Tchaj-wan zpřísňuje sankce vůči Rusku. Snaží se omezit dodávky technologií na výrobu zbraní

Rusku
Autor fotografie: Дмитрий Осипенко / Zdroj fotografie: Pixabay

Tchaj-wan rozšířil své sankce proti Rusku a Bělorusku o další high-tech zboží, které by mohlo být použito pro vojenské účely. Toto rozhodnutí bylo přijato v reakci na ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

Jeho cílem je rovněž zabránit tomu, aby bylo tchajwanské high-tech zboží používáno k vojenským účelům. Rozšířený ruský sankční seznam zahrnuje zařízení na výrobu polovodičů. Zahrnuje rovněž některé chemické látky a léky, přičemž se zaměřuje na čipový průmysl a další odvětví.

Pozadí celého problému

Tchaj-wan odsoudil ruský útok na Ukrajinu a připojil se k sankcím vedeným Západem, ačkoli přímý obchod mezi ostrovem a Ruskem je minimální. Evropská unie, Spojené státy a další země rovněž shromáždily trosky zbraní z ukrajinských bojišť a nové sankce Tchaj-wanu jsou v souladu s jejich snahami.

Tchaj-wan od 1. března 2022 v rámci Wassenaarského ujednání důsledně monitoruje vývoz zboží od tchajwanských výrobců do Ruska a Běloruska. V dubnu a květnu loňského roku tchajwanské ministerstvo hospodářství (MOEA) rozšířilo rozsah vývozních omezení na 57 výrobků, včetně počítačových informací, senzorů, laserů a leteckých výrobků. Vývozci musí před odesláním zboží předložit Úřadu pro zahraniční obchod MOEA žádost o vývozní licenci pro strategické zboží špičkové technologie (SHTC). Úřad pro zahraniční obchod rozhodne o schválení vývozu na základě konečného použití výrobku a dalších faktorů.

V letošním roce byl seznam pro kontrolu vývozu dále rozšířen o nové výrobky v kategoriích 0, 1 a 2. To je v souladu s vývozními předpisy Evropské unie a Spojených států. Kategorie 0 se týká jaderných materiálů, zařízení, vybavení a různých věcí. Patří sem policejní obušky, pouta na nohy a ruce, donucovací prostředky, elektrošokové poutací pásy a mučicí nástroje. Výrobky kategorie 1 zahrnují vysokopevnostní vlákna a vláknité materiály.

Dopad na tchajwanský průmysl špičkových technologií

Rozšíření sankcí proti Rusku by mohlo mít dopad na tchajwanský průmysl špičkových technologií. Zaměřují se totiž na odvětví, jako jsou polovodiče, chemické látky a léky. Tchajwanská vláda však usiluje o naplnění mezinárodní spolupráce a zachování bezpečnosti svých high-tech odvětví. Evropská unie, Spojené státy a další země vyjádřily Tchaj-wanu podporu v jeho úsilí o rozšíření sankcí.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, taipeitimes.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *