Pravda o děsivé teorii, že Facebook „zneužívá váš mikrofon“, odhalena

Facebook
Autor fotografie: Firmbee / Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost Facebook je již několik let pronásledována tvrzeními, že tato populární aplikace odposlouchává konverzace. Řada uživatelů tvrdí, že si všimla, že se záhadně objevují reklamy krátce poté, co se mluví o určitém tématu nebo značce.

Například jedna majitelka kavárny v roce 2021 tvrdila, že Facebook „poslouchá“ její rozhovory, když se v její aplikaci začaly zobrazovat reklamy na ovesné mléko v návaznosti na rozhovor, který vedla o této mléčné alternativě.

Jiná osoba hlásila vlastní „podivnou“ náhodu. Mluvili prý o hernách VR a o tom, že v okolí žádné nejsou. Přesto si druhý den při procházení Facebooku jeho druhá polovička všimla reklamy na VR hernu v Birminghamu, kde žijí.

Opravdu Facebook poslouchá naše konverzace?

Navzdory těmto opakovaným tvrzením nebyl nikdy předložen žádný důkaz, že vás Facebook může tímto způsobem špehovat. Vlastník sociální sítě Meta tato obvinění opakovaně popřel. Její mluvčí již dříve uvedl: „Společnost Facebook se v minulosti snažila získat informace o tom, jak se chová k uživatelům: „Facebook nepoužívá mikrofon vašeho telefonu k informování o reklamách ani ke změně toho, co vidíte v News Feedu.

„Některé nedávné články naznačovaly, že musíme poslouchat konverzace lidí, abychom jim mohli zobrazovat relevantní reklamy.“ To není pravda.

„Reklamy zobrazujeme na základě zájmů a dalších informací z profilu, ne na základě toho, o čem mluvíte nahlas. „K vašemu mikrofonu máme přístup pouze v případě, že jste naší aplikaci udělili povolení a aktivně používáte konkrétní funkci, která vyžaduje zvuk.

„To může zahrnovat nahrávání videa nebo používání volitelné funkce, kterou jsme zavedli před dvěma lety a která umožňuje zahrnout hudbu nebo jiný zvuk do vašich aktualizací stavu.“

Jak tedy vysvětlit reklamy související s mými konverzacemi?

Vše spočívá v kouzlu cílené reklamy. Funguje tak dobře, že Facebook ve skutečnosti nemá potřebu vás odposlouchávat. Sociální síť o vás shromažďuje ohromující množství informací. Inzerenti mohou využívat informace získané z vaší aktivity na celém webu a na různých zařízeních.

Mohou to dělat i v případě, že nejste přihlášeni na Facebooku nebo v jiných službách. Budou vědět, kde zhruba žijete, co se vám líbí, kdo jsou vaši přátelé, kolik vyděláváte, jaké máte politické přesvědčení a mnoho dalšího. Takže, když se vám zobrazí reklama na něco, o čem jste mluvili nahlas, je téměř jisté, že to jsou jen inzerenti, kteří velmi dobře předvídají vaše zájmy. Je také možné, že běží reklamní kampaň a vy jste reklamu viděli a nevšimli si jí. Pak jste o tom mluvili, aniž byste si uvědomili, že jste byli osloveni reklamou, a teprve pak jste si všimli budoucích reklam, které vám najednou připadají podezřelé.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: thesun.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *