Připravte si peněženky. Celá řada iPhone 15 dost výrazně podraží, tohle už nejsou jen drobné

iPhone 15
Autor: Kropekk_pl / Zdroj: Pixabay

S postupujícím rokem 2023 se stále více blížíme k uvedení řady iPhone 15 na trh. Podle posledních zvěstí přinese Apple v nové řadě spoustu změn. A především se očekává, že modely řady Pro dostanou novou generaci čipové sady Apple A17 Bionic.

No a tady už začaly problémy. Čipová sada Apple A17 Bionic, kterou budou modely iPhone 15 Pro používat, bude vyráběna na 3nm procesu společnosti TSMC. A podle nejnovější zprávy má TSMC s výrobou čipové sady problémy, což naznačuje zvýšení ceny.

Zdá se, že se blíží zvýšení ceny řady Apple iPhone 15

Jak již bylo zmíněno, modely iPhone 15 Pro se chystají dostat nejnovější čip Apple A17 Bionic založený na 3nm procesu. Na druhou stranu, standardní a plus budou pravděpodobně obsahovat A16 Bionic. Očekává se, že Apple použije stejný 3nm proces i pro chystaný procesor řady M, který bude pohánět budoucí počítače Mac.

Jak už asi tušíte, nové čipové sady přinesou vyšší výkon a výrazně zlepší výdrž baterie. Koneckonců nový proces slibuje výrobu výkonných, ale vysoce efektivních SoC. Podle renomovaného leakera Revegnus však nová výroba TSMC zvýšila cenovky chystaných telefonů iPhone 15.

Podle společnosti Revegnus dojde u základního modelu iPhone 15 k 12% nárůstu, zatímco u modelu iPhone 15 Pro k přibližně 20% nárůstu. Opět platí, že tato procentuální navýšení berou jako referenční bod cenovku telefonů iPhone 14. Pokud si tedy plánujete pořídit některý z chystaných modelů iPhone, možná byste si měli trochu našetřit.

Zajímá vás, proč se zvýší cena běžného modelu iPhone 15? No, i když nemusí být vybaven čipovou sadou Apple A17 Bionic, Apple nemůže jen tak zvýšit cenu modelů Pro a u běžných modelů se držet minulých cen. Tím by se modely Pro staly méně atraktivními a lidé by se odklonili od běžných modelů.

Hlavním viníkem je zvýšení výrobních nákladů

Možná vás zajímá, co přesně způsobuje, že nové čipové sady Apple zvyšují cenu modelů iPhone 15. Inu, podle předchozí zprávy se problémy týkají nástrojů a výtěžnosti, které omezují tok objemu výroby.

Podle Bretta Simpsona, analytika společnosti Arete Research, bude společnost TSMC vyrábět vrstvu s 82 vrstvami a velikostí matrice 100-110 mm čtverečních. Výsledkem bude 620 čipů na wafer Apple A17 Bionic, které bude využívat připravovaná řada iPhone 15.

Naproti tomu M3 bude mít čtvercový rozměr 135-150 mm, což odpovídá 450 čipům na wafer. V současné době se výtěžnost společnosti TSMC u těchto dvou čipových sad společnosti Apple pohybuje kolem 55 %, což je velmi špatné. TSMC však vyjádřila naději, že se dočká zvýšení, které v budoucnu povede k výtěžnosti 70 %.

Výrobní náklady se však zvýšily o 20 %. A pokud chce Apple udržet svou ziskovou marži na uspokojivé úrovni, zvýšení nákladů by se přesměrovalo na koncové uživatele. Ale to všechno jsou opět pouhé spekulace, které zohledňují současnou situaci. I když je to velmi nepravděpodobné, tak by Apple by mohl ceny iPhonů 15 a 15 Pro ponechat stejné. Když se podíváme zpět, společnost Apple vydala řadu iPhone 14 za stejnou cenu jako řadu iPhone 13. Stejně by mohl Apple postupovat i u řady iPhone 15, a to i s ohledem na zvýšení výrobních nákladů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wccftech.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *