Uživatelé MacBooků brzy obdrží až 350 dolarů v rámci hromadného problému s klávesnicí Butterfly
V listopadu 2022 souhlasila společnost Apple s urovnáním sporu o 50 milionů dolarů, který se týkal hromadné žaloby kvůli designu klávesnice Butterfly. Urovnání nyní tento týden schválil federální soudce. A očekává se, že výplata tohoto vyrovnání začne brzy.
Příběh Butterfly klávesnice
V roce 2015 společnost Apple představila Butterfly klávesnici u 12palcového MacBooku. Klávesnice byla navržena tak, aby byla tenčí a citlivější než klávesnice předchozích MacBooků. Brzy se však ukázalo, že je také křehčí. Uživatelé hlásili problémy se zasekáváním kláves, jejich lámáním nebo opakováním písmen. Apple vydal několik revizí klávesnice, ale žádná z nich problémy plně nevyřešila.
Společnost Apple rázem čelila hromadné žalobě podané majiteli MacBooků, kteří byli postiženi problémy s klávesnicí. V listopadu společnost Apple hromadnou žalobu urovnala, když soudce schválil návrh vyplatit postiženým zákazníkům 50 milionů dolarů.
Udělení konečného schválení
Nyní už víme, že americký soudce definitivně schválil vyrovnání ve výši 50 milionů dolarů. V rámci něj obdrží postižení majitelé MacBooků od společnosti Apple odměnu v rozmezí 50 až 395 dolarů.
Někteří členové hromadné žaloby namítali, že střední úroveň vyrovnání je nedostatečná. Podle struktury výplat je na této úrovni vyplaceno 125 dolarů uživatelům MacBooků, kteří od společnosti Apple získali jednu výměnu klávesnice.
Soudce však tato tvrzení zamítl. Uvedl, že možnost, že mohlo být dosaženo lepšího vyrovnání, není dostatečným důvodem pro zamítnutí schválení. Někteří uživatelé MacBooků také namítali, že vyrovnání by mělo zahrnovat odškodnění majitelů MacBooků, u nichž došlo k poruše klávesnice, ale kteří si je nenechali opravit. I to soudce zamítl.
Lhůta pro podání žádosti o odškodnění vypršela již v březnu. Bylo podáno více než 86 000 žádostí. Pokud jste tedy žádost podali, můžete od společnosti Apple brzy obdržet peníze. Zatím není známo, kdy budou zahájeny platby členům této postihnuté skupiny.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: 9to5mac.com