Technologická válka mezi USA a Čínou má nečekaný výsledek. Sankce mohou poškodit Západ a jeho technologické odvětví

USA
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Boj USA za zastavení rostoucího čínského polovodičového průmyslu má svůj efekt, ale hrozí, že poškodí i západní průmysl. Čína se mezitím brání novými investicemi, jejichž cílem je zvýšit soběstačnost vlastního průmyslu.

Cílem rozsáhlých omezení vývozu polovodičových technologií, která Washington oznámil v říjnu, bylo údajně zabránit tomu, aby se nejmodernější špičkové technologie dostaly do rukou čínské armády.

Zdá se však, že vedle kroků USA, jako je zákon CHIPS, které mají podpořit vlastní polovodičový průmysl, odrážejí širší obavy, že Čína může Ameriku v technologiích brzy dohnat, nebo dokonce předehnat.

Podle zprávy listu Financial Times však přerušení přístupu k čínským technologiím zvýší ceny pro podniky a spotřebitele na celém světě, a to v době, kdy již mnozí čelí hrozbě rostoucí inflace, která zvyšuje ceny.

Podobný efekt se již projevil v telekomunikačním průmyslu, kde země, jako je Spojené království, přestaly na nátlak USA používat zařízení dodávané čínskou společností Huawei, což podle předpokladů způsobilo vyšší náklady a zpozdilo modernizaci sítí 5G, protože bylo nutné najít alternativní zdroje. To samé nás může čekat v oblasti polovodičů.


Zdá se, že nová omezení vývozu ze strany USA již na Čínu dopadají, neboť dovoz polovodičů do této země v září klesl o 12,4 %.


Podle informací bude největším problémem, kterému Čína čelí, pravděpodobně vybavení potřebné k výrobě pokročilých polovodičů s využitím nejnovějších špičkových výrobních technologií, typicky těch pod 14 nm, ale zejména novějších, jako je 5nm a 3nm technologie, které se nyní uvádějí do provozu. Výrobci většiny těchto zařízení, včetně společností jako Lam Research a Applied Materials, sídlí v USA, a proto mají zakázáno vyvážet stavebnice čínským společnostem.

Na další dodavatele, jako je nizozemská společnost ASML, se v současné době americké kontroly vývozu nevztahují, ale Washington již vyvíjí tlak, aby se to změnilo. Jak jsme informovali na začátku tohoto měsíce, jedná se spojenci, jako je Japonsko a Nizozemsko, o zavedení stejného druhu vývozních omezení.

V pátek nizozemská ministryně obchodu Liesje Schreinemacherová agentuře Reuters sdělila, že země v této věci s USA jedná. Společnost ASML již nemohla prodávat svá nejmodernější fotolitografická zařízení do Číny na základě stávající dohody, ale nová americká vývozní omezení jdou ještě dál.


Nenechte si ujít:


Minulý týden USA z důvodu národní bezpečnosti zakázaly dovoz a prodej čínských telekomunikačních a kamerových produktů společností Huawei, ZTE, Hytera Communications, Hikvision a Dahua.

Čína již podniká kroky k posílení vlastního polovodičového průmyslu, aby se stala soběstačnější a méně závislá na technologiích z jiných částí světa, zejména z USA.

Deník South China Morning Post uvádí, že devíti společnostem zapojeným do dodavatelského řetězce polovodičů byly schváleny žádosti o primární veřejnou nabídku akcií (IPO), což jim umožní získat peníze od investorů na rozšíření jejich činnosti a výzkumného úsilí.

Mezi těmito podniky je několik firem zabývajících se návrhem čipů, výrobou wafferů a společnosti zabývající se balením čipů. SCMP cituje vysoce postaveného asijsko-pacifického ekonoma, podle něhož bude čínské úsilí o výzkum a vývoj v polovodičovém průmyslu „komplikovaným a zdlouhavým procesem, ale je důležité čelit omezením ze strany USA„.

Nové údaje výzkumné společnosti Gartner předpovídají, že celosvětové tržby polovodičového průmyslu již v příštím roce klesnou o 3,6 %, což téměř vymaže čtyřprocentní růst, který zaznamenal během roku 2022.

Podle společnosti Gartner nyní tržby z polovodičů v roce 2023 dosáhnou celkem 596 miliard dolarů, což je méně než dříve předpokládaná hodnota 623 miliard dolarů. Důvodem je především rychlé zhoršení globální ekonomiky a oslabení spotřebitelské poptávky, uvedl viceprezident Practice Richard Gordon. Obzvláště silně bude zasažen trh s paměťovými čipy, který podle společnosti Gartner zůstane po zbytek roku 2022 na stejné úrovni, ale v průběhu roku 2023 by jeho tržby měly klesnout o 16,2 %.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: klse.i3investor.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *