Recenze Huawei Watch GT 5: Nová generace oblíbené řady nadchne!
Je skoro podzim, což znamená jediné – Apple představuje své iPhony, Huawei nám brzy přinese řadu Mate a ještě v předstihu máme novou generaci hodinek řady Watch GT.
Ta je oblíbená napříč celým evropským a asijským trhem. Asi nejvíce tuto řadu proslavil model Watch GT 2, po kterém následovala verze Pro a další generace. Od doby, co čínský gigant čelí americkým sankcím, se více soustředí právě na nositelná zařízení.
V České republice máme hned několik řad – mezi které se řadí Watch, Watch D, Watch Ultimate a již zmíněná řada Watch GT. A samozřejmě musíme podotknout, že si s hodinkami Huawei na našem kontinentu vede přímo skvěle. Například Watch D z roku 2022 získaly v Evropě jako první certifikát na měření tlaku. Nicméně, v dnešní recenzi se budeme věnovat modelu Watch GT 5, které jsem měl na testování (konkrétně tu větší variantu) a už nyní můžu říct, že to stálo za to.
Rozměry: | 45.8 x 45.8 x 10.7 mm |
Displej: | 1.43 palce, rozlišení 466 x 466, 326 ppi |
Voděodolnost: | Ano, 5 ATM |
Mikrofon a NFC: | Ano, Ano, |
Váha: | 48 g |
Operační systém: | HarmonyOS 5 |
Obvod zápěstí: | – |
Tělo hodinek: | Sklo, Keramika, Nerezová ocel |
Cena: | 6 999 CZK |
Obsah balení: Taková klasika
Balení ničím nějak zvlášť nevyniká, což znamená, že v něm máme vše potřebné, ale zároveň nic navíc. Samotná krabička má pořád stejný design s tím, že v ní najdeme samotné hodinky, velmi stručný manuál k používání a samozřejmě bezdrátovou nabíječku. Nic jako nějaký náhradní řemínek k hodinkám v balení nečekejte.
Vzhled a zpracování: Sázka na něco nového
Řada Wach GT je známá svým krásným designem, který je rok od roku hezčí. Ještě před několika lety zde čínský gigant představoval jen dva barevné modely, ale nyní? Nyní je to už několik různých druhů a barev. Dovolím si tvrdit, že z toho si už snad musí vybrat úplně každý. My konkrétně měli na testování modrou variaci, která za mě vypadá neotřele skvěle.
Jedná se o pánskou variantu, kterou lze docela spolehlivě od té ženské rozeznat na základě velikosti a také rámečku. Ženská verze má totiž zpravidla jen samotný displej bez nějakého výrazného rámečku, zatímco pánská verze má rámeček s čísly. Mi osobně jde také po chuti ta část nacházející se mezi samotným displejem a rámečkem. Huawei tam vsadil na kombinaci rovnou tří barev, a to bílé, tmavě modré a světle modré. V takové kombinaci tomu skoro ani nemám co vyčíst. Jestli šlo Huawei o to, aby si člověk s těmito hodinkami vytvořil dobrý dojem na okolí, tak se mu to povedlo rozhodně na jedničku.
Samotný řemínek dodávaný k hodinkám v balení je za mě fantastický. Je příjemný na kůži a taky hodně přirozený. Někdy až tolik, že úplně zapomenete na to, že ty hodinky máte na ruce. Mi osobně se na tom řemínku líbí šněrování, které sice není opravdové, ale designově tzv. „na oko“ působí velmi dobře. Rovněž se mi líbí, že Huawei zůstal u své klasiky a na samotný řemínek dal na jeho konec nápis Huawei.
A co se týče samotných tlačítek na na těle, tak ta reagují ihned bez jakýchkoli záseků a jiných nežádoucích efektů. Dokonce samotné kulaté tlačítko má na sobě nápis „Huawei Watch GT“, díky čemuž vždy spolehlivě poznáte o to, o jakou řadu hodinek jde. Spodek hodinek je jako klasicky vytvořen z keramiky, takže ani v tomto ohledu nevidím žádný problém.
Kdybych měl celkově všechny předchozí odstavce nějak kulantně shrnout, tak bych snad jen napsal, že co se designu týče, tak minimálně mnou testovaná modrá varianta nemá žádné slabé místo.
Displej: Možná mohl být větší
V rámci displeje si opět hodinky vedly bez problémů. Automatický jas fungoval přesně, jak bych od něj očekával a i přestože někdy svítilo hodně slunce, tak jsem na displej dobře viděl. Rovněž dobře reagoval, když jsem na něj „tapnul“ atd. Takže v tomto směru Huawei potvrdil to, co vždycky od něj očekávám. Už jsem vyzkoušel poměrně dost hodinek od tohoto čínského giganta a v podstatě vždy si v tomto směru vedl dobře.
Co určitě oceňuji, tak je velký rámeček, který hodinky chrání před případnými třískanci a oděrky. Bohužel, někdy se jim prostě člověk nevyhne. Například já sám mám Watch 3 Elegant a tím, jak mají vystouplý 3D displej, tak mi stačí, abych trochu do něčeho bouchnul a displej je již poškozen. Proto bych řekl, že ten velký rámeček je prostě lepší.
Nicméně, co je podle mě trochu škoda, tak velikost samotného displeje. Kdyby Huawei vynechal ten trojbarevný rám kolem displeje, tak bychom se dostali na o něco větší displej, což by bezesporu mnoho uživatelů ocenilo. Ale zas na druhou stranu musíme brát v potaz fakt, že Watch GT je řada zaměřená na výdrž baterie, která by logicky s větším displejem klesla.
Výdrž baterie: Dlouhá, velmi dlouhá
Jak jsem již zmínil výše, tak se řada Watch GT zaměřuje především na dlouhou výdrž baterie, což Huawei opět bez jakýchkoli problémů potvrdil. Samozřejmě opět záleží na tom, jak moc budete hodinky používat, ale já se nebojím vůbec tvrdit, že proklamovaných 14 dnů výdrže zvládnou. Když je budete používat na základní funkce, tak o tom nepochybuji. Nicméně, horší to je, když je aktivně používáte například při běhu, chůzi či jiných sportovních aktivitách. Tam se na té výdrži samozřejmě podepisuje využívání GPS, která je strašný žrout baterie. Při takto aktivním využívání hodinek si dovolím tvrdit, že se klidně dostanete na 7denní výdrž a možná i menší. To už pak záleží na tom, jak dlouho jednotlivé aktivity provozujete.
Co se týče rychlosti nabíjení, tak ta je opravdu příjemná. Z 12 % jsem se dostal na 96 % za hodinu a patnáct minut. A když k tomu vezmu v potaz fakt, že poté hodinky vydrží i přes deset dní provozu, tak mi nezbývá konstatovat nic jiného, než, že se to Huawei povedlo.
Systém a uživatelské rozhraní: Stejné, ale vlastně jiné
Samotný systém tvoří, jak je zvykem, HarmonyOS. V nejnovějších Watch GT 5 najdeme verzi HarmonyOS 5. Během testování mi do nich dokonce přišla i aktualizace, která sice nebyla nějak důležitá, ale posloužila k lepší optimalizaci systému. Nová verze HarmonyOS 5 se liší především v detailech v porovnání s minulou verzí. A co že to vlastně znamená? Znamená to, že v systému nejsou žádné výrazné změny v porovnání s minulou a snad i předminulou verzí.
Huawei si dal v nové verzi záležet na tom, aby doladil design systému. Takže v nových hodinkách najdeme snad jen jednu převratnou novinku. A to tu, že když si dáte nějakou aktivitu, tak u ní budete mít i mapu. Mapu si stáhnete normálně v aplikaci Zdraví a pak během aktivity ji budete mít před sebou. Já osobně jsem tuto funkci moc nevyužil, jelikož jsem se pohyboval na docela pro mě známých místech, ale v případě, že budete v cizím prostředí, tak je to dosti žádoucí funkce, která vám toho může hodně usnadnit. Snad jediná věc, která mě na tom mrzí, je ta, že si mapu nemůžete zobrazit bez aktivity. Ale nemůžu vyloučit, že časem tato funkce přibude.
Jestli někoho zajímá, jestli už jde přes hodinky odpovídat na zprávy, tak ne, pořád to nejde a je otázkou, jestli to půjde. V jiných zemích to údajně bude možné, ale v Česku zatím ne, jelikož tam není česká klávesnice. Samozřejmě hodinkami nelze ani platit a upřímně bych řekl, že tohle je pro Česko docela utopické téma.
Kdybych měl vzít systém komplexně jako celek, tak s naprosto klidným svědomím můžu říct, že je odladěný, svižný a také intuitivní. Pro vaši představu sem přidám pár screenshotů systému, které jsem pořídil přímo na hodinkách. V případě dotazů se mě nebojte vůbec zeptat do komentářů.
Aplikace Zdraví: Huawei ji neustále vylepšuje
Běžně se aplikaci Zdraví v recenzích nevěnuji, ale tentokrát udělám výjimku, jelikož se opravdu posunula. Dostala se mi do ruky nová beta verze aplikace Zdraví, která uživatelům nabídne větší možnosti. A dovolím si tvrdit, že jak v porovnání s konkurencí, tak i předchozí verzí samotné aplikace.
Nově totiž bude nabízet placené předplatné, se kterým uživatel získá hned několik výhod. Hned tou první a zároveň asi nejlepší výhodou je vytvoření vlastního plánu na zhubnutí či zlepšení formy. Plán je velmi, ale velmi detailní, a tak se v něm můžeme zaměřit přímo na záda, ruce či hrudník. Vložíte si tam tréninkové dny, vytvoříte si vlastní fitness plán a můžete cvičit. A na konci týdne vždy dostanete takové jakési shrnutí, ve kterém naleznete zlepšení, spálené kalorie a další nezbytné údaje důležité při hubnutí.
Jako další zajímavou novinkou je kooperace Huawei s německou fitness trenérkou Pamelou Reif, která se svezla na vlně pandemie Covidu-19. Během ní se totiž její videa stala poměrně hodně populárními. A jak je vidět, tak si je toho čínský gigant, a tak si pro své VIP uživatele připravil několik cvičných videí s Pamelou, která najdete přímo v aplikaci zdraví. Jinak samozřejmě videí na cvičení je jich ve Zdraví hned několik, a to v rámci několika různých témat – jóga, zhubnutí, běh, zdraví a několik dalších.
Další placenou funkcí jsou dechová cvičení. Těch je hned několik, ale abych řekl pravdu, tak mě to moc nezaujalo. A jako poslední funkce je hudba ke spánku. V případě, že třeba špatně usínáte, tak to můžete využít. Já na tohle opět moc nejsem, ale když jsem to zkusil na zredukování stresu, tak mi to částečně pomohlo.
Závěr: Jde vidět, na co Huawei vydal snahu
Mi zcela upřímně přijde, že se Huawei nejvíce snažil v rámci designu. Ten je podle mě v porovnání s konkurencí docela dost nezaměnitelný. Je totiž na něm zanechán jedinečný rukopis, na kterém si dává Huawei tolik záležet. Je jasné, že mnoho lidí si nevybere hodinky jen na základě toho, jak vypadají. Někdo dá zas přednost specifikacím, které jsou nicméně podle mě také v pořádku.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com, huaweicentral.com