Předpovědi ceny bitcoinu pro rok 2023. Výstřel na 250 000 dolarů nebo pád na 5 000 dolarů?

Bitcoin
Autor: MichaelWuensch / Zdroj: Pixabay

Říci, že rok 2022 byl pro kryptoměny těžkým obdobím, je slabé slovo. Po dlouhém období růstu cen a nadšených investorů přišla v loňském roce kryptozima, která rapidně srazila cenu bitcoinu, přivedla společnosti k bankrotu a vymazala z trhu více než 1 bilion dolarů, a to ani nemluvíme o kolapsu FTX. Co však přinese rok 2023? Předpovědi analytiků se značně liší, od toho, že bitcoin téměř z čtyřnásobí své předchozí rekordní maximum a dosáhne 250 000 dolarů, až po pád digitální mince na 5 000 dolarů, což by byla její nejnižší cena od roku 2019.

Rok 2022 zahájil Bitcoin na ceně blízké 48 000 dolarů. To je sice méně než jeho historicky nejvyšší cena téměř 68 000 USD o několik měsíců dříve, ale i tak to byla vítaná zpráva pro ty, kteří investovali před několika lety, kdy se BTC pohyboval pod 10 000 USD.

Posledních 12 měsíců však patřilo ke kryptoměnám s nejhoršími výsledky. Krach stablecoinu TerraUSD a jeho podpůrné mince Luna v květnu zdrtil celé odvětví. Vedl k bankrotu obrovských krypto podniků, jako je Celsius, a k poklesu trhu pod 1 bilion dolarů v důsledku pádu ceny bitcoinu a dalších digitálních aktiv. Poté přišla kontroverze FTX, která vedla k zatčení zakladatele Sama Bankmana-Frieda a žalobám na celebrity, které společnost propagovaly v televizních reklamách.

Bitcoin se od poloviny prosince pohybuje mezi 16 000 a 17 000 dolary. Jak si ale nejpopulárnější kryptoměna na světě povede v roce 2023? CNBC shromáždila několik předpovědí od analytiků, investorů a dalších lidí z oboru.


Nenechte si ujít:


Nejoptimističtější výzvu vyslovil miliardář a investor rizikového kapitálu Tim Draper. Ten věří, že Bitcoin vzroste o 1 400 % a na konci roku bude mít hodnotu 250 000 dolarů. „Můj předpoklad je, že vzhledem k tomu, že ženy ovládají 80 % maloobchodních výdajů a v současné době drží pouze 1 ze 7 bitcoinových peněženek, tak si myslím, že se hráz brzy protrhne,“ řekl Draper televizi CNBC. Očekává, že situace se ještě zlepší v roce 2024, kdy dojde k halvingu – události, která nastává každé čtyři roky a při níž se odměna za těžbu bitcoinů sníží na polovinu.

Na opačném konci žebříčku stojí Eric Robertsen, vedoucí globálního výzkumu společnosti Standard Chartered, který se domnívá, že pád bitcoinu bude příští rok pokračovat až na 5 000 USD, což je oproti současné ceně pokles o zhruba 70 %. Podobně pesimistický výhled má i investorský veterán Mark Mobius, který se domnívá, že BTC v roce 2023 klesne na 10 000 USD.

Carol Alexander, profesorka financí na Sussexské univerzitě, má pro držitele lepší zprávy. Věří, že BTC dosáhne v prvním čtvrtletí 30 000 dolarů a ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí se vyšplhá na 50 000 dolarů, a to díky velrybám, které drží velké množství bitcoinů, které trhu pomohou.

Nakonec je samozřejmě nemožné přesně předpovědět budoucí cenu bitcoinu. Zda se trh v roce 2023 zotaví, nebo se ještě více propadne, lze jen hádat.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: techspot.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *