Zase ta Evropská unie? Časem se dočkáme evropského vyhledávače

Evropská unie
Mobilní telefon s Google službami / Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

V tuto chvíli je jednoznačně nejoblíbenějším vyhledávačem na světě Google Search, který se po celém světě těší velké oblibě. Nicméně kdokoli jej může ohrozit, a v tuto chvíli to zatím vypadá tak, že jeho přímým konkurentem bude Evropská unie. Ta podle posledních zpráv plánuje již brzy spustit svůj vlastní evropský vyhledávač.

Dále jsme se z nových zpráv dozvěděli, že 14 výzkumných a počítačových center v 7 zemích Evropské unie pracuje na spuštění projektu Open Web Search. Tento nový projekt usiluje o vybudování budoucího evropského prohlížeče. Domníváme se, že by to mohla být náhrada za Google Search, ale nevíme jistě, jak to bude. V tuto chvíli je možné cokoli, ale nemyslím si, že nějaká značná část uživatelů opustí Search. Datum spuštění ještě není známé, ale myslíme, že by to mohlo být brzy. Projekt je pochopitelně z peněz Evropské unie s rozpočtem 8,5 milionů euro.

Podle zpráv si projekt klade za cíl pomoci lidem přistupovat k informacím svobodně, otevřeně a spravedlivě. Rovněž se bude snažit vytvořit otevřenou evropskou internetovou vyhledávací infrastrukturu založenou na evropských hodnotách. Na oficiálních stránkách projektu se uvádí, že v současné době internetu dominují některé velké technologické společnosti. EU se domnívá, že právě kvůli těmto společnostem už není přístup k veřejným informacím pod kontrolou. Evropský prohlížeč má tohle změnit, jelikož bude svobodný, spravedlivý a transparentní.


Nenechte si ujít:


Během následujících tří let výzkumní pracovníci mají vyvinout jádro evropského indexu otevřeného webu (OWI). To poslouží jako základ pro nové internetové vyhledávání v Evropě. Projekt bude mít položen základy otevřené evropské infrastruktury pro vyhledávání a analýzu webu (OWSAI). Bude vycházet z evropských hodnot, zásad, právních předpisů a norem.

Plánovaný projekt obnoví otevřený trh pro vyhledávače zaměřené na obyčejné lidi. Přispěje také k evropské nezávislosti v navigaci a vyhledávání na webu. Kromě toho má evropský vyhledávač umožnit evropským výzkumníkům volně používat web. Nakonec umožní podnikům systematicky využívat web jako obchodní a inovační zdroj.

Jaký máte na tento ambiciózní plán názor? Schvalujete ho nebo vám to přijde jako zbytečnost? Dejte mi to vědět do komentářů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *