Kam se hrabe Čína. Americké pohraniční orgány mohou zkopírovat data z vašeho telefonu do své databáze

Čína
Autor fotografie: Jan Vašek / Zdroj: Pixabay

Ukázalo se, že američtí pohraničníci mohou přidat údaje z vašeho telefonu do své interní databáze, kterou provozují na letištích, v přístavech a na hraničních přechodech. To se týká i dalších elektronických zařízení, jako jsou tablety nebo počítače. Podle oficiálních údajů přidávají američtí státní úředníci údaje až z 10 000 zařízení ročně.

A co hůř, tisíce vládních úředníků mají přístup k informacím z databází, aniž by nahlásili účel svého vyhledávání. V dopise senátora Rona Wydena komisaři CBP Chrisi Magnusovi se také dočteme, že informace zůstávají v databázi více než 15 let.

Američtí pohraničníci mohou jednat svévolně

To umožňuje americkým úředníkům „nevybíravě prohledávat soukromé záznamy Američanů bez podezření na trestný čin“. Jinými slovy, mohou přistupovat k lidským textovým zprávám, výpisům hovorů, seznamům kontaktů, a dokonce i k fotografiím a dalším soukromým informacím, když to pohraniční úředníci potřebují/chtějí.

„Nevinní Američané by neměli být lstí nuceni odemykat své telefony a notebooky. CBP by neměl údaje získané při tisících bezdůvodných prohlídek telefonů shazovat do centrální databáze, uchovávat je po dobu patnácti let a umožnit tisícům zaměstnanců DHS prohledávat osobní údaje Američanů, kdykoli se jim zachce.“


Nenechte si ujít:


Orgány činné v trestním řízení si obvykle musí zajistit soudní příkaz, pokud chtějí získat přístup k obsahu telefonu. Ukazuje se však, že pohraniční orgány se tomuto pravidlu vyhýbají.

Obecně platí, že pohraniční orgány mohou při „základní prohlídce“ procházet zařízení každého cestujícího. Pokud však najdou něco podezřelého, mohou pohraniční úředníci provést pokročilejší vyhledávání. Budou tak postupovat, pokud se domnívají, že cestující porušuje zákon nebo dělá něco, co ohrožuje národní bezpečnost. To také znamená, že mohou zkontrolovat telefon, tablet nebo počítač cestujícího.

Co se týče konkrétních čísel, za posledních 12 měsíců CBP provedl zhruba 37 000 prohlídek zařízení cestujících. Během těchto měsíců počet cestujících do USA přesáhl 179 milionů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: engadget.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *