Předseda společnosti Huawei se domnívá, že americké sankce povedou ke znovuzrození čínského průmyslu s čipy

Huawei
Procesor / Autor: Bru-nO / Zdroj: Pixabay

Eric Xu, nynější předseda společnosti Huawei, uvedl, že čínský čipový průmysl se znovuzrodí a to především díky sankcím ze strany Spojených států vůči čínskému gigantovi. Současná pravidla USA jsou nepřekonatelná pro Čínu a to již od roku 2020, kdy vše začalo. V tom roce tchajwanská firma TSMC splnila poslední zakázku pro Huawei. Dodala mu procesory Kirin 9000 5G a tím zároveň vše skončilo. Nyní se čínská společnost spoléhá na Qualcomm a jeho 4G procesory Snapdragon.

Podle CNBC Xu prohlásil, že došlo k průlomu v technologii návrhu polovodičů. Čína by se konečně mohla stát v oblasti polovodičů soběstačnou, ačkoli její největší firma SMIC, je o několik generací pozadu v porovnání se světovými giganty, jako je právě již zmíněné TSMC nebo Samsung. Ty se chystají vyrábět čipy pomocí 3nm procesní technologie, zatímco SMIC dokáže vyrábět procesory pouze 14nm technologií, která je na dnešní dobu už opravdu hodně zastaralá.


Nenechte si ujít:


Čím nižší je procesní technologie výroby, tak tím více se na daný procesor vleze tranzistorů. Například procesor A13 Bionic od Applu byl vyroben 7nm technologií a měl 8,5 miliardy tranzistorů. Nejnovější A16 Bionic, kterým disponuje řada iPhone 14, je vyroben pomocí 4nm procesní technologie a má 16 miliard tranzistorů. Nadcházející A17 Bionic bude vyroben už pomocí 3nm technologie a odhadem by měl mít 20 až 24 miliard tranzistorů. To je za 4 roky velký pokrok, na který Číňané nedokáží reagovat.

Dále během tiskové konference učinil Xu plno dalších prohlášení. „Věřím, že čínský polovodičový průmysl nebude nečinně sedět, ale vynaloží úsilí na posílení sama sebe a soběstačnosti. Za Huawei poskytneme naši podporu každé takové firmě.“ řekl předseda. Trumpova administrativa omezení zavedla z toho důvodu, že se obávala, že by integrované obvody mohly skončit v čínské armádě. Xu na to reagoval tím, že prohlásil: „Věřím, že se čínský polovodičový průmysl pod takovými sankcemi znovuzrodí a vytvoří silný průmysl.“

Už je to delší dobu, co Huawei vydal plakát s tím, že se mu podařilo překonat americké sankce a my se dočkáme pořádného procesoru. To je prozatím zřejmě v nedohlednu. Maximálně jsme se dočkali procesoru Kirin 710, který byl vytvořen pomocí 14nm procesní technologie.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: phonearena.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *