlásila, že se „dostala z krizového režimu“, a oznámila, že pokročila v hledání náhrad za komponenty, které jí byly odepřeny kvůli americkým sankcím. To pro společnost znamenalo pozitivní krok vpřed při překonávání problémů způsobených omezeními.

Očekává se, že společnost Huawei si udrží svůj úspěch i v příštím roce, pokud se jí podaří zvýšit výrobu telefonů s čipy Kirin, jak uvedli analytici společnosti Counterpoint v listopadové zprávě, konkrétně s odkazem na procesory zabudované v modelu Mate 60 Pro.

Společnost Huawei představila nové smartphony Nova

V úterý společnost představila nové chytré telefony pod značkou Nova, které jsou součástí její řady střední třídy. Podle analytiků se očekává, že si tato zařízení získají oblibu díky své relativní cenové dostupnosti. To výrazně posílí růst společnosti Huawei v nadcházejícím roce.

Tento optimistický výhled kontrastuje s prohlášeními, která ještě v loňském roce učinil jeden z vedoucích pracovníků společnosti Huawei, jenž zmínil, že „boj společnosti o přežití ještě neskončil“.

Rotující předseda představenstva společnosti Huawei Ken Hu ve svém memorandu připustil výzvy, které nás čekají, a uvedl: „Tvrdá práce nám umožnila přežít a růst, ale stále máme před sebou vážné výzvy.“ Upozornil, že „geopolitická a ekonomická nejistota je bohatá, zatímco technologická omezení a obchodní bariéry mají na svět nadále vliv“.

Nečekané zakončení roku 2023

Navzdory přetrvávajícím problémům a geopolitickému napětí se společnost Huawei v roce 2023 odrazí k 9% růstu tržeb, a to díky pokroku v oblasti chytrých telefonů a zvýšení podílu na trhu. Úspěch modelu Mate 60 Pro a výroba čipů Kirin jsou klíčem k udržení této pozitivní trajektorie v nadcházejícím roce. Společnost Huawei zůstává opatrná, ale optimistická, s cílem překonat nejistoty a překonat technologické překážky. Zatímco stahujeme závěsy za rokem 2023, čekáme, co si pro nás společnost Huawei připraví v roce 2024.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: edition.cnn.com

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hodnocení: 5

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *