Ukrajinští vojáci čelí výpadkům Starlinku. Odstřihl je Elon Musk od připojení k internetu?

Elon Musk
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj: Pixabay

Podle deníku Financial Times se ukrajinští vojáci na území, které nedávno získali zpět od ruských vojsk, setkávají s výpadky satelitních antén Starlink. Podle FT, které se odvolávají na ukrajinské vládní představitele a vojáky, k mnoha výpadkům došlo, když ukrajinští vojáci pronikli na území ovládané Ruskem. Některé z výpadků dokonce vedly ke „katastrofální“ ztrátě komunikace a vyvolaly panické telefonáty vojáků.

Není žádným tajemstvím, že ukrajinští vojáci využívají satelitní internetový systém společnosti SpaceX k zasílání šifrovaných zpráv a k úderům bezpilotních letounů. V důsledku toho výpadky hrozily podkopat probíhající ukrajinskou protiofenzívu s cílem vytlačit ruské jednotky ze země.

Generální ředitel společnosti SpaceX Elon Musk si je zřejmě problému dobře vědom. „Pokud jde o to, co se děje na bojišti, je to tajné,“ napsal na Twitteru v reakci na zprávu FT.

Musk také říká, že je v pravidelném kontaktu s ukrajinskými představiteli ohledně služby Starlink, která dodává vysokorychlostní širokopásmové připojení do válkou zničených oblastí země. „Snažíme se dělat správné věci, což není vždy jasné,“ dodal.


Nenechte si ujít:


Je možné, že společnost SpaceX vypnula přístup ke službě Starlink na územích Ukrajiny ovládaných Ruskem, aby zabránila Kremlu využívat případné ukořistěné antény Starlink. Společnost SpaceX rovněž varovala před pokusy o hackerské útoky a rušení ze strany ruských sil. Deník FT navíc poznamenává, že navzdory výpadkům se dvěma ukrajinským vojenským zdrojům podařilo získat přístup ke Starlinku na nově osvobozených územích.

Na druhou stranu je zvláštní, že tato zpráva přichází poté, co Musk čelil kontroverzi kvůli svému postoji k válce. Generální ředitel společnosti SpaceX sice uvedl, že podporuje Ukrajinu, ale zároveň se obává, že Rusko v odvetě použije jaderné zbraně. To ho přimělo zveřejnit tweet, ve kterém navrhl, aby Ukrajina ve snaze ukončit válku nechala sporný region Krym Rusku.

Jeho příspěvek se okamžitě setkal s odporem napříč twitterovou sférou, včetně ukrajinského prezidenta. Elon Musk však svůj postoj obhajoval na Twitteru. „Náklady společnosti SpaceX na umožnění a podporu Starlinku na Ukrajině činí zatím 80 milionů dolarů. Naše podpora pro Rusko je 0 USD. Samozřejmě jsme pro Ukrajinu. Pokus o znovudobytí Krymu způsobí obrovské množství mrtvých, pravděpodobně selže a hrozí jaderná válka. To by bylo pro Ukrajinu a celou Zemi hrozné.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: businessinsider.in

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *