Španělsko jako čipová velmoc? Chystá se investovat 11 miliard eur do polovodičového průmyslu

Autor fotografie: Abe Serrano / Zdroj fotografie: Pixabay

Od loňského roku evropští politici diskutují o myšlence, že do konce dekády by se až 20 % světových polovodičových produktů mělo vyrábět v evropském regionu pomocí vyspělých technologií. Nejen průmyslové země jsou součástí tohoto závodu, ale také ti, kteří byli historicky silní v jiných oblastech, jako například Španělsko.

Místní premiér Pedro Sanchez uvedl, že úřady země jsou připraveny využít prostředky evropského pandemického fondu ve výši 11 miliard eur na rozvoj národního polovodičového průmyslu. Úředník řekl: „Chceme, aby naše země byla v popředí průmyslového a technologického pokroku“. Španělský kabinet má brzy schválit stimulační balíček.

Španělské dotace budou podle Bloombergu směřovat do vývoje polovodičových součástek a technologií pro jejich výrobu. Všimněte si, že v polovině března Intel Corporation, ačkoliv řadí Španělsko mezi země, kam by chtěla v aktuálním desetiletí umístit výrobní podniky, v textu tiskové zprávy pojednává pouze o místním počítačovém centru v Barceloně,​​ kde došlo ke vzniku superpočítače. Z tohoto důvodu je těžké soudit, zda Intel sám hodlá organizovat nějakou výrobu či vývoj čipů ve Španělsku. V Itálii firma umístí závod na testování a balení čipů, v Německu bude probíhat výroba čipů s mikroprocesorovým vývojem klientů třetích stran a ve Francii bude výzkumné centrum Intelu.

Abychom mohli posoudit míru nasycení světového trhu polovodičovými produkty, máme statistiky průmyslové organizace SIA, která se zaměřuje na finanční výsledky za leden. První měsíc roku zvýšil příjmy z prodeje čipů meziročně o 26,8 % na 50,7 miliardy USD, zatímco následně se částka snížila pouze o 0,2 %. Tento výsledek je druhý největší za leden v celé historii pozorování.

Taková dynamika jen dokazuje, že poptávka po polovodičových součástkách stále roste. Už deset měsíců v řadě se hlavní výnosy meziročně zvyšují o více než 20 %, a to každý měsíc. Americký trh, který spojuje oba stejnojmenné kontinenty, zvýšil příjmy z prodeje polovodičových součástek o 40,2 % ve srovnání s lednem 2021. Evropa se umístila na druhém místě s nárůstem o 28,7 %.

Na třetím místě se umístila Čína (+24,4 %), na pátém místě Japonsko (+18,9 %). Asijsko-pacifický region a všechny ostatní země se mezi nimi vtěsnaly na čtvrté místo (+21 %). Evropa byla jediným regionem, kde tržby z polovodičů vzrostly o 3,4 % ve srovnání s prosincem, bez mírného nárůstu o 0,4 % v asijsko-pacifickém regionu a jinde.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: bloomberg.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *