Samsung opět prohrává, TSMC bude dodávat samořídící čipy pro Teslu

Samsung
Tesla u nabíjecí stanice / Autor fotografie: Blomst / Zdroj fotografie: Pixabay

Život v oblasti čipových sad pro společnost Samsung není snadný. Poté, co prohrál bitvu proti TSMC a byl nucen odložit svou vlajkovou řadu Exynos, tak prohrává další velkou bitvu. Podle deníku Taiwan Economic Daily TSMC nahradí Samsung jako výrobce čipů pro Teslu. Společnost získala velkou objednávku na čipy pro asistované řízení vozů Tesla (FSD). Ty se budou vyrábět pomocí 4nm a 5nm výrobní technologie. TSMC prozatím odmítlo komentovat celou situaci, ale pokud je to pravda, tak to představuje další ztrátu pro divizi čipsetů Samsungu.

Podle zpráv se může Tesla stát jedním ze sedmi největších zákazníků TSMC v roce 2023. Je to důležitý milník a ve skutečnosti je to poprvé, kdy se mezi hlavními klienty TSMC objeví zákazník elektronické automobilky. Samsung by Teslu jako zákazníka ocenil, zvláště po ztrátě divize Snapdragon od Qualcommu, ale pro jeho smůlu nebyl úspěšný ani zde.

Tesla je zaneprázdněna vývojem plně samořídícího počítače. Ten bude využívat čip s integrovanými vysokorychlostními výpočty, AI s dalšími funkcemi. Předtím Tesla sázela na strategii více dodavatelů. Objednávky pro tuto společnost měl Samsung a TSMC. Předchozí generace FSD se vyráběla 14nm výrobním procesem v továrně Samsungu v Austinu. Čip nese název Hardware 3.0 a později byla jeho výroba upgradována na 7nm proces. Nyní chce Tesla čipy vyrobené pomocí 4nm / 5nm procesní technologie, které budou pouze od TSMC.

Rychlost zpracování obrazu u Hardware 3.0 je 21krát vyšší než u verze 2.5. Také náklady na jednu jednotku jsou o 20 % nižší. Vlastní čip FSD společnosti Tesla má výpočetní výkon až 144 TOP. Systém podporuje osm kamer, které se starají o vizuální zpracování. Nová generace čipů přijde brzy s TSMC. Ta nabídne až třikrát větší výkon než má současný model.

Všechny problémy Samsungu začaly s loňským příchodem Snapdrgaonu 8 Gen 1, který se přehříval. Od té doby mu Qualcomm přestal věřit, a nejnovější vlajková řada Snapdragon 8 Gen 2 byla vyrobena společností TSMC.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *