Přichází revoluce? Honda a GM spolupracují na nové generaci vodíkových palivových článků

Honda
Autor: Toby Parsons / Zdroj: Pixabay

Obliba elektromobilů roste každým dnem. Při zkoumání trhu s elektromobily však pozorujeme spíše relativně nové společnosti, jako je Tesla, než staleté, dobře zavedené společnosti. To naznačuje, že značky jako Volkswagen jsou v přijetí elektrické transformace poněkud pozadu.

Přestože se tyto společnosti snaží držet krok se současnými trendy, realizují i plán B. Konečně v rámci plánu B zahájila společnost Honda ve spolupráci s GM (General Motors) výrobu nového systému vodíkových palivových článků.

Honda začne vyrábět nový systém vodíkových palivových článků vyvinutý společně s GM

Společnosti Honda a General Motors zahájily společné úsilí o výrobu nového systému vodíkových palivových článků. Tato prozíravá spolupráce je součástí strategie obou značek pro příští desetiletí až dvě desetiletí. Společnost Honda chce v polovině desetiletí dosáhnout ročního prodeje přibližně 2 000 kusů nového systému a doufá, že do roku 2030 se tento počet zvýší na 60 000 kusů ročně. Japonská automobilka se snaží rozšířit využití nového systému nejen ve vlastních elektromobilech s palivovými články (FCEV), ale také v užitkových vozidlech, jako jsou těžké nákladní automobily, jako stacionární elektrárny a ve stavebních strojích.

Shinji Aoyama, vrchní výkonný ředitel společnosti Honda, to řekl novinářům během firemní akce v Tokiu: „Společnost chce se systémem „nové generace“ dosáhnout více než dvojnásobné životnosti ve srovnání se starším systémem palivových článků a snížit náklady o dvě třetiny. Zatímco užitková vozidla jsou v provozu po celém světě, pravděpodobně se dočkají elektrifikace stejně jako osobní automobily.“ To by pravděpodobně vedlo k rozdělení nákladních vozidel využívajících baterie a těch, které jezdí na palivové články, dodal.

Co je systém vodíkových palivových článků?

Systém vodíkových palivových článků je technologie přeměny energie, která vyrábí elektřinu elektrochemickým procesem. Skládá se z palivového článku, který využívá vodíkové palivo a kyslík ze vzduchu k výrobě elektřiny, tepla a vodní páry. Proces začíná přivedením vodíku do anody palivového článku, kde katalyzátor rozštěpí molekuly vodíku na protony a elektrony. Protony pak projdou protonovou výměnnou membránou a dostanou se ke katodě, zatímco elektrony jsou nuceny projít vnějším obvodem, aby se dostaly ke katodě, čímž vzniká elektrický proud. Systém vodíkových palivových článků je účinným, čistým a udržitelným zdrojem energie, který produkuje nulové emise a má potenciální využití v různých odvětvích, včetně dopravy, stacionárních zdrojů energie a přenosných zdrojů energie.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *