Tonoucí se stébla chytá. USA údajně chtějí zabránit společnosti ASML v dodávkách nástrojů na výrobu čipů do Číny

USA
Zdroj: Svět Huawei

USA se snaží všemi možnými způsoby zabránit čínským společnostem ve výrobě pokročilých procesorů. Nové informace týkající se této záležitosti ukazují, že americké úřady nyní plánují zablokovat společnosti ASML dodávky nástrojů pro výrobu čipů do Číny.

Bidenova administrativa zvažuje, že bude vyvíjet tlak na Nizozemsko, aby zabránilo společnosti ASML posílat své nástroje na výrobu čipů do Číny. Podrobnosti se zmiňují o tom, že úřady mohou některé čínské firmy vyrábějící čipy zařadit na seznam a omezit je v získávání nizozemských nástrojů.

Šéf americké exportní politiky, Alan Estevez se příští pondělí v Nizozemsku setká s nizozemskou vládou a vedením společnosti ASML, aby v této věci zažehnal diskuse.

„Nizozemsko vždy vede s našimi partnery dobré diskuse. Pondělní setkání úředníků je toho jedním z příkladů,“ uvedlo nizozemské ministerstvo zahraničí a označilo tak potvrzení nadcházející schůzky mezi šéfem USA a ASML. Schůzka sice může posílit vztahy mezi nizozemskými úřady a USA, ale jejím cílem je především odsunout potenciál Číny vyrábět pokročilé čipové sady.

Čína je silně proti útlaku ze strany USA

Čínské velvyslanectví naopak tvrdí, že nepodporuje zbytečné rozšiřování národněbezpečnostních obvinění svých společností ze strany USA. Americká vláda zároveň nutí ostatní země, aby se připojily k její agendě deformovat čínské firmy na globálním trhu.

Nejen Čína, ale i nové rozhodnutí pravděpodobně ovlivní příjmy z prodeje společnosti ASML, pro kterou je Čína druhým největším trhem. I když není jasné, jak dalece se věci dotknou obou stran po americko-nizozemském setkání, které se uskuteční v nadcházející pondělí.

Společnost Huawei se spojila se společností SMIC, aby vyráběla nové 5nm čipy. Firma pravděpodobně využije k vytvoření nových procesorů některá skladová zařízení. Stálo by za to sledovat, zda nové snahy USA ovlivní Huawei a jeho partnery, či nikoliv.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, sg.news.yahoo.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *