Válka o technologie: Meng Wanzhou z Huawei se zasazuje o globální rozšíření mobilních služeb 5G, zatímco čínské firmy bojují s americkými sankcemi

Huawei
Zdroj: Huawei

Meng Wanzhou, místopředsedkyně představenstva, rotující předsedkyně představenstva a finanční ředitelka společnosti Huawei Technologies Co, ve středu na veletrhu MWC v Šanghaji vyzdvihla globální vyhlídky mobilní technologie 5G, a to i přesto, že čínští dodavatelé telekomunikačních zařízení mají kvůli americkým sankcím problémy s expanzí mimo svůj domácí trh.

Ve své hlavní prezentaci na veletrhu MWC Shanghai, regionálním vydání největšího světového veletrhu mobilních komunikací, Meng uvedla, že počet zařízení připojených na 5G na celém světě by měl do roku 2030 dosáhnout 5 miliard, přičemž letos se odhaduje počet připojení na 1,5 miliardy.

Uvedla, že pevninská Čína, největší světový trh s chytrými telefony, bude mít v roce 2023 již více než 561 milionů uživatelů 5G.

„5G se komerčně využívá po celém světě již čtyři roky,“ uvedla Meng, která se v dubnu vystřídala ve funkci rotující předsedkyně společnosti Huawei. „Je hnacím motorem tvorby nových hodnot a 5.5G je dalším krokem vpřed.“

Od technologie 5.5G, kterou Huawei označuje jako „5G Advanced“, společnost očekává, že bude dále stimulovat potenciál 5G tím, že bude sloužit jako most k technologii příští generace 6G.

Technologické inovace v éře 5.5G přinesou operátorům desetinásobné zvýšení výkonu sítě oproti 5G, tvrdí společnost Huawei se sídlem v Šen-čenu, která zůstává nejvýznamnějším světovým dodavatelem telekomunikačního vybavení pro síťové operátory, přestože je od května 2019 na černé obchodní listině USA.

Huawei se nevzdává

Podle prohlášení společnosti Huawei během veletrhu MWC Barcelona, vlajkové lodi každoročního veletrhu mobilního průmyslu pořádaného asociací GSM, který se letos konal ve Španělsku od 23. února do 2. března, se například špičková rychlost přenosu dat pro uživatele mobilních a domácích širokopásmových sítí 5,5G zvýší na 10 gigabitů za sekundu ze současného 1 Gb/s, což zajistí lepší zážitek z pohlcujících a interaktivních služeb.

Spotřebitelé a průmysl mezitím z vývoje 5G profitují, uvedla Meng, který nehovořila o problémech společnosti Huawei v rámci amerických sankcí. „Díky 5G, umělé inteligenci a cloudovým [výpočetním službám] získají spotřebitelé pohodlné a důvěryhodné digitální platby kdykoli,“ uvedla.

Zaměření na 5G, které Meng – dcera zakladatele a výkonného ředitele společnosti Huawei Ren Zhengfeie – ve svém prvním veřejném projevu na vysoké úrovni ve funkci předsedkyně rotující společnosti odráží strategii soukromé společnosti rozšířit svou přítomnost na domácím trhu, včetně tradičních průmyslových odvětví na pevnině.

Společnost Huawei nedávno získala smlouvu na dodávku 52 % základnových stanic 5G společnosti China Mobile, což je největší část infrastrukturních zakázek, které provozovatel sítě letos vypsal ve výběrovém řízení.

Díky technologii 5G již společnost Huawei podnítila transformaci v čínském uhelném sektoru v rámci spolupráce se státní společností Shaanxi Coal Industry, která provozuje uhelný důl Hongliulin v severozápadní provincii Shaanxi.

Společnost Huawei si rovněž zajistila řadu rozsáhlých smluv o spolupráci s místními vládami, aby podpořila svůj nástup do tradičních průmyslových odvětví. Patří mezi ně i městská vláda severní metropole Tchien-ťin nedaleko Pekingu, kde se společnost zavázala podporovat inteligentní přístavy, počítačové zdroje a telekomunikační infrastrukturu pobřežního města.

Meng vystoupila na veletrhu MWC v Šanghaji několik let poté, co byla po svém návratu do Číny v září 2021, kdy byla téměř tři roky v domácím vězení v Kanadě, kde bojovala proti vydání do USA kvůli případu bankovního podvodu, oslavována jako národní hrdinka. Na základě dohody uzavřené s americkými prokurátory byl tento případ a další obvinění proti Meng loni v prosinci zrušeny.

Přesto Meng čeká nelehký boj o nalezení příležitostí k obchodní expanzi společnosti Huawei, která v prvním čtvrtletí vykázala nulový růst tržeb.

Začátkem tohoto měsíce společnost Huawei reagovala na potenciální povinný zákaz Evropské unie pro členské země, které používají produkty pro sítě 5G od této společnosti a společnosti ZTE Corp kvůli bezpečnostním rizikům.

Na středečním zahájení veletrhu MWC v Šanghaji, který končí 30. června, vystoupí také šéf společnosti ZTE Xu Ziyang, obchodní ředitel společnosti Qualcomm Jim Cathey a Lara Dewar, obchodní ředitelka asociace GSM, která zastupuje zájmy operátorů mobilních sítí po celém světě.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, finanznachrichten.de

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *