Který smartphone ovládá 75 % prémiového trhu? Výsledek vás překvapí
V roce 2022 čelil globální trh s chytrými telefony makroekonomickým potížím, které vedly k 12 % meziročnímu poklesu celkových prodejů. Oproti tomu však došlo k růstu na globálním trhu prémiových smartphonů, který zaznamenal 1% meziroční nárůst. Díky tomuto růstu se prémiový cenový segment poprvé v historii podílel na celkových tržbách globálního trhu s chytrými telefony 55 %. Prémiový segment navíc zachytil více než pětinu celkového celosvětového prodeje chytrých telefonů.
Apple iPhone získal v roce 2022 75 % trhu s prémiovými smartphony
Podle společnosti CounterPoint Research přispělo k růstu trhu s prémiovými smartphony v roce 2022 několik faktorů. Jedním z hlavních faktorů byla odolnost bohatých spotřebitelů, kteří byli ve srovnání s ostatními zákazníky méně postiženi makroekonomickými potížemi. V důsledku toho prodeje na prémiovém trhu rostly, zatímco prodeje v segmentech nižší a střední třídy klesaly. Navíc s tím, jak se chytré telefony stávají stále důležitějším prvkem v životě lidí, jsou ochotni za svá zařízení utrácet více a ponechat si je po delší dobu. O tom svědčí skutečnost, že nejrychleji rostl cenový segment od 1 000 USD výše, kde se prodeje meziročně zvýšily o 38 %.
Dalším klíčovým faktorem růstu byl trend „premiumizace“ napříč regiony. Poptávka v prémiovém segmentu byla poháněna lidmi, kteří upgradovali své poslední zařízení. Upgrade byl patrný nejen na vyspělých trzích, jako je Severní Amerika, ale také v rozvíjejících se ekonomikách, kde spotřebitelé na svém třetím nebo čtvrtém zařízení začali pronikat na prémiový trh.
Mezi výrobci OEM zaznamenala společnost Apple 6 % meziroční nárůst prodejů na prémiovém trhu, čímž zvýšila svůj podíl a získala tři čtvrtiny celkových prodejů v tomto segmentu. Apple však mohl růst více, nebýt narušení dodávek iPhonu 14 Pro a Pro Max během vrcholné prázdninové sezóny v roce 2022. Apple také získal na poklesu společnosti Huawei v Číně.
Samsung je na trhu prémiových smartphonů na druhém místě
Naproti tomu společnost Samsung zaznamenala v roce 2022 meziroční pokles o 5 %. Společnost ztratila příležitost na čínském trhu kvůli své slabé přítomnosti v regionu. Navíc uvedení řady Galaxy S22 v roce 2022 proběhlo mnohem později než uvedení řady S21 v roce 2021. Růst skládacích smartphonů byl však pro společnost Samsung světlým bodem.
Nenechte si ujít:
Honor vystřelil ze své nízké základny, když rozšířil svůj podíl na čínském trhu díky řadě Magic. V roce 2023 se značka rapidně prosadí na globální úrovni. Mezi nejlepšími výrobci OEM, kteří rostou z nízkého základu, figuroval také Google. Hnací silou byly modely Pixel 6 Pro a Pixel 7 Pro. Společnost Google zvýšila své zaměření na segment chytrých telefonů. Kromě nich většina čínských OEM výrobců v roce 2022 poklesla kvůli obtížným podmínkám fungování na domácím trhu, odkud čerpají významnou část prodejů svých vlajkových lodí.
V případě společnosti Apple byl růst na vyspělých trzích důsledkem modernizace její instalované základny. Přilnavost ekosystému iOS s více zařízeními a službami je vysoká. Pokud uživatel iPhonu vlastní také hodinky Apple Watch nebo počítač Mac, jeho dalším upgradem smartphonu bude pravděpodobně další iPhone. Navíc díky aspirační hodnotě značky Apple a postupné expanzi rostou její prodeje i v rozvíjejících se ekonomikách. Ztráta podílu systému Android na úkor iOS v prémiovém segmentu je také jedním z důvodů, proč se společnost Google snaží prosadit v oblasti chytrých telefonů.
V roce 2023 by však systém Android mohl zaznamenat novou vlnu růstu, protože se očekává, že v tomto roce uvede na trh více výrobců OEM skládací zařízení v prémiovém segmentu. Stávající nabídka skládacích zařízení v Číně se má rozšířit i na trhy mimo tuto zemi. Letos také uvidíme, jak se společnost Honor bude tlačit na evropský trh, aby na něm získala podíl.
Závěrem lze říci, že růst trhu prémiových smartphonů v roce 2022 byl ovlivněn několika faktory. Včetně odolnosti bohatých spotřebitelů, trendu prémiizace napříč regiony a přilnavosti ekosystému iOS. V prémiovém segmentu si nejlépe vedla společnost Apple, následovaná společnostmi Samsung, HONOR a Google. V roce 2023 očekáváme, že v prémiovém segmentu bude skládací zařízení uvádět na trh více OEM výrobců. Což by mohlo vést k nové vlně růstu systému Android. Kromě toho by expanze společnosti Honor na evropský trh mohla dále otřást trhem prémiových smartphonů.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: counterpointresearch.com