Sankce USA nezabírají: Huawei bude mít 5nm procesory

Huawei
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Na podzim minulého roku Huawei představil svou vlajkovou řadu Mate 60, která je zajímavá tím, že má procesor vyrobený v Číně. Jedná se totiž o vůbec první 7nm procesor s připojením 5G, který byl v druhé nejlidnatější zemi světa vyroben.

Pro Huawei je to pozoruhodný úspěch, jelikož musí neustále čelit sankcím ze strany Spojených států, Japonska a Nizozemska. A přesto, že má značně omezené možnosti, tak to vypadá, že bude dále postupovat. 7nm Kirin 9000S sice není nejvýkonnějším procesorem čínského giganta, ale i přesto dokázal uspokojit poptávku v Číně. Huawei se však nemůže spoléhat jenom na starší technologie, a proto dává do vývoje miliardy dolarů, které se mu nyní začínají postupně vracet.

Deník Financial Times přišel se zprávou, že Huawei aktivně usiluje o výrobu 5nm čipů. Jejich výrobcem bude partner společnosti – SMIC, což je největší polovodičový výrobce v zemi. Ten údajně v Šanghaji zřídil novou výrobní linku pro výrobu čipů navržených Huawei. Tento krok přichází, i když čínská společnost čelí přísné Bidenově administrativě, která zavedla vývozní omezení na pokročilá zařízení na výrobu čipů. A to z důvodu obav o ohrožení národní bezpečnosti. Vláda USA ještě navíc spolupracuje s Nizozemskem a Japonskem tak, aby všechny země mohly efektivně Číně házet klacky pod nohy.

Huawei Qualcommu a MediaTeku konkurovat nebude

V tuto chvíli je více než jasné, že nový čip nebude schopný konkurovat čipům od MediaTeku či Qualcommu. Ale o to v tuhle chvíli nejde. Pro Huawei je zásadní, že se zvládne osamostatnit a nebude závislý na externích výrobcích. A ačkoli se Spojené státy snaží zabránit vývoji, tak i přesto čínský polovodičový průmysl postupuje.

Zdroj dobře obeznámený s celou situací uvedl, že s novým 5nm výrobním procesem je Huawei na dobré cestě k vylepšení svých vlajkových telefonů. Pro čínského giganta je důležité, že už je schopný implantovat také 5G do svých nových procesorů, jelikož je v Číně poměrně hodně rozšířené.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, digitimes.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *