Střelba do vlastní nohy. Americké sankce negativně působí na Nvidii

Nvidia
Autor fotografie: StockSnap / Zdroj fotografie: Pixabay

Spojené státy uvalily sankce na čínské společnosti již dávno. Ty omezují obchody s čipy mezi americkými a čínskými společnostmi. A i když jsou tyto sankce zaměřené proti Číně, tak teď negativně poznamenaly amerického výrobce čipů Nvidia, kterému se akcie propadly až o 5 % a tohle úterý dosáhly téměř pětiměsíčního minima.

Za tímto drastickým poklesem stojí zpráva z deníku Wall Street Journal, která naznačuje, že Nvidia bude muset zrušit objednávky svých pokročilých čipů v hodnotě až 5 miliard dolarů. Všechny tyto čipy totiž měly objednány čínské společnosti.

Americká společnost obdržela minulý týden oznámení o tom, že objednávky čipů s umělou inteligencí pro přední čínské společnosti podléhají nejnovějším vývozním omezením uloženým ministerstvem Spojených států. Čipy byly určeny především pro Alibaba Group Holding, Bytedance vlastnící TikTok a Baidu.

Nová omezení se Nvidie dotkla téměř okamžitě. Společnost už tento rok dodala AI čipy čínským společnostem a v procesu již byla expedice několika dalších objednávek. Výrobce čipů doufal, že ještě stihne nějaké čipy dodat, ale americká vláda ho informovala, že nová omezení vstoupila v platnost ihned. V důsledku toho bude muset všechny své objednávky směřované do Číny zrušit.

Nvidia přichází o zisky

Eskalace situace mezi Čínou a Spojenými státy má dalekosáhlé důsledky, které se ani zdaleka nedotýkají jen Nvidie. Sankce postihují také čínské společnosti, které se musí čím dále více spoléhat na sebe a své zdroje, což se jim začíná pomalu dařit. Objednávky čínských společností přesáhly hodnoty několika miliard dolarů. Jejich zrušení představuje těžkou ránu pro amerického giganta.

Spojené státy si od svých kroků slibují, že zpomalí čínský pokrok v rámci kybernetických a vojenských technologií. Nicméně někteří odborníci uvádí, že se USA nemají snažit zpomalit Čínu, ale soustředit se na to, aby je Čína nepředběhla.

Vývoj na trhu je zatím bohužel takový, že se americké sankce budou dotýkat různých společností ještě více. To může zapříčinit ještě rychlejší rozvoj Číny, která už se chystá na výrobu 5nm procesorů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *