Globální automobilky se snaží změnit strategii. Jejich prodeje rychle klesají a čínským značkám elektromobilů raketově rostou

Globální automobilky
Autor: Chevanon Photography / Zdroj: Pexels

Globální automobilky v Číně se snaží o obrat nebo snížení ztrát poté, co přenechaly vedoucí pozici na největším automobilovém trhu na světě místním začínajícím značkám, uvedla agentura Reuters.

Oznámení některých největších světových automobilek z posledních dnů ukazují, že se vydávají odlišnou cestou. Některé německé značky a General Motors sázejí na nové elektromobily, zatímco Toyota a další přešly do režimu snižování nákladů. Podle údajů Čínské asociace výrobců automobilů (CAAM) jsou čínské značky poprvé lídry trhu a v první polovině roku 2023 zaujmou 53% podíl.

Globální automobilky, které po léta dominovaly trhu spolu se svými čínskými státními partnery, se na rychle rostoucí trh s elektromobily pomalu přeorientovávaly s konkurenční nabídkou. To je přišlo draho. Podle údajů CAAM byla Tesla, která má v Číně největší továrnu, jedinou zahraniční značkou, která v prvním pololetí získala značný podíl a v oblíbenosti předstihla BMW.

Vzhledem k dalšímu tlaku na marže v Číně v důsledku brutální cenové války v letošním roce některé automobilky omezují výrobu a propouštějí, včetně Toyoty a Mitsubishi. Značky, které před letošním výpadkem čerpaly třetinu svých prodejů z Číny, však nemají jinou možnost než zdvojnásobit své prodeje, uvedl Yale Zhang, výkonný ředitel šanghajské poradenské společnosti Automotive Foresight.

Globální automobilky
Autor: Ed Harvey / Zdroj: Pexels

Patří sem Volkswagen a GM.

Volkswagen, který je od konce roku 2022 předstižen společností BYD, oznámil 26. července dvě dohody, jejichž cílem je posílit jeho pozici v Číně. Partnerství s čínskou společností Xpeng Inc, která bude od roku 2026 vyrábět dva nové modely se softwarem společnosti Xpeng, a plány na společný vývoj modelů Audi a nové platformy s čínským partnerem SAIC.

„Tato významná spolupráce mezi společnostmi Volkswagen a Xpeng je milníkem pro naši strategii elektrifikace ‚v Číně pro Čínu‘,“ uvedl na svém účtu na sociálních sítích Ralf Brandstatter, člen představenstva VW.

Společnost GM, která v prvním pololetí zaznamenala 9% pokles prodejů svých vozů Buick, Chevrolet a Cadillac v Číně, spoléhá na to, že elektromobily vyvinuté na její platformě Ultium situaci zvrátí.

„VW i GM, kteří byli v minulosti lídry na trhu, věří, že se jim podaří zachránit svou pozici a ochránit podíl, který v současnosti mají,“ uvedl Tu Le, analytik čínské výzkumné společnosti Sino Auto Insights.

„Poukazuje to na to, jak důležitá je Čína pro jejich globální ambice, a v menší míře i na důvěru, že nakonec dokáží navrhnout, zkonstruovat a vyrobit produkty, které mohou konkurovat společnostem Tesla a China EV Inc.“

Cenová válka snížila marže i čínským výrobcům elektromobilů a mnozí z nich zůstávají ztrátoví. Jejich hlubší kapsy dávají zavedeným zahraničním automobilkám, které jsou odhodlány bojovat o podíl v Číně, možnost hrát dlouhou hru.

Globální automobilky
AITO M5 / Zdroj: Huawei

Globální automobilky mají na kahánku?

„Nejprve necháme bojovat naše nepřátele a pak se vrátíme s pytli peněz a technologiemi, abychom je dostali,“ řekl Yang Honghai, provozní ředitel společnosti Kia China, na červnovém průmyslovém fóru.

„Nevzdáváme se trhu, pouze se rozhodujeme vrátit se ve vhodnější dobu,“ dodal. Kia vstoupí na čínský trh s elektromobily se svým prvním elektromobilem, crossoverem EV6, prostřednictvím dovozu v srpnu.

Podle údajů o prodejích a analytiků, kteří sledují ceny, se německým luxusním značkám BMW, Mercedes Benz a Audi koncernu Volkswagen podařilo v prvním pololetí udržet v Číně zhruba stejný podíl poté, co nabídly prodejcům slevy, které v některých případech přesáhly 25 %.

Některé z nich se stahují. Mitsubishi Motors uzavřela závod provozovaný s partnerem ve společném podniku, který vyrábí SUV Outlander, zatímco se obě společnosti snaží vyjednat restrukturalizaci po prudkém poklesu prodeje.

Toyota, která se v Číně v prvním pololetí propadla na třetí místo, zpomalila výrobu v závodě joint-venture, který vyrábí její elektromobil bZ4X, a propustila 1 000 smluvních zaměstnanců.

Společnost Nissan, která do Číny přiveze čtyři nové modely, včetně elektromobilu, tento týden uvedla, že zváží vývoz automobilů z Číny do jiných regionů, aby využila nákladových výhod Číny, což je strategie, kterou prosazují také společnosti Tesla, BMW, Ford a Renault.

„Čína není jen místem pro prodej automobilů. Je to také místo, kde lze dosáhnout úspor z rozsahu, které snižují náklady a zlepšují schopnost konkurovat na mezinárodní úrovni,“ uvedl podle zprávy agentury Reuters Bill Russo z poradenské společnosti Automobility v Šanghaji.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: flipboard.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *