Rozšíření kapacit pro výrobu čipů? Zatím v nedohlednu
Jak již všichni víme, tak z nejrůznějších důvodů je polovodičový trh značně omezen a to především ve výrobě. Proti tomuto problému se rozhodlo postavit TSMC, které plánovalo rozšířit své výrobní kapacity tak, aby bylo schopno uspokojit rostoucí poptávku. Bohužel se však zdá, že tento plán nevyjde. Pravděpodobně nabere zpoždění a proč? To je zcela prosté. Dodavatelé nemají potřebný materiál, takže nejsou schopni zajistit doručení správných součástek včas.
Podle deníku NikkeiAsia budou muset ti výrobci čipů, kteří plánovali rozšířit své výrobní kapacity trochu zbrzdit ve svých představách. Čekací doba na nejrůznější součástky se totiž může protáhnout na rok a půl či dokonce ještě déle. Je docela úsměvné, že výroba čipů trpí sama o sobě nedostatkem surovin s tím, že se teď přidaly i stroje, které lze vyrábět v omezené míře. Je otázkou, jak dlouho tato situace potrvá, nicméně, je to obrovský problém, kvůli kterému můžou zdražit smartphony.
Pokud budeme jmenovat společnosti, které jsou odpovědné za dodávky různých komponentů, tak se jedná o Applied Materials, KLA, Lam Research a ASML. Všechny tyto firmy uvedly, že čekací doba na komponenty může být až 18 měsíců. A naneštěstí se nedostatek komponentů nedotkl pouze procesorů, ale podle zdrojů NikkeiAsia i různých čoček, ventilátorů, technických plastů či dokonce elektronických modulů.
Společnost TSMC plánovala všechny své nové továrny otevřít již příští rok, ale je zřejmé, že budeme rádi, pokud se jich dočkáme aspoň v roce 2024. Dalšími zasáhnutými společnostmi jsou Samsung, Intel, Qualcomm a další. Samsung nedávno vyslal své vysoce postavené úředníky do zámoří, aby vyjednali co nejrychlejší dodání komponentů. Bohužel i to bude trvat řádově při nejmenším několik měsíců.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizmochina.com