USA se snaží omezit růst Huawei a čínských technologií

Společnost Huawei neustále zkoumá způsoby, jak nejen přispět ke svému vlastnímu růstu uprostřed amerických sankcí, ale také přispět k rozvoji čínského technologického průmyslu. A vypadá to, že tyto snahy vyvolávají v Trumpově administrativě obavy a strach zároveň.
V posledních pěti letech se Huawei v důsledku amerických restrikcí potýká s problémy v různých oblastech. Společnost stále není schopna dosáhnout na pokročilé nástroje pro výrobu čipů. Trumpova éra spoutala Huawei kvůli obavám USA o národní bezpečnost. Bidenova administrativa dále zvýšila kontroly vývozu a zavřela všechna zadní vrátka, která by mohla společnosti nebo Číně jakkoli pomoci s technologickými prostředky.
Na druhé straně Huawei čelí na mnoha zahraničních trzích problémům s „roztrháním a nahrazením“ svých síťových řešení v oblasti 5G. Je tomu tak proto, že Spojené království, USA a země EU se domnívají, že čínská technologie by mohla špehovat jejich důvěrné údaje a poškodit soukromí uživatelů.
Navzdory těmto mnoha výzvám se společnost snažila zpevnit své nohy na domácí půdě. V roce 2023 vstoupila zpět na čínský trh chytrých telefonů s řadou Mate 60 a rozšířila svou sílu díky odhodlání, tvrdé práci a vlastnoručně vyrobeným technologiím.
Přestože se Huawei stále nachází v kruhu výzev, zdá se, že USA se nyní snaží omezit růst společnosti a čínských technologií. Společnost snižuje svou závislost na amerických technologiích a dosahuje nových výšin v oblasti cloudu, softwaru – HarmonyOS NEXT a také chytrých automobilových řešení v Číně.
Kromě toho OEM neustále získává podporu čínských firem. Společnosti nejenže zakázaly používání iPhonu, ale také si vybraly čipy Ascend AI namísto Nvidie.
DeepSeek R1
Jedním z nejlepších příkladů je v tomto případě model umělé inteligence DeepSeek R1, který je vycvičen pomocí procesorů Nvidia H100, ale běží na čipu Huawei Ascend 910C. Na pozadí přísnějších omezení ze strany USA si společnost Huawei stále razí cestu k úspěchu na poli AI a čipových sad.
To nakonec ukazuje, že USA vyvíjejí několik snah zaměřených na Huawei a růst čínských technologií, ale snaží se dosáhnout kýžených výsledků. Stálo by za to se podívat, jak budou věci pokračovat za vlády Trumpa 2.0.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: nytimes.com, japantimes.co.jp