Recenze Sony Xperia 1 V: Milovníky Sony nadchne, ale ostatní mu musí přijít na chuť

Sony
Zdroj fotografie: Svět Huawei

Hned na úvod nové recenze se přiznám, že už je to pěknou řádku let, co jsem měl naposledy telefon od Sony v ruce. Takže jsem se na testování nového vlajkového telefonu opravdu těšil. Pojďme se Sony Xperia 1 V podívat na kloub nejprve pomocí specifikací.

Rozměry:165 x 71 x 8.3 mm, 187 gramů
Displej:6.5 palců, OLED, obnovovací frekvence 120 Hz, 1644 x 3840 pixelů
Procesor:Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Fotoaparát:48MP hlavní senzor, 12MP ultraširokoúhlý snímač a 12MP teleobjektiv
Paměť:12 GB RAM + 256 GB interní úložiště
Operační systém:Android 13
Konektivita:WiFi, Bluetooth 5.3, 5G, NFC
Baterie:5000 mAh s podporou 30W drátového nabíjení, bezdrátové a reverzní nabíjení
Cena:33 990 Kč

Obsah balení: Sony zklamalo na celé čáře

Jestli bych měl říct o nějaké věci, která mě na Sony jako první ze všeho nejvíc překvapila, tak je to obsah balení. Ten je totiž ještě chudší než u iPhonů. To mě popravdě překvapilo, protože by mě nenapadlo, že by japonská společnost šetřila natolik, aby vám do balení nepřidala alespoň USB-C kabel. Pro mě osobně je to zklamání stejně jako balení samotné, které je z recyklovaného papíru a vypadá opravdu smutně. Možná to zní absurdně, ale já, když bych si koupil telefon za téměř 34 000 Kč, tak bych očekával, že alespoň balení bude působit více prémiově. Co tedy v balení ve zkratce najdete? Samotný telefon a pár návodů. Jestli vás překvapuje, že tam není ani pin na SIM kartu, tak je to dáno tím, že slot na SIM se u Sony otevírá ručně.

Vzhled a zpracování: Atraktivitu jsem jsem očekával vyšší

Věřím tomu, že si Sony své fanoušky najde, kterým se bude líbit speciální design, jež ostatní výrobci nemají. Na mě je design takový moc nevýrazný. Dále mně překvapila přítomnost 3,5 mm Jacka. Ten už mi přijde, že je v dnešní době zbytečně navíc. Já ze svého okolí neznám snad nikoho, kdo by Jacka konektor používal. Všichni se dneska vezou na vlně bezdrátových sluchátek. Popravdě si nedokážu představit někoho, kdo dá přes třicet tisíc korun na telefon a bude k tomu používat sluchátka na Jack.

Zadní strana telefonu vypadá skvěle, a to především díky rozpoložení kamerového snímače. Ten mi připomíná ty tenké snímače z telefonů, jako byl Huawei P30 Pro, takže v tomto směru bych Sony pochválil, že minimalizovalo riziko poškození kamerového modulu. Mnoho značek ho má o dost větší a ze skla, takže se vám snadno poškrábe. Pak celá záda tvoří ochranné sklo Gorilla Glass Victus, které na první pohled působí jako plast, ale při bližším pohledu si všimnete, že se jedná skutečně o sklo.

Sony
Zdroj fotografie: Svět Huawei

Tlačítko napájení a kolébka hlasitosti jsou v ideální výšce pro prsty s tím, že přímo v tlačítku napájení je zabudovaný snímač otisků prstů. Ten mi bohužel nefungoval úplně nejlépe, ale to dost možná bylo dáno tím, že se mi potí ruce, a když jsem je měl mokré, tak to prostě nešlo. Pravdou je, že u tak drahého telefonu bych už automaticky očekával, že snímač bude přímo v displeji. Stejně jako to má dneska 99 % konkurence.

Displej: Žádné zahnutí tu nečekejte

Displej jako takový je skvělý, ale pravdou je, že takovou spodní bradu, kterou tu Sony nabízí bych očekával u telefonu starého pět let, ale ne pár měsíců. Horní rámeček je vyřešený takovým kompromisem, kdy není úplně nejtenčí, ale zase je v něm selfie kamerka, která někoho jako pouhý výstřel v displeji může rušit.

Co je na displeji pro mnoho uživatelů bezesporu nevšední, tak je to poměr stran 21:9. Díky tomuto poměru se vám na displej vleze více textu, a tak když si budete něco číst, tak nebudete muset zas tak často popotahovat prstem směrem dolů. Zákonitě však platí, že kvůli tomu jsou i menší písmena, což by mnohým lidem nemuselo vyhovovat, ale já s tím žádný problém neměl.

Sony
Zdroj fotografie: Svět Huawei

Jinak displej hraje čistými barvami a dost velkou svítivostí i na slunci. Poměr stran 21:9 mi nejvíce vyhovoval v rámci sledování filmů či seriálů. Zapnul jsem si SkyShowtime a musím uznat, že to opravdu stálo za to, a to včetně zvuku, který je stereo a vychází z vrchu i dolu. Úplně vás to do příběhu pohltí a připadáte si, jako kdybyste seděli před televizí, takže v tomto směru má ode mě Sony velkou pochvalu. To jsem snad ještě u žádného jiného telefonu nezažil, a to mi jich rukama prošlo již několik. Nehledě na to, že si zvuk můžete různě upravovat včetně módu Dolby Atmos atp. Zkreslenost jsem žádnou nezaznamenal, výšky a basy hrají dost věrohodně a já jsem si poslouchání písniček užíval.

Baterie: Pokud nemáte nabíječku od Sony, tak jste nahraní

Jo, sice Xperia 1 V disponuje 30W nabíjením a ono to na papíře vypadá hrozně hezky, ale pravdou je, že já to ani jednou nevyužil. Sony je opravdu dost omezené s tím, že jsem zkusil adaptéry od třech společností – Huawei, Honor a Samsung. Bohužel ani jeden na smartphonu nespustí plné nabíjení, takže jsem celou dobu telefon nabíjel „pomalým nabíjením“, což byl docela mazec. Za hodinu se mi vždy nabilo přibližně 10 %, takže jsem tam ten telefon dával vždycky večer a vypojoval ráno s tím, že někdy neměl ani 100 %. To mě opravdu hodně mrzelo, protože adaptér s kabelem na stránkách Sony stojí dalších 1000 Kč. Takže v tuto chvíli jsme už na téměř stejné ceně, se kterou pořídíte například iPhone 15 Pro Max.

Sama o sobě baterie vydržela opravdu dost. Neměl jsem žádný problém s ní fungovat celý den s tím, že na konci dne jsem měl i 40 %. O to více mě mrzelo to pomalé nabíjení, protože mít nabíječku od Sony, tak by to bylo ještě lepší. Největší žrout baterie jsou pochopitelně hry a překvapivě poslouchání písniček, ale o tom až u výkonu. Nicméně, ve směru výdrže baterie opravdu nemám co vytknout. Ta je za mě super.

Sony
Zdroj fotografie: Svět Huawei

Výkon: Stojí za to, ale přehřívání je neskutečné

Sony vsadilo na to nejlepší, co mohlo a do svého telefonu vsadilo čip Snapdragon 8 Gen 2. Ten má opravdu výkonu na rozdávání, ale za jakou cenu? Telefon se bohužel často a zcela nehorázně přehřívá. Což bych pochopil, kdybych hrál FC Mobile (FIFA Mobile) na ty nejvyšší detaily. Je pochopitelné, že telefon musí jet naplno. Ovšem co jsem absolutně nepochopil, tak to, že když jsem se šel něčemu věnovat na notebooku, pustil jsem si k tomu na Sony písničky (YouTube) a za půl hodiny jsem na telefon sáhnul a málem jsem si spálil ruku. Zapnu aplikaci a vidím, že telefon má neskutečných 45 stupňů Celsia jen z poslouchání písniček. To mi přijde jako něco neskutečného, až trestuhodného. A ačkoli jsem stáhnul 3 aktualizace systému, tak se smartphone pořád přehříval jen z poslouchání písniček při normálním jasu.

Co se týče plynulosti her, tak ta byla v pořádku. Hry se nesekaly a vše běželo zcela hladce, a jak jsem se už zmínil, na ty nejvyšší detaily. Já si dávám záležet poměrně dost na herních režimech, které dokáží člověku mnohdy ušetřit několik ťuknutí navíc. A o to více mě herní režim u nové Xperie překvapil. Hned po Oppu bych jej zařadil na pomyslné druhé místo v propracovanosti. Při hraní hry budete mít po ruce hned několik zkratek, které vám ledacos usnadní.

Fotoaparát: ZEISS se na něm podepsal

Snímky pořízené hlavním snímačem jsou v mých očích na vysoké úrovni. Jsou velmi realistické, barvy sedí a nějaká rozmazanost je za zcela dobrého počasí skoro až nereálná, a to i kdybyste byl úplný nešika. I když budete fotit proti slunci, tak fotografie nebudou zbytečně přesvícené s tím, že stíny perfektně vynikají. Jiná báseň to je, když fotíte ze stínu a je před vámi stín. To je fotografie často opravdu tmavá až moc. Na první pohled se vám to ani nebude zdát, ale systémový postprocessing udělá s fotkou své. Protože kdyby nefungoval, tak by ty stíny vypadaly snad ještě hůře. V tomto směru jde opravdu poznat, že je to telefon za několik tisíc Kč a s fotkami umí skutečně pracovat.

Ultraširokoúhlý snímač má velký záběr se vším všudy, ale opět trpí na ty stíny, které jsou někdy až moc zbytečně tmavé. To nejvíce, když svítí přímé slunce, které fotkám hodně ubližuje. Sice nejsou přesvícené, ale někdy jsou moc tmavé. Během focení za největšího slunce se mi také jednou stalo, že ačkoli slunce vypadalo dobře, tak se na fotografii udělal nepříjemný odraz. Mi osobně se to líbí, ale věřím tomu, že by hodně lidem mohl vadit.

Zoom je maximální na 15,6x, což je v dnešní době strašně málo. Věřím tomu, že i tohle může leckoho odradit. Nicméně musím podotknout, že ačkoli není moc vysoký, tak fotografie podává dostatečně kvalitní, a to na téměř všech úrovních. Nakonec především sejde na tom, jaké je počasí, které o kvalitě konečného snímku nejvíce rozhodne.

A jako poslední si na paškál vezmu noční režim. Ten podává skvělý výkon v rámci hlavního fotoaparátu a více než obstojný v rámci ultraširokoúhlého snímače. Fotografie jsou lehce nasvícené a barevně velmi reálně zpracované. Dokonce i s umělými světly si hravě poradí většinou bez problémů.

Software: Sony musí dohnat konkurenci

Bohužel mi přijde, že Sony se svým systémem v některých věcech zaspalo dobu. Mnoho věcí mi zde přijde až zbytečně složitých. Například po rozbalení stavového řádku na vás vyskočí různé zkratky, mezi kterými nenajdete ani zapnutí dat. To musíte zbytečně složitě ještě totiž ťuknout na ikonku internet a tam si vybrat, jestli chcete zapnout WiFi nebo data. Jasně, není to nic hrozného, co běžný uživatel nepřežije, ale je to prostě škoda, že s tím Sony nic neudělá.

Dokonce jsem v celém telefonu nenašel třeba ani aplikaci poznámkového bloku, což beru na dnešní dobu jako samozřejmost. Dále mně také překvapil fakt, že Sony nemá nativní aplikaci pro ukládaní fotek. Bohužel se musí využívat Fotky od Googlu, které já osobně moc nemusím a ocenil bych spíše tu nativní aplikaci přímo od Sony. V celém systému mi prostě chyběla ta atraktivita, která by ten smartphone dělala pro své uživatele zajímavějším.

Závěr: Skvělý smartphone, který míří na své stálé fanoušky

Celá má recenze možná mohla vyznít trochu negativně, ale tak jsem to vůbec nemyslel. Protože Sony nechce být jako ostatní. Ono přišlo s něčím exkluzivním, co může mnohé lidi potěšit, ale asi ne obří masy. V mých očích to jsou v Česku tisíce, možná desetitisíce lidí, kteří by si ten telefon koupili. V dnešní době je taková konkurence, že s tím Sony musí velmi těžce bojovat. Pokud se na to v budoucnu více nezaměří, tak to může být pro společnost problém.

Sony
Zdroj fotografie: Svět Huawei

Je pochopitelné, že se japonská společnost drží pořád svého standardu. Ten znamená, že nám každý rok přinese nějakou tu vlajku, která bude o chlup lepší než ta předchozí. Kdybych měl celé testování Sony shrnout, tak bych vyzdvihl výkon, zvuk, fotoaparáty a displej. V těchto směrech mě Sony nadchlo a v těch ostatních už je to spíš takové sporadické.


Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.

Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop

Sony Xperia 1 V na Zboží.cz

Zdroj: Zboží

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 2.1 / 5. Počet hodnocení: 12

Zatím nehodnoceno.

8 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *