Technologičtí miliardáři přišli o 433 miliard dolarů

Musk
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Jestli někomu dvouletá pandemie covidu-19 vyhovovala, tak rozhodně technologickým gigantům. Nicméně, po dvou letech zisku se přední mezinárodní společnosti začínají vracet do reality, která je velmi tvrdá. Jejich ceny na burze v tomto roce výrazně klesly a vzaly si s sebou bohatství jejich zakladatelů. Kdo ze všech na tomto nejvíce prodělal?

Všichni obři mají za sebou dva perfektní roky, zatímco jiná odvětví ekonomiky poměrně hodně trpěla. Online služby se staly extrémně populárními a zajistily přežití mnoha důležitých podniků. Díky internetu jsme si mohli nechat vozit jídlo domů a v podstatě i žít, ačkoli jsme byli zavření doma. Ceny akcií společností Apple, Alphabet (Google), Amazon či Microsoft raketově vzrostly. Pro smůlu všech těchto vyjmenovaných společností se lidé v tomto roce začali vracet do normálního života. Manažeři, jejichž bohatství je z velké části tvořeno akciemi, logicky tento krok následovali.

Podle listu The Washington Post ztratili miliardáři v roce 2022 celkem 433 miliard dolarů. Nejvýraznější ztrátu zaznamenal Elon Musk, který za jediný rok přišel o 132 miliard dolarů. Na této ztrátě se nejvíce podílela koupě Twitteru, která byla zodpovědná i za částečný pokles akcií Tesly. Investoři propadají panice a vypadá to tak, že pokles v nejbližších týdnech neskončí. Musk si koupí Twitteru nejspíše zadělal na pořádný obchodní malér.

Jeff Bezos ztratil 84 miliard dolarů. Uživatelé začali upřednostňovat osobní obchod, což Amazonu přineslo jeden z nejhorších roků v historii společnosti. Stále však hodnota jeho jmění činí 108 miliard dolarů. Mark Zuckerberg přišel o 80 miliard dolarů. Kvůli rostoucí konkurenci TikToku a prudce rostoucím nákladům na vytvoření Metaverse je jeho Meta v těžké krizi. Společné bohatství zakladatelů Googlu – Sergeje Brina a Larryho Pagea se snížilo o 88 miliard dolarů. Rovněž kvůli zvýšeným nákladům a konkurenci v podobě TikToku, který uživatelé začali používat např. k vyhledávání restaurací v určitém městě.

Nejméně to odnesl Bill Gates a Steve Ballmer. První zmíněný počítá ztráty v hodnotě 28 miliard dolarů a ten druhý v hodnotě 20 miliard dolarů. Oba jsou zainteresovaní v Microsoftu a dá se počítat s tím, že jejich firma se bude držet v dobré kondici. To se bude odvíjet především od vývoje Cloud Computingu a prodeje počítačů, které by měly zaznamenat i další rok pokles.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *