Rusko oznamuje předběžné výsledky vyšetřování příčiny havárie sondy „Luna-25“

Rusko
Ilustrační snímek / Autor: Pixabay / Zdroj: Pexels

Ruská sonda Luna-25 měla přistát na jižním pólu Měsíce již v pondělí 21. srpna. Po chybném orbitálním manévru 19. srpna však narazila do povrchu Měsíce. Tuto zprávu přinesla ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Přistávací modul Luna-25 byl prvním ruským kosmickým startem k povrchu Měsíce od 70. let minulého století. Měla být první misí, která dosáhne jižní polární oblasti Měsíce. Ztráta sondy Luna-25 je pro Roskosmos velkou ranou a byla vytvořena zvláštní komise, která má prozkoumat příčiny neúspěchu.

Předběžné výsledky

Ruská kosmická agentura Roskosmos 3. října 2023 uvedla, že dramatická havárie jejího měsíčního modulu Luna-25 z minulého měsíce byla pravděpodobně způsobena chybou v pohonu. Předběžná analýza naznačuje, že nezvládnutý orbitální manévr poslal sondu Luna-25 na neočekávanou trajektorii. Jedná se o takovou, při níž přistávací modul „přestal existovat v důsledku srážky s měsíčním povrchem“, napsal Roskosmos.

Roskosmos rovněž uvedl, že nejpravděpodobnější příčinou havárie Luny-25 bylo, že bylo odesláno velké množství instrukcí najednou. To způsobilo, že se nezapnul akcelerometr jedné z jednotek pro měření úhlové rychlosti. To nakonec vyvolalo abnormální činnost palubního integrovaného řídicího systému.



Jednoduše řečeno, tyto příkazové údaje by měly mít různé nastavení priority. Tímto způsobem může zařízení provést určitou položku jako první. Rozložení různých prioritních příkazů má určitou míru náhodnosti. Akcelerometr Lunar-25 však signál nevyslal. Řídicí systém nemůže včas vypnout pohonný systém, když detektor dosáhne předem stanovené rychlosti. Místo toho vypíná pohon po uplynutí stanovené doby.

Roskosmos oznámil, že motor Luny-25 se zažehl a pracoval 127 sekund místo plánovaných 84 sekund. To nakonec způsobilo přechod na neplánovanou oběžnou dráhu a srážku s Měsícem.

Vyšetřování bude stále pokračovat

Ztráta sondy Luna-25 je pro ruský vesmírný program značným neúspěchem. Upozorňuje také na rizika a výzvy spojené s výzkumem vesmíru. Předběžné výsledky sondy naznačují, že havárii způsobila chyba v pohonu. Další sondy však ukazují, že do systému bylo odesláno příliš mnoho dat najednou. Agentura bude problém nadále zkoumat, protože se jedná pouze o předběžný výsledek. I přes tento neúspěch je Rusko nadále odhodláno věnovat se výzkumu vesmíru a do roku 2025 plánuje přistát na Měsíci se třemi sondami nové generace Luna.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com, themoscowtimes.com

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

8 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *