Spojené státy a Evropská unie zesměšněny. Čína je šetrnější k životnímu prostředí

Čína
Čína v otázce vodíku vede / Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Čína je jedním z nejvyspělejších technologických regionů na světě. Náklady na systém vodíkových elektrolyzérů v čínských továrnách jsou až třikrát nižší než ve Spojených státech a Evropské unii. S touto informací přišla společnost BloombergNEF. Je zřejmé, že Čína má většinu klíčových technologií pro výrobu vodíku šetrných k životnímu prostředí.

Náklady na systém alkalické elektrolýzy v Číně jsou asi 343 dolarů za kilowatt. Podle společnosti BloombergNEF alkalická elektrolýza v USA a Evropě stojí asi 1200 dolarů za kilowatt. To ukazuje, že systém alkalické elektrolýzy je v Číně asi 3,5x levnější než v USA nebo Evropě. Když elektrický proud začne procházet elektrolyzérem, tak začne rozdělovat vodu na vodík a kyslík. Díky elektrolyzéru se dá vodík vyrábět šetrně k životnímu prostředí. Ten pohání vše od vlaků až po ocelárny, bez jakýchkoli emisí uhlíku. S rozmachem výroby vodíku rostou objednávky na systémy alkalické elektrolýzy. Je to zapříčiněno především tím, že jsou průmyslová odvětví, která jsou ochotna dekarbonizovat. To by mělo výrobcům pomoci snížit náklady do roku 2025 až o 30 %.Čína má mnohem lepší dodavatelské řetězce komponentů a surovin. Dokonce je výroba vodíku v Číně efektivnější než v jiných částech světa. Vypadá to tak, že se Čína v budoucnu stane celosvětovým centrem v produkci čistého vodíku.

I po přepravě a instalaci jsou pořád systémy alkalické elektrolýzy v Číně stále levnější. Je možné, že Čína bude dodávat systém výroby vodíku mezinárodním zákazníkům za mnohem nižší cenu. Zpráva předpovídá, že Čína bude mít do roku 2025 až 30% podíl v Evropě a USA. Prozatím jsou predikce pro nejlidnatější stát skvělé, ale známe všichni postoje Spojených států k Číně v těch nejrůznějších odvětví. Nicméně je zcela zřejmé, že v tomhle si Spojené státy moc neškrtnou, což je snad i dobře, protože nemůžou ve všem určovat tempo hry. Myslíte si, že Evropa a USA budou spolupracovat s Čínou na výrobě čistého vodíku nebo se pokusí přijít s něčím vlastním?

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *