Černý den pro USA a jejich sankce. Huawei představil nový 5nm čip Kirin 9006C navzdory americkým sankcím

USA
Zdroj: Svět Huawei

Čínský technologický gigant Huawei vydal navzdory omezujícím sankcím USA nový 5nm čip Kirin 9006C SoC.  Tento vývoj přichází jen několik měsíců poté, co Huawei představil svůj 7nm čip Kirin 9000S, který se používá v nejnovějších smartphonech řady Mate 60.

Americké sankce měly vážný dopad na čínský technologický sektor, zejména na domácí značky, jako je Huawei, které byly do značné míry závislé na amerických technologiích. Tyto sankce omezují přístup ke klíčovým polovodičům a křemíku od amerických gigantů, jako je Qualcomm, což má dopad na každou čínskou firmu.

Začátkem letošního roku však společnost Huawei dosáhla průlomu se svým 7nm procesorem ARM Kirin 9000S. Procesor byl vyroben společností SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) a pohání model Huawei Mate 60, který v Číně trhá prodejní rekordy.

Kirin 9000S se sice nevyrovná nejnovějším nabídkám společností Qualcomm nebo MediaTek, ale je to mnohem pokročilejší konstrukce, než kdokoli očekával, že SMIC se svými současnými hardwarovými schopnostmi vyrobí.Nový 5nm čip společnosti Huawei: Kirin 9006C

Nešlo jen o jednorázový počin. Kirin 9000S znamenal začátek série čipů, které se měly vzepřít sankcím. Nyní společnost Huawei posouvá hranice ještě dále a vydává SoC Kirin 9006C.

Nový procesor má osm jader ARM CPU (čtyři A77 a čtyři A55) s maximálním taktem 3,13 GHz. Ačkoli se specifikace nemusí zdát nijak převratné, skutečným vrcholem je 5nm technologie procesního uzlu, což je milník, kterého Huawei dosáhl navzdory americkým sankcím. Očekává se, že Kirin 9006C bude stejně jako Kirin 9000S vyrábět společnost SMIC.

V současné době lze Kirin 9006C nalézt pouze v notebooku Huawei Qingyun L540. Jeho potenciál však sahá mnohem dál. Proslýchá se, že Huawei tento nový výkonný 5nm čip Kirin zabuduje do své připravované řady chytrých telefonů P70, která by měla být oznámena začátkem příštího roku. Vláda USA technologický pokrok čínské společnosti zatím nekomentovala.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: extremetech.com, tomshardware.com

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hodnocení: 5

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *