Umělá inteligence navrhla magnet bez kovů vzácných zemin za pouhé 3 měsíce. Nebýt jí, tak vývoj trval desítky let

Umělá inteligence
Autor: Alexandra_Koch / Zdroj: Pixabay

Naléhavě potřebujeme opustit fosilní paliva, ale elektromobily a další ekologické technologie mohou vytvářet vlastní tlak na životní prostředí. Tento tlak by mohla zmírnit nová konstrukce magnetu, který neobsahuje kovy vzácných zemin a který byl navržen pomocí umělé inteligence za pouhé tři měsíce.

Kovy vzácných zemin jsou základními součástmi moderních přístrojů a elektrotechniky, včetně automobilů, větrných turbín a solárních panelů, ale jejich získávání ze země stojí hodně peněz, energie a dopadu na životní prostředí.

Technologie, které tyto kovy nevyužívají, nám proto mohou pomoci rychleji přejít na ekologičtější budoucnost. Vstupte do britské společnosti Materials Nexus, která využila svou na míru vytvořenou platformu umělé inteligence k vytvoření MagNexu, permanentního magnetu nevyžadujícího žádné kovy vzácných zemin.

Nejedná se o první takový magnet, který byl vyvinut, ale objevování těchto materiálů obvykle vyžaduje mnoho pokusů a omylů a může trvat desítky let. Použití umělé inteligence vše urychlilo přibližně 200krát, za pouhé tři měsíce se podařilo nový magnet navrhnout, syntetizovat a otestovat.

Umělá inteligence pracuje tak, že analyzuje více než 100 milionů složení možných magnetů bez obsahu vzácných zemin a zvažuje nejen potenciální výkon, ale také bezpečnost dodavatelského řetězce, náklady na výrobu a ekologické otázky.

„Navrhování materiálů pomocí umělé inteligence ovlivní nejen magnetiku, ale i celou oblast materiálových věd,“ říká fyzik Jonathan Bean, generální ředitel společnosti Materials Nexus. „Nyní jsme identifikovali škálovatelnou metodu pro navrhování nových materiálů pro všechny druhy průmyslových potřeb.“

Společnost Materials Nexus při výrobě magnetu spolupracovala s týmem z Henry Royce Institute na Sheffieldské univerzitě ve Velké Británii a předpokládá se, že podobné techniky by mohly být použity k vývoji dalších zařízení a komponent bez magnetů ze vzácných zemin. Podle tvůrců MagNexu jsou náklady na materiál ve srovnání s běžnými magnety o 20 % nižší než v opačném případě a navíc se o 70 % sníží emise uhlíku z materiálu.

Podle společnosti Materials Nexus se očekává, že jen v odvětví elektromobilů bude poptávka po magnetech ze vzácných zemin do roku 2030 desetkrát vyšší než v současnosti, což naznačuje, jak velký význam mají tyto alternativní materiály.

Kromě využití umělé inteligence k zefektivnění výrobních procesů se výzkumníci usilovně snaží najít způsoby, jak sbírat materiály ze vzácných zemin udržitelnějšími způsoby. Podobné objevy by měly urychlit odklon od fosilních paliv a emisí CO2.

Průmysl s umělou inteligencí má samozřejmě své vlastní problémy, pokud jde o emise CO2. Při současné trajektorii se předpokládá, že do roku 2030 spotřebuje 3,5 % celosvětové spotřeby elektřiny. Pokud se podaří uhlíkovou stopu AI zvládnout, mohla by se stát mocným nástrojem při přechodu na zelené technologie. „Tento úspěch ukazuje světlou budoucnost materiálů a výroby,“ říká materiálový vědec Iain Todd z University of Sheffield. „Příští generace materiálů, odemčená díky síle umělé inteligence, je velmi slibná pro výzkum, průmysl i naši planetu.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: materialsnexus.com, popularmechanics.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *