Sbohem, kryptoměny. Kryptoměnová burza Binance má problém, který může potopit celý svět kryptoměn  

Binance
Autor fotografie: Eugenio Cuppone / Zdroj fotografie: Pixabay

S Binance rostou pochybnosti. Finanční stabilitu nejlepší kryptoměnové burzy na světě stále nelze zaručit, otevřeně se diskutuje i několik týdnů po krachu FTX. Changpeng Zhao, zakladatel a generální ředitel společnosti Binance, doufal, že podrobným popisem svých rezerv a opětovnou podporou regulace ukáže investorům, že je transparentní. Analytici a finanční odborníci v něj však ztrácejí důvěru.

Zprávy týkající se jeho rezerv totiž neobstojí. Skutečnost, že Binance je soukromá firma a není veřejně obchodovatelná, znamená, že nemusí poskytovat hloubkové finanční audity. Ano, poskytl několik zpráv o transparentnosti a rezervách, ale odborní svědci Wall Street Journalu poznamenávají, že je v tomto oboru náročné být zcela spokojen.

„Společnost Binance neučinila žádná oznámení, která by poskytovala přehled o její likviditě nebo finanční situaci. Nevyjádřila ani žádný záměr tak učinit,“ vysvětluje vrchní auditor americké Rady pro dohled nad účetnictvím veřejných společností Douglas Carmichael.

Zpráva obsahuje celkem pouze tři čísla. Nezávislá studie Mazars neodpovídá kalibru podniku, za který se Binance vydává. Stručný dokument s pouhými třemi čísly o rezervách společnosti Binance v praxi. Jihoafrický auditor vysvětluje, že kromě omezených informací „nemůže formulovat závěr“. Což činí i jím poskytnuté údaje nespolehlivými.

Binance: pochybnosti o skutečné stabilitě hlavní krypto burzy rostou

Podle WSJ údaje ukazují, že na účtech zákazníků mají 597 602 bitcoinů a na účtech aktiv 582 486 bitcoinů. Rozdíl 245 milionů dolarů, který lze podle Binance vysvětlit programem půjčování klientům. Prostředky klientů by pak ve výsledku byly zaručeny na 97 %, resp. 101 %.

Slibují, že brzy zveřejní další podrobnosti. Kromě pravdivosti údajů je zřejmé, že neproběhl důkladný audit. Podle Johna Reeda, bývalého zaměstnance amerického regulačního úřadu, který v něm působil více než 18 let, se jedná o plnohodnotnou „červenou vlajku“.

Podle společnosti Binance se jedná pouze o „počáteční fázi velmi dlouhého procesu“. Jinými slovy se vymlouvá na obtížnost prověřování svých rezerv. Ale už teď existuje spousta otázek, na které je třeba odpovědět.

Generální ředitel společnosti Binance je vyšetřován kvůli praní špinavých peněz. Od roku 2018 navíc víme, že vedení společnosti Binance je předmětem vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti. Z trestního vyšetřování údajného praní špinavých peněz vzejde závěr.

Americká justice má výhrady. Podle agentury Reuters ministerstvo spravedlnosti odložilo zveřejnění závěrů svého trestního vyšetřování proti společnosti Binance. Zatímco někteří státní zástupci si nejsou jisti. Polovina státních zástupců se domnívá, že existují pádné důvody pro vznesení obvinění z praní špinavých peněz proti Changpeng Zhaovi a několika dalším představitelům společnosti Binance.

Kromě toho, co se soudci dozvědí později, může tvrdý postoj státních zástupců vůči Binance podstatně podkopat důvěru v kryptoměnový průmysl. Kde Binance hraje velmi významnou roli.

Krypto trh je ohrožen

Stojí za zmínku, že po pádu FTX se Binance brání potřebě regulace kryptoměn.

„Rozhodli jsme se, že nebudeme pokračovat v případné akvizici FTX.“ Řekl Changpeng Zhao, generální ředitel společnosti Binance. Důsledky však otřásají celým trhem kryptoměn. Výkonný ředitel největší světové burzy má nyní těžký úkol, musí v tomto sektoru zajistit klid, a zabránit dalšímu šíření paniky.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wsj.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

21 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *