USA se snaží omezit čínský průmysl s procesory. Nová pravidla, nová omezení a nové vývozní podmínky

Obchodní válka
Autor fotografie: Henrikas Mackevicius / Zdroj fotografie: Pixabay

Bidenova administrativa v pátek zveřejnila rozsáhlý soubor kontrol vývozu, včetně opatření, které má Číně odříznout přístup k některým polovodičovým čipům vyrobeným kdekoli na světě pomocí amerického zařízení, a výrazně tak rozšířila svůj záběr ve snaze zpomalit technologický a vojenský pokrok Pekingu.

Pravidla, z nichž některá vstupují v platnost okamžitě, navazují na omezení představená počátkem tohoto roku v dopisech předním výrobcům nástrojů KLA Corp (KLAC.O), Lam Research Corp (LRCX.O) a Applied Materials Inc (AMAT.O) a fakticky od nich vyžadují, aby zastavili dodávky zařízení do továren, které jsou plně vlastněny Čínou a vyrábějí pokročilé logické čipy.

Celá řada těchto opatření by mohla představovat největší změnu v politice USA vůči dodávkám technologií do Číny od 90. let 20. století. Pokud budou účinná, mohla by omezit čínský průmysl výroby čipů tím, že by donutila americké a zahraniční společnosti, které využívají americké technologie, přerušit podporu některých předních čínských továren a návrhářů čipů.

„Číňany to vrátí o několik let zpět,“ řekl Jim Lewis, odborník na technologie a kybernetickou bezpečnost z washingtonského Center for Strategic and International Studies (CSIS), podle něhož tato politika připomíná tvrdá nařízení z dob vrcholící studené války.

„Čína se výroby čipů nevzdá… ale tohle ji opravdu zpomalí.“

Na čtvrtečním brífinku s novináři, na kterém byla tato pravidla představena, vysocí vládní úředníci uvedli, že cílem mnoha opatření je zabránit zahraničním firmám prodávat do Číny vyspělé čipy nebo dodávat čínským firmám nástroje pro výrobu vlastních vyspělých čipů. Připustili však, že nezískali žádné přísliby, že spojenecké země zavedou podobná opatření, a že diskuse s těmito zeměmi probíhají.

„Uvědomujeme si, že jednostranné kontroly, které zavádíme, časem ztratí na účinnosti, pokud se k nám nepřipojí další země,“ řekl jeden z úředníků. „A riskujeme, že poškodíme vedoucí postavení USA v oblasti technologií, pokud zahraniční konkurenti nebudou podléhat podobným kontrolám.“

Rozšíření pravomocí USA kontrolovat vývoz čipů vyrobených americkými nástroji do Číny je založeno na rozšíření tzv. pravidla přímého zahraničního produktu. To bylo již dříve rozšířeno tak, aby vláda USA získala pravomoc kontrolovat vývoz čipů vyrobených v zahraničí pro čínského telekomunikačního giganta Huawei Technologies Co Ltd (HWT.UL) a později zastavit tok polovodičů do Ruska po jeho invazi na Ukrajinu.

V pátek Bidenova administrativa uplatnila rozšířená omezení na čínské společnosti IFLYTEK, Dahua Technology a Megvii Technology, které byly na seznam subjektů přidány v roce 2019 kvůli obvinění, že napomáhají Pekingu při potlačování jeho ujgurské menšiny.

Pravidla zveřejněná v pátek rovněž blokují dodávky široké škály čipů pro použití v čínských superpočítačových systémech. Pravidla definují superpočítač jako jakýkoli systém s výpočetním výkonem vyšším než 100 petaflopsů na podlahové ploše 6 400 čtverečních stop, což je definice, která by podle dvou zdrojů z odvětví mohla zasáhnout i některá komerční datová centra čínských technologických gigantů.


Nenechte si ujít:


Eric Sayers, odborník na obrannou politiku z American Enterprise Institute, uvedl, že tento krok odráží novou snahu Bidenovy administrativy omezit čínský pokrok namísto prosté snahy o vyrovnání podmínek.

„Rozsah tohoto pravidla a jeho potenciální dopady jsou docela ohromující, ale ďábel bude samozřejmě spočívat v detailech implementace,“ dodal. Společnosti po celém světě se začaly s nejnovějšími kroky USA potýkat, přičemž akcie výrobců polovodičových zařízení klesaly.

Asociace polovodičového průmyslu, která zastupuje výrobce čipů, uvedla, že nařízení studuje, a vyzvala Spojené státy, aby „pravidla prováděly cíleně a ve spolupráci s mezinárodními partnery a pomohly tak vyrovnat podmínky“.

Již dříve v pátek Spojené státy zařadily předního čínského výrobce paměťových čipů YMTC a 30 dalších čínských subjektů na seznam společností, které američtí úředníci nemohou kontrolovat, čímž zvýšily napětí ve vztazích s Pekingem a spustily 60denní lhůtu, která by mohla vést k mnohem přísnějším sankcím.

Společnosti jsou na seznam neprověřených společností zařazeny v případě, že americké úřady nemohou dokončit návštěvy na místě, aby zjistily, zda jim lze důvěřovat při přijímání citlivých amerických technologií, což nutí americké dodavatele k větší opatrnosti při dodávkách do těchto společností.

Podle nové politiky oznámené v pátek, pokud vláda zabrání americkým úředníkům provést kontrolu na místě ve společnostech zařazených na neověřený seznam, zahájí americké úřady po 60 dnech proces jejich zařazení na seznam subjektů.

Zařazení společnosti YMTC na seznam subjektů by zvýšilo již tak rostoucí napětí ve vztazích s Pekingem a přinutilo by její americké dodavatele, aby před dodávkou i těch nejjednodušších technologických výrobků žádali americkou vládu o obtížně získatelné licence.


Bude Vás také zajímat:


Nové předpisy také přísně omezí vývoz amerického zařízení čínským výrobcům paměťových čipů a formalizují dopisy zaslané společnostem Nvidia Corp (NVDA.O) a Advanced Micro Devices Inc (AMD) (AMD.O), které omezují dodávky čipů používaných v superpočítačových systémech, na něž se státy celého světa spoléhají při vývoji jaderných zbraní a dalších vojenských technologií do Číny.

Agentura Reuters jako první informovala o klíčových podrobnostech nových omezení pro výrobce paměťových čipů, včetně milosti pro zahraniční společnosti působící v Číně a kroků k rozšíření omezení dodávek technologií společností KLA, Lam, Applied Materials, Nvidia a AMD do Číny.

Jihokorejské ministerstvo průmyslu v sobotním prohlášení uvedlo, že nedojde k žádnému významnému narušení dodávek zařízení pro stávající výrobu čipů společností Samsung (005930.KS) a SK Hynix (000660.KS) v Číně, ačkoli bylo nutné minimalizovat nejistotu prostřednictvím konzultací s americkými orgány pro kontrolu vývozu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *