Vivo X80 Lite: Jeho výkon mě neoslnil, ale design ohromil

Vivo X80 Lite
Vivo X80 Lite / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Je možné, že společnost Vivo ještě ani neznáte. Na našem trhu není zas tak dlouho, o čemž vypovídá i zdejší základna uživatelů. Když jsem lidem řekl, jaký mobil testuji, tak většina ani nevěděla, o co jde. Přiznám se, že mě samotného to překvapilo, ale když jsem se na to podíval z té druhé stránky, tak jsem je pochopil.

Vivo ještě nemělo moc šancí, aby na sebe mohlo na našem trhu upozornit. Například značka Huawei má svůj skvělý zoom, Apple je znám pro svou bezpečnost, Xiaomi nabídne výkon a Samsung mívá z pravidla velmi kvalitní displej, ale co Vivo? Má tato společnost něco čistě specifického? Z předchozí zkušenosti víme, že Vivo u svého vlajkového modelu X80 Pro nabídlo téměř od všeho trochu.

Vivo X80 Pro přinesl skutečně skvělé fotografie. Díky současnému upgradu na Android 13 nabízí novou úroveň zabezpečení. Vzhledem nejnovějšímu procesoru Snapdragon nabídne i hromadu výkonu, a pravdou je, že jeho displej by se dal považovat za zázrak v této oblasti. Proto jsem právě testoval novinku v podobě Vivo X80 Lite, abych přišel na to, v čem chce Vivo u tohoto modelu zaujmout, a jak na tom opravdu je.


Specifikace Vivo X80 Lite:

Rozměry a hmotnost: 159.2 mm x 74.2 mm x 7.8 mm. Váha 186 g.

Displej: 6,44 palců, AMOLED, 90Hz, HDR10+, rozlišení 1080 x 2404 pixelů

Procesor: MediaTek MT6877 Dimensity 900 (6 nm) společně s GPU v podobě Mali-G68 MC4

Operační systém: Android s nástavbou FunTouch 12

Interní paměť: 256GB a 8GB RAM

Zadní fotoaparát: hlavní 64 MP, f/1.8, ultraširokoúhlý 8 MP, f/2.2 a makro 2 MP, f/2.4

Selfie fotoaparát: 50MPx kamera, f/2.0

Baterie: kapacita 4500 mAh, podpora rychlého 44W nabíjení


Obsah balení: Vše důležité na jednom místě

V balení najdete úplně vše, co je potřeba. Naštěstí tady na tom nejsme stejně jako u Applu či Samsungu, kde dostanete pouhé zařízení a manuál. Vivo se rozhodlo nejít s tímto trendem a za nás má velkou pochvalu, protože se asi nikomu pak nechce k telefonu za několik tisíc korun dokupovat ještě nějaké příslušenství. Někteří by Vivo mohli zkritizovat za to, že není ekologické, ale takových lidí se najde opravdu pramálo.

V balení u Viva X80 Lite najdete doslova vše potřebné. Máme zde samozřejmě manuál, napájecí adaptér a USB kabel typu USB-C. Nicméně to není vše, ačkoli by vám to mohlo už takhle připadat. Protože dále v balení naleznete sluchátka, pevný obal na telefon a redukci na sluchátka. Takže vám ani nemusí vadit absence 3,5mm Jacka. Zvuk ve svých uších budete mít i tak. Vzhledem k tomu, že se jedná o balení mobilu střední třídy, tak si opravdu troufám říct, že Vivo zde má jen malou konkurenci.

Vivo X80 Lite
Balení Vivo X80 Lite / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Vzhled a zpracování: Uchvátí vás především svými proměnlivými zády

Tento telefon je po designové stránce opravdu klasa. Má decentně upravený modul fotoaparátu, kterému bych asi vytknul pouze to, že se na něm poměrně hodně drží otisky prstů, ale tomu se dá přejít. Kryt v balení bohužel nepřekryje nepoužívané části modulu fotoaparátu, a tak se budete muset smířit s každodenním utíráním v případě, že si nějaký svůj kryt nepořídíte.

Dále na zadní straně telefonu nalezneme plast, který je v opravdu prémiovém zpracování. Otisky prstů se tam vůbec nezachytávají, a tak se nemusíte bát toho, že byste se museli čistění telefonu věnovat i tam. My jsme měli černou variantu telefonu, která na nás působila opravdu skvěle. Záda měnila barvu z černé na šedou, a tak vždy, když jsem telefon vytahoval na veřejnosti z kapsy, tak jsem si připadal dobře.

Tělo telefonu na mě částečně působilo jako iPhone v takové odlehčené verzi. Je z plastu a rámeček má z hliníku. Už dlouho jsem se nesetkal s tak lehkým telefonem, u kterého jsem měl neustálý pocit toho, že ho nemám v kapse, ačkoli tam byl. Když jsem telefon držel v ruce a foukal proti mě byť jen mírný vítr, tak jsem měl pocit, že mi každou chvíli vyletí z ruky.

Na levé straně nenajdeme nic, takže je čistá a je opravdu radost se na ní koukat. Na pravé je tlačítko napájení společně s kolébkou hlasitosti, jež jsou umístěny pro mě až moc nízko. Několikrát se mi stalo, že jsem mačkal kolébku hlasitosti v domnění, že se jde o tlačítko napájení. To bylo nepříjemné, ale asi nic takového, na co bych si za nějaký čas nezvykl.
Na vrchní straně najdeme jeden mikrofon a to je vše. Dole pro změnu je konektor USB-C 2.0, reproduktor s druhým mikrofonem a klasický slot na SIM kartu. Co mě osobně překvapilo, tak to, že i slot na SIM kartu měl zevnitř uvázanou gumičku jako ochranu proti vodě, ačkoli Vivo X80 Lite podporu IP68 nemá.

Displej: Neohromí, ale ani neurazí

Vivo se rozhodlo do svého nového telefonu střední třídy umístit AMOLED panel, který je opravdu odpovídající jeho ceně v našich očích. Nabídne nám skvělé rozlišení 1080 x 2404 pixelů, které sice není nejlepší možné, ale u sledování takových videí to pomalu ani nepoznáte. Na škodu je určitě fakt, že smartphone nabídne jen 90Hz obnovovací frekvenci, což už v dnešní době není zvykem a mnoho uživatelům by to mohlo vadit. Já mezi ně naštěstí nepatřím, jelikož preferuji výdrž baterie, která je s nižší 90Hz obnovovací frekvencí rozhodně lepší.

Dále vám displej nabídne možnosti jako Always on Display (AoD) nebo HDR10+. Funkci HDR bezesporu oceníte u sledování videí, kdežto AoD zase když budete chtít znát čas nebo počet nově přijatých zpráv. Čitelnost na slunci je opravdu perfektní a nesetkal jsem se v tomto ohledu s žádným problémem. 1300 nitů, kterým tento kousek disponuje naprosto postačí. Samozřejmostí je rovněž čtečka otisků prstů, kterou relativně neprakticky najdete úplně ve spodní části displeje, což mi taky v některých případech vadilo.

Zvuk: Má své rezervy

U tohoto zařízení je dostupný pouze monoreproduktor, který samotný není opravdu žádný zázrak. Při hraní her s ním mít problém nejspíš nebudete, jelikož nebude znít tak moc špatně, ale to už třeba neplatí při poslouchání písniček nebo sledování TikToku. Při vyšší hlasitosti jde znít zvuk opravdu nečistě, až mírně kovově. Je takový zkreslený, a pokud byste si pustili písničku jako Lordi – Hard Rock Hallelujah, tak byste to skvěle poznali. Je to takové mírné zklamání, ale je logické, že v nějakém ohledu muselo Vivo improvizovat. Se sledováním videí jsem problém stejně jako u her neměl.

Baterie: Na střední třídu dobrá

Abyste byli v obraze, tak baterie má v tomto telefonu kapacitu 4500 mAh. To není v dnešní době hodně ani málo. Je to taková klasika, kterou v telefonech střední třídy běžně naleznete. Nicméně i přesto mobil poměrně dost vydržel.

Já osobně jsem na svůj smartphone přísný, a tak jsem tento režim přenesl i na Vivo X80 lite, které dostalo hodně zabrat. Můj denní čas strávený na obrazovce se větčinou pohybuje okolo 8 až 12 hodin, takže můžu s klidem říci to, že baterie na novém Vivu si vede opravdu skvěle. Vždy jsem ji přibližně nabíjel tak 3x během dvou dní. Možná se vám to zdá hodně, ale to je opravdu jen zdání. Já toho na mobilu dělám hodně, a jak jsem psal výše, tak jsem ho nikterak nešetřil. Bylo to několik hodin TikToku, sem tam FIFA Mobile, Facebook a samozřejmě několik stovek až tisíc zpráv na Messengeru. Přes noc jsem žádné dramatické poklesy baterie naštěstí nezažil.

Rychlost nabíjení je zde na takovém průměru. V balení budete mít napájecí adaptér s rychlostí nabíjení 44 W, který vás nezklame. z 0 % na 100 % jsem se dostal za nějakých krásných 70 minut. Kdybyste náhodou potřebovali narychlo někde dobít, tak z 0 % na 30 % budete za jednu koupel nebo také 14 minut.

Výkon: Čekal jsem mnohem více

Výkon je tady skutečně na hraně. Popravdě se systém občas potýkal se záškuby, a to i při běžných činnostech. Na pozadí ani nemuselo běžet několik aplikací. Měl jsem z toho pocit, jako kdyby se MediaTek vrátil na svou starou vlnu, kdy v minulosti měly telefony s jeho čipy velké problémy. Zapnul jsem si FIFA Mobile a byla to katastrofa. Zápasy se mi někdy začaly sekat natolik, že se to nedalo skoro ani hrát. Kupodivu mobil nebyl vůbec teplý a nezaznamenal jsem žádné velké nárůsty teploty.

Věřím tomu, že to bylo dáno tím, že systém ještě nebyl tak skvěle odladěn a časem přijde nějaká aktualizace, která to spraví, ale to už není na mě. V rámci výkonu mě Vivo X80 Lite neohromilo. Pro někoho by to možná bylo přijatelné, ale pro mě určitě ne, když je to mobil za 11 tisíc korun.

Fotoaparát a video: Za zmínku stojí hlavní snímač

Bohužel i tady musím být kritický, protože zadní fotoaparáty jsou na tomto zařízení velmi omezené. Za zmínku stojí hlavní snímač, který vám udělá pěkné výsledné fotografie s dobrou jasností, šumem a dalšími náležitostmi. Širokoúhlý snímač fotí docela špatně. Fotografie někdy vypadají zle, a to zpravidla kvůli barvám, které vypadají nepřirozeně. Dále nejsou ani moc ostré a celkově to vypadá, jako kdyby si na tom Vivo nedalo moc záležet. Přední fotoaparát je docela fajn, ale večer se z něj dočkáme spíše neostrých snímků , které nepotěší.

Konstatuji to nerad, ale pokud si potrpíte na pěkné fotografie z vašeho smartphonu, tak vám doporučuji se spíše podívat na většího bratříčka Vivo X80 Pro.

Software: FunTOuch OS je vtipný stejně jako jeho název

Je pravdou, že tohle byla moje první zkušenost v životě s FunTouch OS. Pravdou je, že se mi zdál systém na první pohled přeplácaný včetně předinstalovaných aplikací, které naleznete od prvního spuštění telefonu. Není to tak špatné jako u Xiaomi, ale radost mi to stejně neudělalo. Když jsem systém postupně začal projíždět hlouběji, tak jsem měl i pocit, že se někde vytratila čeština. Obzvláště u úpravy fotografií jsem měl velké problémy. Například místo „oříznutí“ bylo v systému FunTouch napsáno „orámování“. Tento problém s překlady se také nacházel například u modelu Vivo X80 Pro. Určitě by nebylo od věci, kdyby si Vivo od někoho nechalo vyhotovit překlad znovu tak, aby byl o něco lepší.

Vím, že v minulosti se Vivo potýkalo ještě s horším překladem, ale to nemusí každý vědět, a tak s tím pořád může mít mnoho lidí problém, čemuž bych se ani nedivil. Potěší vás aspoň podpora, která by zde měla být několikaletá.

Závěr: Smartphone, se kterým by nemusel být spokojený úplně každý

U tohoto telefonu jsem byl zcela objektivní a musím konstatovat, že já nejsem cílová skupina pro tento produkt. V mých očích je na něm nejzajímavější ten design, který u mě ale není na prvním místě. Na prvním místě je pro mě výkon, který je v některých situacích u tohoto modelu nedostatečný. Věřím tomu, že nenáročným uživatelům bude stačit, a budou s ním spokojeni. Je pravdou, že s touto cenovkou by měl tento model uspokojit potřeby většiny zákazníků, nicméně, to nedokáže. Věřím tomu, že pro nenáročné běžné uživatele, je tohle naprosto dostačující kousek.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *