Japonsko se připojuje k úsilí vedenému Spojenými státy a omezí vývoz zařízení na výrobu čipů

Japonsko
Autor fotografie: StartupStockPhotos / Zdroj fotografie: Pixabay

Ačkoli tomu tak vždy nebylo, tak Japonsko je nyní velkým spojencem Spojených států. Za tím částečně stojí i nejnovější zpráva, která uvádí, že se východní země rozhodla pro omezení dodávek zařízení vyrábějících čipy do Číny. V pátek jsme se dozvěděli, že císařská země zpřísní vývozní kontroly 23 typů zařízení na výrobu polovodičů.

Nová omezení by měla vejít v platnost v červenci tohoto roku. Po tomto měsíci budou muset společnosti jako Nikon a Tokyo Electron získat souhlas od japonského ministerstva obchodu, když budou chtít dodat nějaké své nástroje do jedné ze 160 zemí světa. Mluvčí japonské vlády uvedl pro CNN, že omezení nejsou navržena tak, aby byla zaměřena na jeden národ.

„Splníme své povinnosti v mezinárodním společenství jako země vlastnící důležité technologie a přispějeme k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti,“ prohlásil japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Jasutoši Nišimura. Omezení přichází po Spojených státech a Nizozemsku, což jsou země, které podobné kontroly vývozu také uzákonily. Na začátku roku údajně tyto tři země dosáhly dohody ve znění omezení přístupu Číny k litografickým strojům západní výroby.


Nenechte si ujít:


Nizozemsko už v březnu dohodu ze začátku roku splnilo a oznámilo, že učiní jistá omezení v zájmu své národní bezpečnosti. Nové omezení se dotkne společnosti ASML, která minulý rok jako jediná na světě vyráběla stroje pro extrémní ultrafialovou litografii. Ta se využívá při výrobě 5nm a 3nm polovodičových součástek.

Čína má plno domácích výrobců procesorů v čele se SMIC, kteří jsou schopni některé nedostatky vyrovnávat. Nicméně, nedokáží vyrovnat vše a především hned, v čemž spočívá úplně ten největší problém. Rovněž je i problémem navýšení kapacity, která jim skrze výpadky západních zemí hrozí. Podle agentury Reuters dokáže vyrábět litografická zařízení v Číně pouze společnost Shanghai Micro Electronics a to pouze pro 90nm polovodiče. To je oproti Západu opravdu markantní rozdíl, který se bude jen těžko vyrovnávat.

Co na celou situaci říkáte vy? Myslíte si, že Čína by mohla ohrožovat národní bezpečnost jiných států? Dejte mi to vědět do komentářů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: engadget.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *