Přelomový objev. Tajemná skrytá síla vytváří na Měsíci vodu

Měsíc
Autor: Bruno Scramgnon / Zdroj: Pexels

V současnosti víme, že na Měsíci je led. Na druhou stranu je méně jasné, odkud pochází. Nová studie naznačuje, že ke vzniku zmrzlé vody na měsíčním povrchu přispívají vlny elektronů, které přicházejí nepřímo ze Země a Slunce.

Tyto elektrony dopadají na Měsíc, když prochází zemským magnetotailem, který naše planeta zanechává za sebou, když se řítí vesmírem. Uvnitř magnetotailu se nachází plazmová vrstva tvořená vysoce nabitými elektrony a ionty, které jsou přitahovány ze zemské atmosféry a zářením slunečního větru ze Slunce.

Vědci se již dříve zabývali tím, jakou roli by magnetotail a větší magnetosféra mohly hrát při vzniku měsíční vody. Magnetosféra vzniká tak, že ochranné magnetické pole Země odráží sluneční vítr a vytváří v jeho důsledku různé efekty.

„To poskytuje přirozenou laboratoř pro studium procesů vzniku měsíční povrchové vody,“ říká planetární vědec Shuai Li z University of Hawai’i at Mānoa.

„Když se Měsíc nachází mimo magnetickou dráhu, je jeho povrch bombardován slunečním větrem. Uvnitř magnetotailu nejsou téměř žádné protony slunečního větru a očekávalo se, že tvorba vody klesne téměř na nulu.“

Dálková analýza však naznačuje, že tomu tak není. Dřívější studie poukazovaly na to, že vodíkové ionty ze slunečního větru vytvářejí na Měsíci vodu, ale zdá se, že tato voda se tvoří i v době, kdy je měsíční povrch chráněn před slunečním větrem, tedy uvnitř magnetotailu.

Vědci se domnívají, že ve hře jsou jiné síly, konkrétně elektrony. Jedním ze způsobů, jak k tomu může docházet, je reakce vysokoenergetických elektronů s měsíční půdou, při níž se uvolňuje zachycený vodík, který pak může tvořit vodu.

„V magnetotailu mohou probíhat další procesy vzniku nebo nové zdroje vody, které nejsou přímo spojeny s implantací protonů slunečního větru,“ říká Li. „Zejména záření vysokoenergetických elektronů vykazuje podobné účinky jako protony slunečního větru.“

K tomu, abychom to s jistotou zjistili, bude zapotřebí dalších pozorování a experimentů na povrchu Měsíce, ale je to zajímavý návrh, respektive jeden z mnoha, kterými se vědci zabývají, aby se pokusili určit, kde se voda na Měsíci poprvé vzala.

A existuje mnoho důvodů, proč zdroj vody na Měsíci vědce fascinuje. Je také důležitý pro zjištění, jak bychom mohli dlouhodobě žít na povrchu Měsíce. „Celkově tento nález a moje předchozí zjištění rezavých měsíčních pólů naznačují, že matka Země je se svým Měsícem silně spjata v mnoha dosud nepoznaných aspektech,“ říká Li.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nature.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *