Sencor SCOOTER Two Long Range 2021: Elektrokoloběžka, která si Vás získá

Sencor SCOOTER Two Long Range 2021
Autor fotografie: Lukáš Drahozal

Je to několik týdnů, kdy nám do redakce dorazila elektrokoloběžka Sencor SCOOTER Two Long Range 2021 na testování. Nebudu lhát, když vám řeknu, že jsem byl k těmto dopravním prostředkům velmi skeptický. Přeci jenom, koloběžka je zábava pro děti. Velmi nás překvapilo, že opak je pravdou, a elektrokoloběžka nás vážně nadchla. Nebudeme zdržovat, a více si povíme v naší recenzi.

Ať chceme nebo ne, tak elektrokoloběžky se stávají jedním z moderních dopravních prostředků dneška. Samozřejmě jejich rozmach je mnohem citelnější ve větších městech, ale ani na vesnici neztrácí nic, ze svých klíčových předností.

Balení a první zkušenost

Jako první vás zaujme krabice, kterou vám kurýr doveze. Jedná se skutečně o obří a těžké balení, která vás může nemile zaskočit, obzvláště pokud bydlíte například ve čtvrtém patře bez výtahu. Důvod takto velkého balení je jednoduchý. Koloběžka je uvnitř téměř celá složená, takže její rozbalení a uvedení do jízdního stavu vám zabere maximálně 10 minut.

Samotná montáž je velmi jednoduchá. Stačí pouze koloběžku rozložit, nasadit řídítka, utáhnout čtyři malé šroubky pomocí přiloženého imbusového klíče a můžete vyrazit. V tomto směru musíme společnosti Sencor udělit pochvalu, protože všechny potřebné věci na složení koloběžky, a také na jednodušší servis jsou přibaleny.

Jako první vás po vybalení z krabice zaujme robustní konstrukce. Ta je skutečně masivní, proto také musíte počítat s větší váhou. Koloběžka váží nějakých 16 kg, a to se už v některých situacích skutečně pronese. Ale nemusíte se bát, toho nošení bude minimálně, protože v 90 % případů je lepší na koloběžce zkrátka jet.

Vzhled a konstrukce: Sencor si dal skutečně záležet

Výhodou koloběžky je fakt, že je celá vyrobena z lehkého hliníku. Jako jednu z výhod bereme i to, že je koloběžka vyrobena v líbivé matné černé barvě s červenými doplňky. Rozhodně lepší než ty moderní křiklavé barvy, které se snaží své okolí na něco upozornit.

Díky své robustnosti, společnost Sencor udává, že koloběžka je schopna uvést pasažéra i s váhou 120 kg. Osobně mám vyzkoušeno, že 105 kg není pro koloběžku žádný problém, a během chvilky dosáhne maximální rychlosti. Hlavní výhodu u tohoto modelu vidím velikost kol. Sencor u tohoto modelu zvolil 10″ gumová kolečka, která už jsou na komfortu jízdy slušně znát. Samozřejmě, není to na žádný velký terén. Ale velikost kola už dokáže odfiltrovat větší díry, případně spáry na vozovce.



Hlavní výhodu také vidím v kvalitním odpružení zadního kola. Koloběžka díky tomu dosáhne na určitý komfort, a proto při průjezdu dírou nedostáváte do těla tak silné zpětné rázy. Dále musíme Sencor pochválit za kvalitní blatníky, takže se nemusíte bát, že při jízdě na mokru budete od bláta a cákanců.

Pozitivně také musíme ohodnotit bezpečnostní prvky. Ty se u koloběžek vyskytují málokdy, ale tady je vidět, že Sencor myslí na bezpečnost svých zákazníků. Řídítka mají integrované klasické LEDkové světlo, které vám zpříjemní jízdu ve večerních hodinách. Zadní červené světlo najdeme na blatníku, a při stisknutí brzdy se silně rozbliká. A poslední věc, která je skutečně bezpečná, tak je protiskluzová úprava stupátka koloběžky. Ani při větších výmolech, případně dírách to s vámi nehne, a nemusíte se bát, že z koloběžky sklouznete dolů.

Poslední věc, kterou v této kategorii ohodnotíme je displej. Ten najdeme v prostřední části řídítek, a je plně integrovaný do těla koloběžky. Kromě samotné rychlosti, vám dále ukazuje kapacitu baterie, zapnutí světel a například i jízdní režim. Čitelnost displeje je skvělá i na silném poledním slunci.



Rychlost a dojezd

Tento model má jeden elektromotor, který pohání přední kolo. U této koloběžky máte k dispozici 400 W výkonu, což už je u takovéto malé koloběžky slušně znát. Jízdní výkon můžete klasicky regulovat páčkou, která je na řídítkách. Maximální rychlost koloběžky, které dosáhnete pomocí elektromotoru je 25 km/h. Koloběžka vám nabídne několik jízdních režimů, a v každém z nich se maximální rychlost liší.

Jak bývá zvykem, tak i u této koloběžky musíte dát první impuls k jízdě vy. Takže neexistuje šance, že se pouze postavíte na koloběžku, přidáte plyn, a ona se s Vámi sama rozjede. K sepnutí motoru se musíte odrazit, případně lehce rozjet z kopce. Následně sepne elektromotor, a začne vám pomáhat.

Nejlépe si koloběžku užijete na dlouhých rovinkách s novým povrchem. To je poté jízda skutečná radost, a budete si to skutečně užívat. Menší kopce koloběžka zvládne, bez větších obtíží, samozřejmě lehce zpomalí, ale stále pokračuje v cestě. Pokud budete mít před sebou delší kopec, který je přeci jenom strmější, tak doporučujeme koloběžce pár našlápnutím pomoci. Elektromotor nebude tolik namáhán a nebude vám to zbytečně ubírat drahocenné kilometry na dojezdu.

Sencor u tohoto modelu zvolil baterii o kapacitě 15 Ah. Na dojezdu a výkonu je to už skutečně znát. Samotný Sencor uvádí, že dojezd na jedno nabití je 45 km u jezdce o váze 55 kg. Případně dojezd klesne na 30 km u jezdce o váze kolem 90 kg. Já se svými 105 kg dostal s dojezdem na krásných cca 28 km. Největším problém vidím spíše v tom, že sklesajícím nabitím baterie se pomalinku snižuje výkon samotné koloběžky. Nabití akumulátoru trvá v řádu několika hodin. Nutno říci, že koloběžka byla vždy z nějakých 10 % kapacity baterie dobita na 100 % během 6-7 hodin.



Chytrá Sencor aplikace na Váš smartphone

Tady budou všichni geekové chrochtat blahem. Jízda na koloběžce je jednat věc, ale sledovat její atributy v reálném čase je věc druhá. Aplikace nás mile překvapila svojí přehledností a hlavně češtinou. Na druhou stranu, pokud budete chtít koloběžku využívat na 100 %, tak si tuto aplikaci budete muset stáhnout do svého smartphonu také. Samozřejmě, není to nutnost, ale příjemně to zjednoduší ovládání samotné koloběžky.

Připojení je skutečně jednoduché, stáčí stáhnout aplikaci, která si koloběžku pomocí BT sama vyhledá. Poté už jenom vložíte heslo k párování a vše je hotovo. Aplikace je úžasná, protože vám nabídne informace o aktuálním stavu koloběžky. Ať už se jedná o počet najetých kilometrů, přesný stav baterie, plánovaný dojezd nebo aktuální rychlost. Samozřejmostí jsou také statistiky typu průměrná rychlost a podobně.



V této aplikaci je také možné si nastavit omezovač rychlosti. Máte tu také několik různých režimů, a každý má svojí specifickou rychlost. Některý režim je úsporný, který vám sníží výkon, ale zase prodlouží dojezd a další vám zase nabídne maximální možný výkon, ale tím opět zkrátíte razantně váš dojezd. Vychytávka, která určitě také stojí za zmínku je tempomat. Pokud držíte plyn delší dobu na maximální rychlosti, tak se Vám sepne tempomat, a po puštění plynové páčky koloběžka bude držet maximální možný výkon.

Skvělá věc, kterou si u tohoto modelu také oblíbíte je „Zámek“ koloběžky. V aplikaci jednoduše zamknete koloběžku, a při její další manipulaci začne nepříjemně pípat, a upozorňovat své okolí na zakázanou manipulaci. Velmi zajímavá bezpečnostní vychytávka.

Závěr: Jaký je Sencor?

Sencor nám ukázal, že v cenové hladině kolem 10 tisíc korun se dá sehnat velmi slušná koloběžka, která nabídne skvělý dojezd, silný výkon, a přitom kvalitní zpracování. Tento model se na většině eshopů prodává s cenovkou 10 990 Kč, což při takto zajímavé výbavě stojí za vyzkoušení.

Z vlastní zkušenosti víme, že si koloběžka poradí i s větší váhovou kategorií, a nezalekne se ani delších strmějších kopců. Za dobu testování jsme nenašli věc, která by se dala této koloběžce vytknout, případně za ni pokárat. Osobně si myslíme, že pokud hledáte stroj na klidné a pohodlné cestování po městě, tak je model Sencor SCOOTER Two Long Range 2021 pro to jako dělaný.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

13 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *