Umělci se bouří. Společnost OpenAI odmítá, že by ChatGPT porušovala autorská práva umělců

ChatGPT
Autor: Matheus Bertelli / Zdroj: Pexels

Výzkumná laboratoř AI OpenAI čelí žalobám několika autorů, kteří tvrdí, že jejich díla chráněná autorským právem byla bez povolení použita k tréninku nástroje ChatGPT společnosti. V reakci na to společnost OpenAI požádala federální soud v San Francisku o zamítnutí dvou žalob podaných autory, mezi nimiž je i komička Sarah Silvermanová.

Žaloba obviňuje společnost z porušení jejich autorských práv. Autoři tvrdí, že výstupy společnosti ChatGPT jsou natolik podobné jejich práci, že je možné prokázat porušení autorských práv. Společnost OpenAI však tvrdí, že ChatGPT je chráněna v rámci spravedlivého užití a že autorská práva vůbec neporušila.

Žaloby na ChatGPT se postupně množí

Několik autorů, včetně Paula Tremblaye a Mony Awad, podalo na společnost OpenAI žalobu. Tvrdí, že jejich knihy chráněné autorskými právy byly „požité“ ChatGPT bez povolení nebo náhrady.

Dvě další skupiny autorů rovněž podaly hromadnou žalobu na společnost OpenAI. Obviňují také společnost OpenAI z toho, že do souboru dat použitého k trénování ChatGPT neoprávněně zahrnula jejich knihy. Jedna skupina vedená Sarah Silvermanovou podala také související žalobu proti jiným platformám generativní umělé inteligence.

Reakce společnosti OpenAI

Společnost OpenAI tento týden soudu sdělila, že texty z ChatGPT neporušují práva autorů knih. Společnost rovněž odmítla hlavní tvrzení autorů, že použití jejich knih k tréninku ChatGPT porušuje jejich autorská práva.

Společnost OpenAI uvedla, že autoři neprokázali, že by výstupy ChatGPT byly natolik podobné jejich dílům, aby bylo možné prokázat porušení autorských práv. Požádala soud, aby zamítl související nároky autorů na základě státního práva a zákona Digital Millennium Copyright Act.

Dalo se to očekávat

Žaloby proti společnosti OpenAI ukazují složité právní problémy spojené s používáním materiálů chráněných autorským právem v umělé inteligenci. Zatímco společnost OpenAI tvrdí, že ChatGPT je chráněn na základě spravedlivého užití, autoři tvrdí, že jejich díla byla použita bez jejich povolení. Na výsledek soudního sporu si budeme muset počkat. Rozhodnutí soudu bude mít velký dopad i na používání materiálů chráněných autorským právem ve výzkumu a vývoji umělé inteligence.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, ithome.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *