Procesor Exynos 2500 údajně předčí svého největšího rivala od Qualcommu

exynos
Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

V minulosti měl Samsung mnoho problémů s jeho vlastními procesory. To dokonce vedlo k tomu, že jeden rok kompletně vynechal svou vlajkovou řadu Exynos s tím, že použil pouze procesor Snapdragon od Qualcommu. Ale jak se zdá, tak to se může příští rok změnit, protože jihokorejský gigant pracuje na něčem ohromném.

Únik na sociální síti X od uživatele PandaFlashPro naznačuje výrazná vylepšení, které by měl nový procesor mít. Podle úniku může dokonce překonat Snapdragon 8 Gen 4, což by bylo pro společnost přímo obřím úspěchem. Ale musíme brát na vědomí fakt, že Samsung už bude příští rok využívat pokročilejší proces 3nm výroby druhé generace. Qualcomm se údajně rozhodl pro to, že ještě zůstane u 4nm výrobního procesu.

Menší výrobní proces se zpravidla promítá do lepší energetické účinnosti a vyššího výkonu díky zvýšené hustotě tranzistorů. Takže to je ten hlavní důvod, proč bude nadcházející Exynos pravděpodobně lepší. Ve chvíli, kdy obě společnosti začnou zase vsázet na stejný výrobní proces, se můžou karty snadno vyrovnat. Ovšem faktem zůstává, že v tuto chvíli má Samsung prostě navrch.

Samsung může vyrobit dvě varianty procesoru Exynos

Navíc podle předchozích úniků existuje možnost, že společnost vyrobí dvě varianty Exynosu 2500. Údajně může vyrobit Exynos 2500-A a Exynos 2500-B. Varianta A je údajně ta klasická, která bude pohánět smartphony, jako je řada Galaxy S25. Na druhou stranu se o variantě B uvádí, že by mohla být 10jádrová s tím, že by ji společnost mohla nasadit do svých tabletů a notebooků.

Další nejistou věcí je, na jaký přesně výrobní proces jihokorejský gigant vsadí. Některé úniky hovoří o Tensor Processing Unit od Googlu a některé zase o Neural Processing Unit, což je Samsungu vlastní. Tohle tvrzení je však příliš předčasné na to, abychom o něm mohli mluvit s jakoukoli jistotou.

Nyní to vypadá, že rok 2025 bude nabitý zajímavými procesory. Také Huawei by mohl přijít s novým 5nm čipem, o kterém se už v Číně spekuluje delší dobu.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, sammobile.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *