TSMC, Samsung a Intel bojují o to, kdo jako první představí 2nm čip

TSMC
Autor fotografie: StockSnap / Zdroj fotografie: Pixabay

Zdá se, že závod ve výrobě čipů je snad nekonečný. Různé společnosti neustále soutěží o to, kdo jako první připraví nějaký pokrokový čip. Už dávno to začalo čipy vyrobených za pomocí například 14nm procesní technologie, ale jak čas plyne, tak s ním i technologie výroby. V tuto chvíli se ty nejlepší čipy vyrábí za pomocí 3nm procesní výroby, ale to pořad nestačí. A tak se do vzájemného boje proti sobě pouští Samsung, Intel a TSMC s tím, že v tuto chvíli je za největšího průkopníka považováno právě TSMC.

Důvod vývoje nových čipů spočívá v tom faktu, že menší tranzistory na čipu znamenají nižší spotřebu a vyšší výkon. Teprve nedávno jsme se dočkali 3nm čipů, ale určité společnosti už jednají o 2nm čipech. Pokrok je v odvětví polovodičů zcela nevyhnutelný. Ta společnost, která zavede novou technologii v éře 2nm čipů jako první, bude zároveň dominovat celému odvětví. Jen v loňském roce činil celosvětový prodej polovodičových součástek neskutečných 500 miliard dolarů. A grafy naznačují, že nárůst poptávky bude pořád stoupat.

TSMC už má první výsledky svých prototypů čipů N2. Dokonce už je stihlo sdílet i se svými zákazníky v podobě Applu a Nvidie. Samsung údajně nabízí zlevněné verze svých 2nm čipů ve snaze získat na svou stranu velké hráče, jako je třeba Nvidia. Avšak po minulých letech je možné, že Samsung svůj boj proti TSMC prohraje. Korejská firma měla mnoho problémů, které nakonec vyústily k dočasnému pozastavení výroby vlajkových čipů.

TSMC začne vyrábět své nové čipy až přespříští rok

Zástupci Intelu učinili ambiciózní prohlášení o výrobě své další generace čipů. Bohužel i u něj panuje nejistota ohledně skutečného výkonu jeho produktů. Tchajwanský gigant, TSMC, už stihl oznámit, že s masovou výrobou svých nových čipů začne pravděpodobně v roce 2025.

Do této hry však ještě můžou promluvit čínské společnosti, které se nechtějí nechat zahanbit. Relativně ještě nedávno tamní společnosti dokázali vyrábět pouze 14nm čipy, ale to se rychle změnilo. Huawei představil svůj 7nm čip a nové zprávy zase ukazují na to, že už Číňani umí vyrábět i 5nm čipy.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, arstechnica.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *