Vivo V29 Lite: Nádherný displej, dlouhá výdrž a zajímavý design

Vivo V29 Lite
Zdroj fotografie: Svět Huawei

Telefony Vivo jsme měli na testování už několikrát, proto vás asi nepřekvapí, že i tentokrát k nám dorazil do redakce model Vivo V29 Lite s velmi slibnými parametry a dostupnou cenou. Smartphone jsem testoval poměrně hodně dní, a tak se nebojím říct, že jsem našel přinejmenším většinu jeho kladů i záporů. Prvně se pojďme ještě podívat na nějaké specifikace.


Vivo V29 Lite Specifikace:

  • Rozměry a hmotnost: 164.3 x 74.8 x 7.9 mm a přibližně 177 gramů
  • Displej: 6.78 palců, AMOLED s obnovovací frekvencí 120 Hz a rozlišením 1080 x 2400 pixelů
  • Procesor: Snapdragon 695 5G a grafický procesor Adreno 619
  • Operační systém: Android 13 a FunTouch OS 13
  • Úložiště: 8 GB RAM a 128 GB ROM
  • Zadní fotoaparát: 64MPx hlavní snímač s clonou f/1,8, 2MPx makro objektiv a 2MPx snímač pro rozostření pozadí
  • Videokamera: 1080p s 30fps
  • Přední fotoaparát: 16 MPx a 1080p s 30/60fps
  • Baterie: kapacita 5000 mAh s podporou 44W drátového nabíjení
  • Připojení: 2G, 3G, 4G, 5G

Obsah balení: Vše potřebné, až mě to překvapilo

Vivo ke svým výrobkům balí vše, co jim náleží. V tomto směru balení od modelu V29 Lite nebylo jiné, a vy se tak v balení dočkáte všeho potřebného, ale taková sluchátka už v něm nenajdeme. Nicméně to je pochopitelné, jelikož se pořád jedná o telefon střední třídy. A co tedy v balení je? Samotný telefon, pin na slot pro SIM kartu, nabíjecí kabel, nabíječka, obal na telefon a různé příručky. Výbava je tedy dost bohatá na to, že se jedná o telefon střední třídy. Už jen za tohle si zaslouží čínská společnost velkou pochvalu.

Vzhled a zpracování: Ne každému by mohl design sednout

Vivo to se svým novým modelem nehnalo do extrému, a tak nám přineslo decentní smartphone s decentním vzhledem. Co to tedy pro běžného uživatele znamená? Že jeho smartphone nebude nikterak vybočovat s porovnáním se smartphony od jiných lidí. Displej je na bocích velmi příjemně zahnutý a dodává sledování obrazovky ten správný šmrnc.

Uprostřed nahoře displeje ve smartphonu najdeme průstřel pro selfie kamerku. Na dolní straně je zase monorepduktor se slotem pro SIM kartu a USB-C konektorem pro nabíjení. A nahoře se nachází jeden osamocený mikrofon, který podává relativně slušný výkon, ale někdy s ním byly problémy. Druhá strana mě špatně slyšela, což se vždy po restartu hovoru vždycky zlepšilo.

Vivo V29 Lite
Zdroj fotografie: Svět Huawei

Jako poslední si na paškál vezmu zadní stranu, která je tím faktorem, který rozhodne o tom, zdali se vám bude nový smartphone líbit nebo ne. Přišel jsem totiž na to, že se plno lidem nelíbí dvojitý kruhový modul fotoaparátu na telefonech a V29 Lite není výjimkou, ačkoli mi osobně se líbí. Zároveň věřím tomu, že se takový modul bude líbit většině lidí. Kryt celých zad je z plastu a otisky prstů jsou na něm docela časté, což můžete vidět na fotce.

Velkou škodou jsou problémy s oběma moduly fotoaparátu. Ty jsou totiž vytvořeny tak nešikovně, že se za jejich okraje lehce zasekávají různé nitky, vlasy apod. Vytahovat to pak z toho je peklo, ale není to úplně častý jev. Za celou dobu testování se mi to stalo asi pětkrát, ale i tak to není nic pozitivního.

Displej: Jednoduše bomba

S displejem si Vivo vyhrálo na výbornou, a tak si můžete být jisti, že vás nezklame. Nebojím se říct, že by to mohl být vůbec jeden z nejlepších displejů střední třídy. I to je možná ten důvod, proč nemá tento smartphone např. ultraširokoúhlý objektiv. Muselo se totiž někde šetřit tak, aby tento telefon mohl dostat tak hezký displej za dostupnou cenu. Displej mi přišel už skvělý i na modelu Vivo X90 Pro a na základě toho se nebojím říct, že se Samsungu tvoří konkurence.

Již od vybalení na telefonu naleznete předem nalepenou ochrannou fólii. Ta drží opravdu dobře a vy se tak nemusíte bát, že se za pár dní odlepí. To podle mě určitě nehrozí. Samotné rámečky jsou na stranách opravdu minimalistické, zatímco spodní brada je už o něco větší a ta horní také. Nicméně i tak se nebojím říci, že to při používání smartphonu ani nebudete vnímat.

Vivo V29 Lite
Zdroj fotografie: Svět Huawei

A teď už pojďme opravdu jen na displej a jeho zobrazení. To je totiž krásné. Barvy jsou naprosto realistické, syté a příjemné pro oči. V nastavení si dokonce můžete nastavit intenzitu omezení vyzařování modrého světla ve večerních hodinách. Pro někoho mohou být příjemnější teplejší barvy a pro někoho zas studenější. Je dobře, že čínská společnost myslí na obě tyto skupiny lidí. Svítivost na sluníčku byla nadprůměrná. Displej čitelný byl, ale nebylo to úplně to nejlepší, což od střední třídy nemůžeme očekávat.

Zvuk: Nic nad očekávání

Tady se moc dlouho nezdržím, jelikož zvuk není to nejdůležitější, co tento smartphone nabízí. Každopádně si troufám tvrdit, že samotný reproduktor je dost hlasitý a i při vyšších tónech není zkreslený nebo to nezní tak, že by vycházel z plechové krabice. Ke sledování TikToku, filmů či poslouchání písniček je to ideální parťák, ale nemůžete zas toho očekávat hodně. I vysoká hlasitost je na dost dobré úrovni.

Baterie: Držák jako kráva

Baterie má u tohoto modelu krásných 5000 mAh, které vám zaručí výdrž na celý den. Běžně jsem měl čas na obrazovce přes 6 hodin a pořád mi zbývalo dostatek baterie, takže se nebojím říct, že v tomto směru vás telefon určitě nezklame. Celodenní výdrž je víceméně vždy zajištěna a to jsem ten telefon vůbec nešetřil. Hrál jsem hry, fotil, posílal zprávy a denně často telefonoval.

Určitě vás zajímá, za jak dlouho se taková baterie nabije. No, v mém případě to bylo něco okolo 74 minut, což je slušný čas vzhledem k tomu, že vám pak telefon vydrží celý den. V podstatě stačí i 20 minut k tomu, abyste pak byli celý den dostupní, ale musíte počítat s tím, že byste neměli hrát hry apod. V rámci baterie jsem žádný problém za celou dobu nezaznamenal, takže tady mohu Vivo jen pochválit.

Vivo V29 Lite
Otisky jsou bohužel znát / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Výkon: Běžný provoz ano, ale hry nezkoušejte

Od výkonu jsem nečekal moc, ale i tak nemilé zjištění. Jako obvykle jsem tento telefon testoval pomocí hry FIFA Mobile a bohužel to nebylo to pravé. Sice jsem se nesetkal s žádnými extrémními lagy, ale plynulost byla místy opravdu otřesná. Ano, zápasy hratelné byly, ale ta neplynulost byla do očí bijící. A to i přesto, když jsem si zapnul Turbo Boost tak, aby telefon nabídl co největší výkon. To sice udělal, ale hra pořád nebyla plynulá. To mě opravdu mrzelo. Výkon samotného telefonu na běžné fungování je dostačující a má značné rezervy. V systému žádné záseky nenajdeme, akorát na některé hry procesor nestačí.

Dalším velkým problémem bylo telefonování. Když jsem volal přes Messenger, tak to bylo v pořádku, ale jakmile jsem volal přes síť, tak to byl konec. Původně jsem si myslel, že je to třeba špatným připojením u mě doma, ale opak byl pravdou. Signál mi padal, i když jsem se nacházel v Teplicích, Praze nebo Ostravě. Z toho jsem usoudil, že je něco špatně s Vivem. Data mi pravidelně padala a telefonní hovory se sekaly. Když mi data spadla, tak jsem je musel vypnout a znovu zapnout, aby začala fungovat. S telefonováním to bylo stejné.

Podle zjištěných informací by problém se sítí měl být vyřešen v následující aktualizaci. Musíme brát také zřetel na to, že telefon neměl ještě aktuální software, který vyšel v den začátku prodeje samotného smartphonu.

Fotoaparát: Pouze jeden fotoaparát namísto tří

Vivo V29 lite má sice tří snímače, ale za zmínku v podstatě stojí jen hlavní snímač, který podává opravdu výborné snímky za dne. Jejich barevné rozpětí je fajn, nejsou nějak moc post-processingované a drží si svou kvalitu ve všech směrech na fotografiích. Ty jsou líbivé a nabízí věrné barevné podání. Další snímač je 2 MPx makro a 2 MPx hloubkový senzor.

Mnohem horší už to začíná být v noci. Níže sdílené fotografie jsem fotil kolem desáté hodiny večer s tím, že V29 Lite všechno nehorázně přisvětluje a hledá světlo tam, kde není. Pak se z některých fotek mohou stát naprosté paskvily, které raději ani nebudete sdílet na sociální sítě. A ohledně nebe je to kapitola sama o sobě. To je tak nasvícené, že máte pocit, že je deset dopoledne a nikoli deset večer. Však se podívejte sami.

Celkově byl můj dojem z fotografií takový protichůdný. Na jednu stranu jsem se ve dne dočkal skutečně skvělých fotografií, ale večer to byla velká škoda. Je to další věc, kterou by mohly aktualizace v budoucnu napravit. Protože se jedná pouze o softwarové řešení post-processingu. Každopádně s dost dobrým světlem se nočních fotografií bát nemusíte.

Software: FunTouch OS se nemění

Můj názor na software je u tohoto telefonu stejný jako byl u těch předchozích. Jedná se o propracovaný systém, se kterým se nudit nebudete. Systém se neseká, je plynulý a docela intuitivní. Troufám si říct, že se s ním člověk naučí za pár hodin, když se mu bude opravdu věnovat. Některé překlady nejsou pro mé oči pořád úplně líbivé, ale není to nic, co by člověk během chvíle nepřešel.

Závěr: Nad novým Vivem byste neměli opovrhovat nos

Možná vám z recenze přijde, že jsem z nového Viva nebyl nadšen, ale to není úplně pravda. Je pravdou, že má nějaké ty svoje mouchy, ale za svou cenu nám nabídne prvotřídní displej, baterii a naprosto dostatečný výkon, pokud nemáte potřebu hrát graficky náročnější hry.

Já si testování nového Viva V29 Lite opravdu užil a věřím tomu, že kdybych jej měl delší dobu, tak se různé problémy napraví aktualizacemi. Za svou cenu 8 499 Kč je to skvělý telefon, který neurazí a v mnoha směrech vás i vaše známé nadchne. Je to jen další krok, díky kterému si Vivo v Česku vybuduje ještě lepší jméno.


Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.

Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop

Vivo V29 Lite na Zboží.cz

Vivo V29 Lite
Zdroj: Zboží

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *