Svitla nám naděje? Státy EU se prý dohodnou na zmírněném nařízení Euro 7

Euro 7
Autor: Sunderdeep Singh / Zdroj: Pexels

Nový návrh Euro 7 je zmírněnou verzí návrhu Evropské komise na zpřísnění emisních limitů pro znečišťující látky, které nejsou CO2, jako je oxid uhelnatý a oxidy dusíku.

Země EU se z velké části shodly na kompromisním návrhu předloženém Španělskem, který počítá se slabšími emisními limity Euro 7, uvedly v pátek diplomatické zdroje. Návrh je zmírněnou verzí původního návrhu Evropské komise na zpřísnění emisních limitů pro znečišťující látky, které se netýkají pouze CO2. Jedná se například o plyny jako je oxid uhelnatý, oxid dusíku a dále je myšleno také znečištění z opotřebení brzd a pneumatik.

Osm zemí EU, včetně Francie a Itálie se postavilo proti přísnějším pravidlům s odůvodněním, že automobilky jsou již nyní pod tlakem, aby splnily plánovaný zákaz prodeje nových automobilů s emisemi CO2 v roce 2035, který má snížit emise skleníkových plynů.

Evropští výrobci automobilů tvrdí, že norma Euro 7, která má vstoupit v platnost v roce 2025, je příliš nákladná a přínos pro životní prostředí by byl zanedbatelný.

Generální ředitel společnosti Renault Luca de Meo uvedl, že Euro 7 odvede automobilový průmysl od přechodu na plně elektrický pohon a přinutí výrobce automobilů investovat do spalovacích motorů, které nemají budoucnost. Generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares uvedl, že návrhy povedou ke zvýšení cen menších vozidel, což omezí svobodu pohybu chudších domácností.

Evropská unie postupně zpřísňuje emisní limity silničních vozidel od roku 1992, kdy byl zaveden první soubor předpisů známý jako Euro 1. V roce 2006 se v EU objevilo několik nových předpisů, které se týkaly emisí z motorových vozidel.

Konečné detaily kompromisu musí být ještě schváleny na pondělním zasedání ministrů EU, teprve poté bude připraveno konečné stanovisko, které bude projednáno s Evropským parlamentem a Komisí.

Celou situaci bedlivě sledujeme. O tom jak se vývoj kolem normy Euro 7 bude stabilizovat vás budeme dále v budoucnu informovat. Otázkou je, jak se s normou Euro 7 v budoucnu poperou přední čínští výrobci automobilů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: europe.autonews.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *