Huawei vs. Apple. Kterou značku Číňané nejraději kupují?

Apple
Zdroj: Svět Huawei

Čínský trh s mobilními telefony je největší na světě, následuje Indie a na třetím místě jsou Spojené státy. Zajímavé je, že tyto tři trhy mají velmi odlišné trendy a potřeby. V Číně je to tročku složité, ať už se jedná o vlajkovou loď, mobilní telefon střední nebo základní třídy. Všechny kategorie se prodávají skvěle.

To je rozdíl od USA, které výrazně upřednostňují trh vlajkových lodí, nebo Indie, která miluje trh střední a základní třídy. Před zákazem společnosti Huawei na začátku roku 2019 měla tato společnost našlápnuto stát se největší značkou mobilních telefonů na světě.

Po zákazu sice ještě předstihl Apple, ale dlouho se na tomto místě neudržel. Důvodem je samozřejmě zákaz v USA. V současné době se mimo Čínu mobilní telefony Huawei vyskytují minimálně. Častou otázkou, kterou si lidé často kladou, je, jakou značku mobilního telefonu si Číňané nejraději kupují?

Společnost GoldenTen nedávno zveřejnila některé statistiky prodejů v letech 2018 až 2022. Výňatky ze zprávy ukazují, že společnost Apple nemá v Číně takovou oporu jako v USA. Na rozdíl od všeobecného mínění také zákaz společnosti Huawei ovlivnil její obchod s mobilními telefony v Číně.

V letech 2018 až 2022, pokud se počítají značky Huawei a Honor, je skutečným králem Huawei. Její celkové dodávky činí 372,62 milionu kusů. Z hlediska podílu na trhu je Huawei v roce 2019 absolutním králem s podílem 38 %, zatímco Apple měl v té době pouze 9 %. Po zákazu v roce 2020 podíl společnosti Huawei prudce klesl. Existují však prognózy, že se společnost během roku 2023 odrazí ode dna.


Nenechte si ujít:


Které značce se v Číně daří?

Pokud se tedy Huawei v Číně nedaří a Applu také ne, komu se tedy daří? Vivo, Oppo a Xiaomi jsou novými „zlatými hochy“ na čínském trhu s mobilními telefony. V letech 2020 až 2022 se na prvním místě na čínském trhu mobilních telefonů z hlediska počtu dodávek umístila značka Vivo. V těsném závěsu následují OPPO a Xiaomi s celkovými dodávkami 313,51 milionu kusů a 217,75 milionu kusů za uvedených pět let. Co se týče společnosti Apple, celkové dodávky činí 203,7 milionu kusů, z čehož největší dodávka byla v roce 2021, a to 50,38 milionu kusů.

Bude tedy velmi zajímavé sledovat, co se stane v roce 2023. Dokáže Huawei i nadále zvyšovat svůj podíl? Dokáže společnost Vivo zůstat jedničkou? Jak budou OPPO, Xiaomi a Apple bojovat? To jsou otázky, na které dostaneme odpovědi na konci roku.

Přehled čínského trhu s mobilními telefony

Čína je s více než 1 miliardou uživatelů největším trhem mobilních telefonů na světě. Čínskému trhu s mobilními telefony dominují místní značky. Jsou zde značky jako Huawei, Xiaomi, Oppo, Vivo a Lenovo. Tyto značky dohromady představují více než 80 % tržního podílu. Významné zastoupení na trhu však mají i mezinárodní značky, jako jsou Apple a Samsung.

Čínské značky mobilních telefonů si v posledních letech získaly dobrou pověst díky tomu, že nabízejí vysoce kvalitní výrobky za relativně přijatelné ceny. To vedlo ke zvýšené konkurenci mezi značkami a k zavádění nových funkcí a inovací.

Čínský trh s mobilními telefony je také známý svým silným zaměřením na elektronické obchodování, přičemž významnou část prodejů tvoří online platformy, jako jsou Tmall a JD.com společnosti Alibaba. Kromě toho mají čínští spotřebitelé stále větší zájem o chytré telefony s pokročilými funkcemi, jako je připojení 5G, fotoaparáty s vysokým rozlišením a delší výdrž baterie.

Čínský trh s mobilními telefony je vysoce konkurenční a rychle se vyvíjí, přičemž místní značky nadále dominují, zatímco mezinárodní značky se snaží na trhu prosadit. Čína je jednou z prvních zemí, která zavádí sítě 5G, a poptávka po mobilních telefonech s podporou 5G roste. Ve skutečnosti se odhaduje, že více než 75 % všech mobilních telefonů prodaných v Číně v roce 2023 bude podporovat 5G. Na čínském trhu s mobilními telefony sice dominují místní značky, ale mezi čínskými spotřebiteli si získává oblibu i řada nových značek, jako jsou Realme, Poco a Honor.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: news.mydrivers.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *