Trh s tablety se rapidně propadá. Znamená to konec jedné éry?

Tablety
Huawei MatePad Pro 11 2022 / Zdroj fotografie: Huawei

Jednou se to stát muselo, a nyní už je to oficiální. Analytická společnost Canalys nám přinesla zajímavý žebříček, ze kterého víme, že tablety to mají hodně nahnuté. Nicméně, netrpí jen tablety, ale i počítače a chromebooky. Např. trh s počítači se meziměsíčně propadl o propastných 14 % na 105 milionů kusů.

Dodávky tabletů klesají už čtyři čtvrtletí po sobě, meziročně o 11 %. Ve druhém čtvrtletí se prodalo pouhých 34,8 milionů kusů. Chromebooky dopadly ještě hůře, a to, když se jejich meziroční prodeje snížily o 57 % na pouhých 5,1 milionů kusů. Je zřejmé, že důvodem poklesu je slabá poptávka ve spotřebitelském a vzdělávacím sektoru.

Tablety
Popularita tabletů ve čtvrtletích / Zdroj fotografie: Canalys

Poklesu dokonce čelil i Apple s jeho iPady, protože se jeho prodeje propadly o 15 %. Samsung si nevedl o moc lépe, a tak mu prodeje klesly o 13 %. Dodávky tabletů společnosti Huawei klesly o neuvěřitelných 26 %, ale i tak je v první pětce prodejců.


Tablety
Podíl tabletů na trhu / Zdroj fotografie: Canalys

Trh s chromebooky ovládl Acer s více než čtvrtinovým podílem na trhu. Jeho dodávky klesly o „pouhých“ 28 %. Ano, uvozovky jsou použity schválně, jelikož největší konkurent společnosti Acer, Lenovo, čelil poklesu 56 %. Úplně nejhůře dopadla společnost HP, která si pohoršila o 79 %. První pětku uzavírají Dell s Asusem.


Tablety
Podíl chromebooků na trhu / Zdroj fotografie: Canalys

Lenovo ovládlo celosvětový trh s PC (včetně stolních počítačů, notebooků a tabletů) s 20,9 miliony dodanými zařízeními a 20% podílem na trhu. Dodávky Applu pozoruhodně klesly o 19 % na 16,6 milionu dodaných kusů, což mu zaručilo druhé místo. Celkové dodávky zařízení společnosti HP klesly o 27 % na 13,6 milionu kusů, díky čemuž je na třetím místě. Dell zaznamenalo z předních výrobců nejmenší pokles o pouhých 5 %. První pětku uzavírá jihokorejský gigant – Samsung s meziročním poklesem dodávek o 20 %.


Tablety
Podíl tabletů na trhu / Zdroj fotografie: Canalys

Trh s tablety je mrtvý, o čemž už mluvím dlouhou dobu. Není důvod ho kupovat, když smartphone ho ve všem zastane. Alespoň to je můj názor, a jak to vnímáte vy? Dejte mi to vědět do komentářů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *