Čínský průmysl v oblasti bezpilotních letounů letí vzhůru. Registrace nových letounů nebere konce

Čína
Autor: Peter Fazekas / Zdroj: Pexels

Čína je v oblasti vývoje dronů oproti konkurenci překvapivě daleko. Průmysl v tomto odvětví narostl během posledních několika let do nečekaných rozměrů. Po ekonomické stránce má Čína další odvětví, kde je schopna generovat miliardy dolarů, které dále investuje do dalšího vývoje.

I když to nikdo nečekal, tak během roku 2023 přesáhl počet registrovaných bezpilotních letadel 1,26 milionu. Tento počet odhaluje nečekaný 32% meziroční nárůst v tomto odvětví. Aby toho nebylo málo, tak všechny tyto bezpilotní letouny celkově vykázali více než 24 milionů letových hodin. Nutno podotknout, že tyto letouny jsou využívány například v zemědělství, stavbách, případně pouze pro zábavu.

Čínské ministerstvo informačních technologií a průmyslu klade důraz na toto odvětví, a klade na něho velmi silný důraz. Údajně se jedná o základní pilíř v technologickém rozmachu bezpilotního letectví v oblasti nízkých přeletů. Čína v tomto oboru nechce ponechat nic náhodě, a proto připravuje podpůrné programy, které podpoří inovaci a modernizaci technologického pokroku. Proto se dá očekávat, že každý nový vytvořený model bude přizpůsoben pro danou oblast, kde bude následně využit.

Nemusíme připomínat, že Čína je v oblasti dronů daleko před svou konkurencí, protože je schopna vyrábět všechny druhy a typy dronů na které si čínský zákazník jen vzpomene. Tato výrobní síla a kapacita podporuje značně rychlý růst v tomto segmentu a umožnuje Číně individuální výrobu dronů pro různá odvětví.



Vzhledem k vysokému růstu zájmu o tyto bezpilotní drony, musela Čína zřídit 17 nových civilních bezpilotních leteckých zkušebních zón a tři velké základny. Tam se uživatelé budou učit s drony manévrovat a létat v různých podmínkách. Zahrnuty jsou například města, ostrovy, skály a případně další přírodní fragmenty. Hlavním cílem těchto nových výcvikových zón je zaučení a umění aplikovat své zkušenosti v reálném provozu pro budoucí majitele těchto bezpilotních letounů, dronů. Díky se ještě více podpoří dominantní pozice Číny v tomto odvětví.

Vzhledem k vojenskému konfliktu na Ukrajině už několikrát Čína uvedla, že dbá na bezpečnost a pečlivě kontroluje vývoz svých dronů. Už z dřívějších zpráv víme, že Čína má na vývoz dronů ze země velmi striktní předpisy. Ty mají zabránit tomu, aby se její civilní drony nevyužívaly pro vojenské účely. Tyto předpisy byly zavedeny poté, co se západní země obávali využití těchto dronů ve vojenském konfliktu.  

Samotná Čína se ovšem v oblasti vojenství a využití dronů v tomto odvětví nijak netají. Čínské vojenské schopnosti se v oblasti bezpilotních letounů stále zlepšují. Čína se specializuje v této oblasti na pozorování, případně rovnou na útočné bezpilotní drony. Čínská vláda si uvědomuje celkový strategický význam dronů ve válečném konfliktu, proto je tento pokrok v oblasti dronů silným prvkem k tomu, aby se urychlila modernizace čínské armády.

Proto se tedy nebojíme říci, že exponenciální růst čínského průmyslu dronů signalizuje nejen ekonomickou prosperitu, ale také strategický pokrok v segmentu bezpilotních technologií a bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že Čína nadále zaujímá vedoucí postavení v oblasti inovací a zavádění dronů, její vliv na utváření globálního prostředí dronů zůstává nepopiratelný. Jak se s tímto faktem poperou konkurenční státy a společnosti je doposud tajemstvím. Bude zajímavé sledovat, zda Amerika přinese do tohoto odvětví vůči čínskému pokroku nějaké sankce.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: english.news.cn, gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *